Diyanet dini doğru anlatmakla görevlidir

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, terör örgütlerinin din istismarı konusunda personelleri bilinçlendirmek amacı taşıdıklarını belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu olarak şimdiye kadar bu örgütlerin 2 tane prototipi olan en önemli, Türkiye üzerinde etkisi olan DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile ilgili olarak özel raporlar hazırladık ve yayınladık. Bu raporlar dâhilinde elemanlarımızı bilgilendirmek ve bilinç oluşturmak için buraya geldik” dedi.

Diyanet dini doğru anlatmakla görevlidir

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, terör örgütlerinin din istismarı konusunda personelleri bilinçlendirmek amacı taşıdıklarını belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu olarak şimdiye kadar bu örgütlerin 2 tane prototipi olan en önemli, Türkiye üzerinde etkisi olan DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile ilgili olarak özel raporlar hazırladık ve yayınladık. Bu raporlar dâhilinde elemanlarımızı bilgilendirmek ve bilinç oluşturmak için buraya geldik” dedi.

08 Mart 2018 Perşembe 14:32
Diyanet dini doğru anlatmakla görevlidir
banner283

Din istismarı konusunda kendi personeli bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için düzenlenen panelde konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu olarak şimdiye kadar bu örgütlerin 2 tane prototipi olan en önemli, Türkiye üzerinde etkisi olan DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile ilgili olarak özel raporlar hazırladık ve yayınladık. Bu raporlar dâhilinde elemanlarımızı bilgilendirmek ve bilinç oluşturmak için buraya geldik” dedi. Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından GAPTEM’de İl Müftülüğü’ne bağlı personellere yönelik olarak ‘Terör örgütlerinin din istismarı’ konulu bir panel düzenlendi. Sabah erken saatlerde düzenlenen programa, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Kenan Oral’ın yanı sıra İl Müftüsü İhsan Açık, ilçe müftüleri ve çalışanlar katıldı.

‘DEAŞ VE FETÖ TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE İLGİLİ ÖZEL RAPORLAR HAZIRLADIK’

Programla ilgili olarak bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, terör örgütlerinin din istismarı konusunda personelleri bilinçlendirmek amacı taşıdıklarını belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu olarak şimdiye kadar bu örgütlerin 2 tane prototipi olan en önemli, Türkiye üzerinde etkisi olan DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile ilgili olarak özel raporlar hazırladık ve yayınladık. Bu raporlar dâhilinde elemanlarımızı bilgilendirmek ve bilinç oluşturmak için buraya geldik” dedi.

‘FARKINDALIK OLACAKTIR’

Dini istismar eden örgütlerin sayısın çok olduğuna değinen Yılmaz, “Tabi bu dini istismar eden birçok örgüt var, sadece bunlarla sınırlı değil. Dolayısıyla Din İşleri Başkanlığı olarak bu terör örgütlerinin temel yönelimleri, dini hangi konularda istismar ettiğine dair olarak, bu iki terör örgütü aslında bize çok güzel örnekler oluşturuyor. Bunları anladığımız zaman, diğer terör örgütlerine yönelik olarak da dini istismar edebilecek ve eden örgütlerin temel aslında hangi konuları istismar ettiği dini açıdan, ortaya çıkmış olacak. O bakımdan bunları biz hocalarımızla paylaştığımız zaman bu konuda onların da iyi bir farkındalık kazanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLAR İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR’

Terör örgütlerinin dini farklı yollardan istismar ettiğini kaydeden Yılmaz, “Farklı terör örgütlerinin istismar ettiği konular farklı oluyor. Mesela bizim sunumlarımızda da ortaya çıktığı gibi DEAŞ terör örgütü, daha çok dinin temel naslarını kendi isteklerine, arzularına göre yorumlayarak, oradan kendilerine bir ideoloji ve insanları bir yerde adeta intihara sürükleyecek bir ideoloji oluşturuyor” sözlerine yer verdi.

‘SORGUSUZ, SUALSİZ KENDİLERİNİ BAĞIMLI GÖRÜYORLAR’

Bu tür terör gruplarının dini kitaplardan değil de kendi liderlerinin oluşturduğu ideoloji üzerinden öğrendiğini belirten Yılmaz, “Bu grupların temel bir özelliği de kendi bağıllarını tamamen bir fedai gibi yetiştirmeleri, sorgusuz sualsiz kendi liderlerine bağımlı görmeleridir. En büyük sorun buralarda ortaya çıkıyor. Yani dini, kendileri objektif olarak kitaplardan öğrenerek, bizim geleneksel dini kurumlarımızdan öğrenerek değil de tamamen kapalı bir devre içerisinde kendi liderlerinin oluşturduğu ideoloji üzerine dini öğrendikleri için maalesef bunlar büyük bir sorun oluşturabiliyor. O bakımdan burada Diyanet İşleri Başkanlığına düşen en önemli görev; dini doğru dinihaber.com anlatma görevidir. Diyanet İşleri bunu tabi ki yapıyor. Fakat özellikle boş bulunan alanlarda gizli örgütlenmelerle bu tür dini istismar eden gruplar ortaya çıkabiliyor. Bu sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, özellikle dünyadaki çeşitli emperyalist güçler, bu örgütleri kendi çıkarları için kullanmak istedikleri için bu terör örgütlerinin daha derin bağlantılarını gündeme getiriyor. O kadar karşımızda basit dini yapılar olmadığını, karmaşık örgütlenmelerin ve uluslar arası bağlantıların olduğunu gördüğümüz zamanda işin rengi değişiyor, bir hayli büyüyor” diyerek sözlerine son verdi.

MÜFTÜ AÇIK: AMACIMIZ BİLİNÇ OLUŞTURABİLMEK

Yine konuyla ilgili olarak söz alan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık ise amaçlarının, terör örgütlerinin din istismarı konusunda nasıl bir yol izlediğini çalışanlara aktarmak olduğunu aktararak, “Kendi personelimize yönelik sunduğumuz bir program bu. Biraz daha kendi mahremimiz içinde sunduğumuz bir program. Amacımız şu; bilinç oluşturabilmek, terör örgütlerinin din istismarı konusunda nasıl bir yol izlediğini kendi personelimize anlatabilmek ve bu hususta bir bilinç oluşturabilmek. Çünkü imamımız, Kur’an kursu hocamız, vaizimiz, müftümüz, olayı belki sadece basın üzerinden veya bir takım bilgilerle elde etmiş olabilirler. Ama Din İşleri Yüksek Kurulumuz özel bir çalışma yaptı, özel bir gayretle hazırlıklar yaptı ve ilimizde de sunmuş oldu. Önce kendi personelimize faydalı olmayı ve bu vesileyle din istismarının nasıl önlenebileceğini inşallah rabbim bize bu yolda göstermiş olacaktır” diye konuştu.

Ajanslar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yanlış cümle 2018-03-08 17:02:24

"diyanet, dini doğru anlatmak zorundadır" cümlesi eksik ve yanlıştır. doğrusu şudur "diyanet, doğru dini, doğru anlatmak zorundadır".

Misafir Avatar
memur 2018-03-08 18:01:00 @yanlış cümle

Beyefendi burada her müslümanın çok rahatlıkla anladığı gibi dinden kastedilen İslamiyettir ve bu din izaha ihtiyaç olmaksızın doğru dindir. Lütfen sanki başka bir dinden bahsediliyormuş iması vererek milletin zihnini bulandırmayın. Sıkıntınız varsa kendi düşüncelerinizi sorgulayın.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Adil 2018-03-08 17:13:44

Hangi doğruyu? Kime göre doğru?

Misafir Avatar
Safa 2018-03-08 17:26:29 @Adil

herkesin mihenk taşı kuran olursa ne ala yoksa haklısınız.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Vatandaş 2018-03-08 21:24:36

Dıyanet ilk önce adıl olursa adaletlı personel alsa her şeyde adıl olsa problem olmaz