Diyanet Öğrenci Evlerine Yoğun İlgi

İlçe müftüleri toplantısı Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun başkanlığında, il müftü yardımcıları ve 19 ilçe müftüsünün katılımı yapıldı.

Diyanet Öğrenci Evlerine Yoğun İlgi

İlçe müftüleri toplantısı Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun başkanlığında, il müftü yardımcıları ve 19 ilçe müftüsünün katılımı yapıldı.

27 Ekim 2016 Perşembe 10:31
Diyanet Öğrenci Evlerine Yoğun İlgi
banner283

İl müftülüğü ile ilçe müftülükleri arasında koordinasyonu sağlamak, uygulama birliği oluşturmak, yeni gelişmeleri değerlendirip uygulanacak proje ve yürütülen hizmetler hakkında fikir alışverişinde bulunmak, ayrıca hizmetlerde etkinliği ve verimliliği artırmak amacıyla her ay düzenli olarak yapılan müftüler toplantısı Fatsa müftülüğünde gerçekleştirildi.

İl müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıya il müftü yardımcıları, Mesut Öztürk, İsmail Geyim, Seyfullah Çakır, İl müftülüğü din hizmetleri ve eğitimi şube müdürü Teyfik Çıtak ve 19 ilçe müftüsü iştirak etti.

Kur’an-ı kerim okunarak başlanan toplantıyı dua ile açan müftü Kolukısaoğlu, 15 Temmuz da milletimizin büyük bir ihanet ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek “15 Temmuz felaketini ülkemiz, milletimizin feraseti ve Allah’ın yardımı ile atlattı.  Aziz şehitlerimizin hüznü ile Allah’ımıza dua ediyoruz. Şu anda vatanımızın özelikle güneydoğu taraflarında mücadele veren devletimizin, askerimizin durumunu düşünüyoruz ve onlara Allah yardım eylesin diye dua ediyoruz. Yine Fırat kalkanı harekâtı var orada da devletimizin, sınırlarımızın dışında ülkemizin güvenliği için yaptığı harekâtta da cenab-ı hak devletimize, devlet adamlarımıza, askerlerimize muvaffakiyetler nasip eylesin. 15 Temmuz şehitlerimize, kerbelâ şehitlerimize, hâsılı bütün şehitlerimize i'la-yı kelimetullah uğruna canlarını feda etmiş olan bütün aziz şehitlerimize Allah gani gani rahmet eylesin. Biz evimizde, barkımızda huzur içerisinde otururken bunları da hiç unutmamamız gerekiyor. Öğrencilerimize de insanlarımıza da bunları hatırlatmak gerekiyor. Şu anda sınırlarımızda ve sınırlarımız ötesinde mücadele veren askerlerimiz var, bu mücadele esnasında şehit düşenler var. Şehitlerimizin aileleri ve milletimize Allah sabırlar ihsan eylesin. Allah milletimize, devletimize zeval vermesin” dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran Toplantının Konuğu Oldu

İznini geçirmek üzere memleketi orduda bulunan İstanbul müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran Fatsa müftülüğünde gerçekleştirilen ilçe müftüleri toplantısına katıldı.  Toplantıda müftüler ile hitaben yaptığı konuşma da görevlide bulunması gereken özeliklere dikkat çeken Yaran, iki vasfı çok önemsediğini ifade ederek “görevlide iki özellik mutlaka bulunmalıdır. Bunlardan biri emin olmak, biri de ehil olmak” dedi.  Bu iki vasfın olmazsa olmaz olduğunun altını çizen İstanbul Müftüsü Yaran, müftülerle bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Toplantıda diyanet öğrenci evleri, 4-6 yaş Kur’an kursları, personel arasında diyanet Umre organizasyonunda görev alacakların seçimi, Fahri Kur’an kursu öğreticiliği sınavında başarılı olanların görevlendirme usul ve esasları ile camilerde devam eden tefsir, fıkıh, hadis ve siyeri nebi halkalarının bütün camilere yaygınlaştırılması konularının yanında diğer gündem maddeleri görüşüldü.


Diyanet Öğrenci Evlerine Yoğun İlgi Var, 24 Evde 155 Öğrenciye Barınma İmkanı…

İl müftülüğünün organizasyonunda Diyanet Vakfı Ordu şubesince açılan ve 19 ilçe müftülüğünün katkı ve katılımı ile hayata geçirilen Diyanet Vakfı öğrenci evleri toplantıda görüşüldü. Diyanet öğrenci evlerine üniversite öğrencilerinin çok yoğun ilgi gösterdiği ifade edildi. Diyanet öğrenci evleri ile ilgili Diyanet Vakfı Ordu şube temsilcisi Bünyamin Açıksöz tarafından ilçe müftülerine bilgilendirme yapıldı. İl müftülüğünce hazırlanan öğrenci evleri tanıtım sinevizyonunun da müftülere izlettirildiği toplantıda öğrenci evlerinin önemi bir kez daha vurgulandı.

Öğrenciler için hazırlanan 24 diyanet evinde 155 öğrencinin kaldığı, evlerin en iyi şekilde donatıldığı ve öğrencilerden ücret alınmadığı belirtildi.

Diyanet öğrenci evleri ile ilgili alınan kararda “Diyanet öğrenci evleri ilçe müftülüklerinin evleridir. Bu proje il müftülüğünün denetim ve koordinesinde bütün ilçe müftülüklerince ortak yürütülmektedir. Diyanet işleri başkanlığının taşra görevlileriyle 15 temmuz hain kalkışmasının başarısız kılınmasındaki etkisi Devlet büyüklerimiz ve milletimiz tarafından dile getirildiği dikkate alınarak bu başarıyı yükseklerde tutmak hepimiz için önemlidir.  Dolayısıyla öğrenci evleri açmaya devam ederek bir şekilde kredi yurtlar kurumu yurtlarına yerleşemeyen üniversite öğrencilerini hiçbir zümreye, kişiye muhtaç etmemek için Eylül ayı toplantısında aldığımız iki önemli karardan birincisini Allaha şükür gerçekleştirdik” denildi.

En Önemli Projelerden Birisi de 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları…

Diyanet işleri başkanlığınca yürütülen en önemli projelerden birisinin de 4-6 yaş gurubu kuran kursları olduğunun kaydedildiği toplantı kararlarında “4-6 yaş Kuran kurslarının mekanlarının çok iyi hazırlanması, bu kurslarda görev alacak öğreticilerin mutlaka gerekli formasyona sahip olmalarının çok önemli olduğu hususunun dikkate alınması”  gerektiğinin altı çizildi.

Alınan kararda Kur’an kurslarının sıklıkla denetimlerinin yapılmasının ve denetim sonucunda tespit edilen eksiklik ve aksaklıkların gereğinin yerine getirilmesinin önemi ayrıca vurgulandı.


Camiler Açık Tutulacak…
Camilerin sadece ibadet edilen yerler olmayıp hayatın merkezi konumuna tekrar kavuşturularak gerçek fonksiyonlarını yerine getirmesi için çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çekilen toplantıda “Halen camilerde devam eden Tefsir, hadis, siyeri nebi ve fıkıh halkaları gibi programların yaygın hale getirilerek, camilerin açık tutulması projesinin tüm ilçelerde mutlaka uygulanması” gerektiğinin altı çizildi.

İlçe müftüleri toplantısı, alınan kararların bütün müftülerce imzalanması ile son buldu.

 
Son Güncelleme: 27.10.2016 10:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eleştir man 2016-10-27 12:22:56

___Adminin Yorumu___ Ordu müftülüğü FETÖ'cüleri lojmandan attı. Yoksa sende mi onlarsın...

Avatar
Eleştir man 2016-10-27 18:24:18

____ADMİNİN YORUMU___ ADINI YAZDA GÖRELİM... ÇAKAL FETÖ'CÜ