Diyarbakır Müftülüğü 2014 Kutlu Doğum Haftası

Diyarbakır İl Müftülüğü 2014 Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile Basın Bildirisi yayımladı.

Diyarbakır Müftülüğü 2014 Kutlu Doğum Haftası

Diyarbakır İl Müftülüğü 2014 Kutlu Doğum Haftası dolayısı ile Basın Bildirisi yayımladı.

09 Nisan 2014 Çarşamba 15:45
Diyarbakır Müftülüğü 2014 Kutlu Doğum Haftası
banner221

İnsanlardan, sadece samimi olarak ibadet etmelerini isteyen Allah-u Teâlâya sonsuz hamd-u senalar olsun. “Din samimiyettir” buyurarak, kişinin Rabbi, Kitabı, Peygamberi, idarecisi ve diğer tüm insanlarla olan ilişkisinin samimiyet zemininde olmasının gerekliliğini vurgulayan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e sonsuz salat- u selam olsun.

Nisan ayı her yönüyle berekettir. Zira Nisan ayı, yağmuru; yağmur, rahmeti; rahmet ise Hz. Muhammed (sav)’i hatırlatmaktadır. Malum olduğu üzere sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), miladi takvim itibariyle 20 Nisan’da dünyayı teşrif etmiştir. Bu itibarla; 14-20 Nisan arasındaki günler,  “Kutlu Doğum Haftası” olarak kutlanmaktadır. Nitekim söz konusu günler yaklaştıkça toplumun kalbinden yansıyan tarifsiz bir heyecan hissedilmektedir. Adeta Rasulullah (sav), vesilesi olduğu olanca rahmetle beraber yeniden kâinatı şenlendirmektedir. Bundan dolayı Kutlu Doğum haftasında; gönüllerde Aşk-ı Muhammedî, gözlerde umut, sözler de ise sevgi belirmektedir.

Şüphesiz ki Rasulullah (sav)’in Mübarek İsminin zikredildiği her ortamda hayır vardır. Dolayısıyla bugünlerde mevlitlerin, ilahilerin ve kasidelerin okunması suretiyle Hz. Peygamberimize duyulan sevginin cümle aleme ilan edilmesi takdire şayandır. Bununla birlikte; Rasulullah (sav) anılırken aynı zamanda anlaşılmasının gerekliliğini de göz önünde bulundurmak, Kutlu Doğum Haftasına ayrı bir anlam kazandırmaktadır. Nitekim Kutlama muhtevalarının, anmaktan anlamaya doğru bir seyir izlediğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz.  Bu itibarla; her sene farklı bir tema seçilerek; kaybolan dinî ve insanî değerlerin yeniden ihyası için bir çaba içine girilmektedir.

2014 Kutlu Doğum Haftasının teması, “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” şeklindedir. Dinin özünü ve insan- Allah ile insan-insan ilişkisinin sağlam zeminini oluşturan samimiyetin, bu vesile ile gündeme getirilmesi, bir taraftan derin bir yaramızı hatırlatacaktır; diğer taraftan da bu yaraya derman olacak merheme dikkat çekecektir.

Bu vesileyle; 14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 19:00’da Diyarbakır Stadında Müftülüğümüz tarafından düzenlenecek olan Kutlu Doğum Haftası programına tüm halkımızı davet ediyor ve saygılar sunuyoruz.

Muhabbet-i  Ahmediye (A.S)’ı ziyadeleştirme niyazıyla.

ALLAHUMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED

DİYARBAKIR İL MÜFTÜLÜĞÜ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220