Dr. Temel Kacır, Ordu'yu salladı!..

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire başkanı Dr. Temel Kacır, İl Müftülüğünce oluşturulan iyilik sofrasına katılmak ve irşat programı kapsamında orduya geldi.

Dr. Temel Kacır, Ordu'yu salladı!..

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire başkanı Dr. Temel Kacır, İl Müftülüğünce oluşturulan iyilik sofrasına katılmak ve irşat programı kapsamında orduya geldi.

28 Haziran 2015 Pazar 15:10
Dr. Temel Kacır, Ordu'yu salladı!..
İYİLİK SOFRASI VE İRŞAT İÇİN ORDUYA GELDİ
 
Vatandaşların, İçinde bulunduğumuz ramazan ayının güzelliklerinden bereketinden ve feyzinden azami derecede istifade edebilmeleri için Diyanet işleri Başkanlığı azami gayret ve çabasını sürdürüyor. Diyanet İşleri başkanlığınca her sene ramazan ayında Türkiye genelinde 81 il bazında sürdürülen irşat programı bu senede devam etti. Diyanet İşleri Başkanlığı, Orduya irşat görevi ve Ordu İl Müftülüğü ile Diyanet Vakfı Ordu Şubesince kurulan iyilik sofrası buluşmaları için Daire Başkanı Dr. Temel Kacır’ı görevlendirdi.  
 
Ordudaki programına ilk olarak ordu Valisi irfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret ederek başlayan Daire Başkanı Dr. Temel Kacır, ziyarette Vali Balkanlıoğlu’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in selamlarını ileterek Diyanetin ramazan ayında ülkemiz ve dünya genelinde yürüttüğü çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Dr. Temel Kacır’ın Valilik ziyareti programında İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, İl Müftü Yardımcıları Mesut Öztürk ve Seyfullah Çakır’ da hazır bulundular. 


 
Dr. Temel Kacır,  Valilik ziyaretinin ardından Ordu merkez Atik İbrahim Paşa Camii (Orta camii) kürsüsünden Cuma öncesi verdiği vaaz ile Ordululara seslendi. Ramazan ve iyilik konusunu vaazında işleyen Dr. Kacır, burada cemaate ramazanın kazandırdığı vasıfları anlattı. İyilik konusuna da değinen Daire Başkanı Kacır, “iyilik yeryüzüne egemen olmadan kan ve gözyaşının bitmesi çok zor. Sadece iyi olmak yetmez, bütün Müslümanların yeryüzüne iyiliği egemen kılma gibi bir sorumlulukları var” diye sürdürdüğü vaazını camiyi dolduran yüzlerce insan can kulağı ile dinledi. 
 
Dr. Temel Kacır, televizyon programlarından vatandaşlara seslendi…
 
Cuma namazının akabinde ORDU TV’nin konuğu olan Dr. Temel Kacır programda İl Müftü yardımcısı Mesut Öztürk’ün  “ramazan ve iyilik” konusunda yönelttiği soruları cevaplandırdı.
 
Dr. Temel Kacır, Tv52 Televizyonunun canlı yayın “Ramazan Özel” programının konuğu oldu…
 
İrşat faaliyetleri kapsamında tv52 de “ramazan Özel” programının canlı yayın konuğu olan Dr. Temel Kacır, 

program sunucusu Sezgin Yaşar’ın sorularını cevaplandırarak “Ramazan ve İyilik” konusu ve ayrıca ramazan ayında Diyanet işleri başkanlığınca yürütülen hizmetler konusunda bilgiler verdi.  
 
Bir gecesi bir ömre bedel bir ay ve on bir ayın sultanı olan aydır ramazan ayı…
 
Ramazan nedir? Sorusuna DR. Kacır; ‘Ramazan berekettir, duadır, Zikirdir, kurandır. İçinde bin aydan daha hayırlı olduğunu kuranı kerimden öğrendiğimiz Kur ’anın indirildiği geceyi içinde barındıran aydır ramazan. Bir gecesi bir ömre bedel bir ay ve on bir ayın sultanı olan aydır ramazan ayı. 
 
Mukabele, peygamberimiz (sav) ile Cebrail (a.s)’ın Kur’an-ı kerimi birbirlerine baştan sona kadar okuyuşudur…
Ramazan ve Kuran konusunda açıklamalarda bulunan Dr. Temel Kacır, bir soru üzerine ‘Ramazan ayında yaptığımız en güzel ibadetlerden olan mukabele okunması bilindiği gibi Peygamber efendimiz (s.a.s) ile Cebrail (a.s) karşılıklı birbirlerine Kuranı kerimi okumalarıdır. Peygamberimiz (s.as) vefatından önce Kuranı kerimi baştan sona kadar bu günkü mukabele geleneğinde olduğu gibi Kuranı kerimi okumuş,  Cebrail dinlemiştir.  Cebrail (a.s) Kuranı kerimi baştan sona kadar okumuş bu defa da,  peygamberimiz (s.a.s) dinlemiştir. İşte o günden bu güne kadar bu güzel geleneğimiz devam ediyor.’
 
Kıyamet gününde, bazı ibadetler insanlardan şikâyetçi olacak bazı ibadetler ise şefaatçi olacak…
 
Programda kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplandıran Dr. Temel Kacır; ‘bir hadisi şeriften söz ederek;  kıyamet gününde bazı ibadetler bazı insanlardan şikâyetçi olacak. Bazı ibadetler ise kendisini yerine getiren insanlara şefaat etmek için Rabbimizden izin isteyecekler. İşte bunlardan Kur’an ve Oruç Rabbimizden kendisini hakkıyla yerine getirenler için şefaat etmek üzere izin isteyeceklerdir. 
 
İbadetlerimizi gösterişten riyadan uzak sadece ve sadece Allah rızası için yapmalıyız ve ibadetlerimizi ifa ederken ibadetin hakkını vermeliyiz. Dikkat edelim Ramazanı incitmeyelim ve bize kırılmasın on bir ayın sultanı rahmet ve bereket ayı ramazan ve tuttuğumuz oruç. Ramazan bize öfke ve sabırsızlık değil bilakis sabır ve sükûnet getirir, onun için ramazan ayında orucun güzelliklerini doyasıya yaşayarak güzellikleri etrafımıza yansıtalım. İbadet kulu Allaha yaklaştıran bir eylem olmalıdır yoksa özden kopmuş sadece şekilden ibaret olan ibadet bir kazanım elde ettirmez insana. Ramazan ayında kardeşlerimizi Kur’an ile hemhal olmaya çağırıyorum, çünkü ramazan kuran ayıdır ’ diyen Dr. Kacır, ramazan ve oruç, fitre ve Zekât konularında ki açıklamalarına programın birinci bölümünde geniş bir şekilde yer verdi. 


 
Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman…
 
Programın ikinci bölümünde “Ramazan ve İyilik” konusu işlendi. Diyanet İşleri Başkanlığınca Ramazan ayı ana teması olarak seçilen “İyilik” konusu programın ikinci bölümünde geniş bir şekilde ele alındı. 
 
İyilik Ferdiyetçilikten Ümmetçiliğe intikaldir…
 
Dr. Temel Kacır ‘iyilik deyince iyiliğin kodlarını Kuranı kerimden alıyoruz. Birincisi iyilik, zihniyetin Allah’a göre şekillenmesidir. Yani İman esaslarını böyle değerlendirmeliyiz. İyilik ben duygusundan ve düşüncesinden biz olmaya geçiştir. Ferdiyetçilikten ümmetçiliğe intikaldir iyilik. Bizler günlük kıldığımız beş vakit namazda günde 40 defa Hz. Allaha “biz yalnız ve yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım dileriz” diye niyazda bulunuruz dikkat edersek ben değil biz diyoruz. 
 
İyilik, kişinin iman bağlamında, zihniyet anlamında bütün benliği ve bütün varlığı ile Allaha kendisini teslim etmesidir. 
 
İyilik sosyal ahlaktır. Kendisi muhtaç olduğu halde kendisinden daha çok ihtiyaç sahibi olanı kendisine tercih etmektir iyilik. 
 
İyilik sosyal barışın sağlanmasında ki en temel unsurdur. İyilik Allaha karşı olan kulluk görevlerimizi yerine getirmektir. 
 
Dördüncü aşamada iyilik bireysel ahlaktır. İyilik muhacire Ensar olmaktır” diyerek suriyeden ülkemize göç eden mülteciler konusunda da açıklamalarda bulundu. Halkı kardeşlik, birlik beraberlik ve ümmet şuuru içerisinde yardımlaşmaya ve dayanışmaya davet eden Temel Kacır,  canlı yayında açıklamalarına devam etti. 
Dr. Temel Kacır İl Müftülüğünce müftülük bahçesinde oluşturulan iyilik sofrasında yaklaşık 300 kişi ile birlikte iftara katıldı. Burada düşkünlere, yetimlere ve kimsesizlere sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek Türkiye diyanet vakfının yaptığı çalışmaları anlattı. son olarak bucak camiinde teravih öncesi camiyi dolduran cemaate vaaz veren Temel Kacır’ın ordu programı İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu’nun kıldırdığı teravih namazı ile son buldu. 
 
Vatandaşlar ile bir süre sohbet eden Temel Kacır’a vatandaşlar Diyanetin bu uygulamasından doydukları memnuniyeti ifade ederlerken kendilerini orduda görmekten ve dinlemekten çok mutlu olduklarını eklediler. Dr. Temel Kacır ordu ilinde gördüğüm ilgi ve alaka beni ziyadesi ile memnun etmiştir. Başta İl Müftümüz ve ekibi ile bizi camilerde can kulağı ile dinleyen kıymetli Ordululara çok teşekkür ediyorum’ dedi. 
 
Ordu programı boyunca Daire Başkanı Dr. Temel Kacır’a İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, İl Müftü Yardımcıları Mesut Öztürk ve Seyfullah Çakır eşlik ettiler.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim 2015-06-28 23:58:32

Temel hocam iyi anlatır.