Edremit Kutlu Doğumla coştu

Balıkesir İli, Edremit İlçe Müftülüğü'nce Kutlu Doğum Haftası Konferansı gerçeştirildi.

Edremit Kutlu Doğumla coştu

Balıkesir İli, Edremit İlçe Müftülüğü'nce Kutlu Doğum Haftası Konferansı gerçeştirildi.

21 Nisan 2015 Salı 12:45
Edremit Kutlu Doğumla coştu
Üzeyir EMİR / DİNİHABERLER.COM

Edremit İlçe Müftülüğü'nün düzenlediği Kutlu Doğum Haftası Konferansı 20.04.2015 Pazartesi Günü Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde yoğun katılımla gerçekleşti.

Programda Edremit Belediye Başkan Vekili Hüseyin Uzun, Edremit İlçe Müftüsü Kemal KARADENİZ, Gömeç İlçe Müftüsü Bekir ERCAN, Burhaniye İlçe Müftüsü Oğuz METİN, Havran İlçe Müftüsü Ahmet ALINMAZ, Ayvalık İlçe Müftüsü Memet Emin KARATAŞ,Edremit Mal Müdürü Cevahir AVŞAR katıldı.

Sunuculuğunu Edremit İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Yaşar ATEŞ'in yaptığı program saat 20:30'da Saygı Duruşu, İstikal Marşı ve Merkez Eski Bayramyeri Camii Müezzin-Kayyımı Emin GÖNÜL'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ardından Edremit İlçe Müftüsü Kemal KARADENİZ'in açılış konuşması yaptı. ; ''Üç Aylar ve Perşembe Gecesi idrak edeceğimiz Regaib Kandilini tebrik ediyor ve hayırlar getirmesini niyaz ederek'' sözlerine başlayan Müftü KARADENİZ; ''Peygamber Efendimiz örnek bir insan, Üstad Necip FAZIL'ın ifadesiyle GAYE İNSAN UFUK NEBİ O'nun her sözü ve davranışı bizlere ışık tutuyor, yol gösteriyor. Bugün insani ilişkilerimizde, aile hayatımızda, topluluk hayatımızda bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız işte bu sıkıntılara bir nebze çözüm olsun o Kutlu Nebi'nin öğretileri çerçevesinde insanlar huzur bulsun, mutlu olsunlar diye H.z Peygamber ve O'nun öğretilerinin ışığında insanlar arası ilşkilerimiz bu senenin temasıdır. Bu konu çerçevesinde bugün aramızda bulunun İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Saffet KÖSE Hocamız bizlere bir sunum yapacaklar. Ben Edremit Müftülüğü ve halkımız adına HOŞGELDİNİZ diyor konferansımızın aydınlatıcı ve yararlı olmasını Efendimiz'in güzel mesajlarını içselleştirmesine vesile olmasını niyaz ediyorum. Son olarak bu programın hazırlanmasında Belediyemizin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yaptığımız yarışmalarda bizlere destek olan okul idarecilerimizin,meslek dersleri öğretmenlerimizin, genç kardeşlerimizin hepsini ayrı ayrı kutluyorum teşekkürlerimi arz ediyorum ve gecemizin hayırlara vesile olmasını tekrar Cenab-ı Haktan niyaz ederek hepinize saygılar sunuyorum '' dedi.Ardından İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Faküktesi Dekanı Prof. Dr. Saffet KÖSE kürsüye gelerek H.z Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı konulu sunumuna geçildi.

Prof. Dr. Saffet KÖSE; ''Bu kalabalığı gördükten sonra buraya bizi getiren Peygamber sevgisi olduğunu biliyorum'' diyen KÖSE;  Peygamberimizin anıldığı yerde Allah Rasulunun de bu toplantıdan haberdar olmuşmudur diye sorarsak haberdar olduğu veya haberdar edileceğine inandığımı belirtmek istiyorum öncelikle çünkü Peygamber Efendimiz diyorki: Siz bana Salatü selam getirirseniz, bana arz olunur, yani beni andığınız bana iletilir. Sahabe sorar Ya Rasulullah siz toprak olduktan sonra nasıl bizim andığımız size ulaşacak? Bunun üzerine Efendimiz (s.a.s) Toprak Peygamberlerin bedenlerini yiyemez'' dedi.

''Biz Onu günde 5 defa gerek ezanlarımızda gerekse Tahıyyatta selamlıyoruz'' diyen KÖSE; ''O yüzden sizlerin, bizlerin, kısaca ümmetin  Peygamber Sevgisinden haberdar edildiğini ümit etmekteyim.Bir kurumun başında bulunuyorsanız orayı dağıtmak için çok kolay bir yolu var, orada bağırıp çağırın, kaba saba olun herkesi kendinizden uzaklaştırırsınız. Ama rahmet Peygamberi ne istiyor bizden nazik olun, ince, kibar olun, Ayett ne diyor ''Sen Allah'ın rahmeti sayesinde insanlara yumuşak davrandın. Eğer katı yürekli, taş yürekli olsaydın, kaba saba kırıp döken biri olsaydın, emin ol ki etrafından insanlar dağılır giderdi.Onun için kendi aramızda, nezaket ve nezaketi hakim kılmamız gerekir. Aslında bizim diğer din mensupları ile birlikte yaşamak konusunda sıkıntımız yok, bizim birbirimizler birlikte yaşama da sorunlarımız var, tahammülsüz olduk, sabırsız olduk. Allah Rasulu ne diyor biz ne yapıyoruz.

Bir deve geliyor Allah Rasulüne ama ağlayarak geliyor, başını okşuyor, ona şefkat, merhamet gösteriyor, diyor ki bunun sahibi nerde biri koarak benim Ya Rasulallah. Diyorki ''hayvan seni bana şikayet etti, yeterince yemini, suyunu vermiyormuşsun ve bu hayvana gereğinden çok fazla yük vuruyormuşsun, ağzı dili olmayan hayvanlardan ne istiyorsun'' diyor.

Şu nezaketi şu zerafeti kendi aramızda gösterebilsek keşke. Bir adam sahilde ayağına taş bağlamış fırlatmış denize bu hayvanı. Denizin dalgası karaya getirmiş hayvan ölmüş tabi. Muhammed Ümmeti Peygamber size daha ne desin. Kaplumbağadan geçtik bir insana niye kıyarsın, öldürürsün. O size böyle mi emretti. İnsanlara İhsanı emretti, iyilik güzellik yapmakla demek. Kur'anda MEVEDDET ve MEHABBET var. Meveddet karşılıksız, menfaatsiz sevgi demek. Mehabbet kalpteki sevgidir, Meveddet gönüldeki sevginin davranışlara yansımasıdır. KArşılıksızdır. Biz bu her iki sevgiyide kazandık kaybettik mi bunlara bakalım ve kendimize soralım. Ona layık ümmet olma bilinci ile hayatımız idame ettirmeyi ümit eder. Saygılar sunarım''
diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından Kompozisyon ve 40 Hadis Ezberleme yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül törenine geçildi.

Edremit Mal Müdürü Cevahir AVŞAR ve Gömeç İlçe Müftüsü Bekir ERCAN dereceye giren öğrencilere birer çeyrek altın ile Diyanet İslam İlmihali kitabı hediye edildi.

40 Hadis Ezberleme dalında dereceye giren öğrenciler
1.Mustafa ÇAKIR
2.Fatma KARATAŞ
3.Burak UZUN
4. Hasibe SARAL
5. Furkan KARACA
6. Adile DİLEK
7. Ahmet Hakan ÇELEBİKompozisyon dalında derece giren öğrenciler

1.Ahmet Yasir SÖBÜOĞLU (Edremit Anadolu Lises)
2-Feriha Şevval ÖZBUDAK (75. Yıl Ortaokulu)
3. Elif DURAN (Göbelezoğlu Ortaokulu)
4.Ceyda ÇAKMAK ( Körfez Anadolu Lisesi )

Son olarak Edremit Müftülüğü Türk Tasavvuf Musiki Korosunun İlahi dinletisinin ardından program sona erdi.

Grup Sayfamız içinProf. Dr. Saffet KÖSE Özgeçmişi:

1964 Balıkesir doğumlu, Balıkesir İHL (1982) ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1986) mezunu. Aynı üniversitede yüksek lisans (1988) ve doktorasını (17 Ocak 1994) tamamlamış olup, 1986-1992 yılları arasında Türkiye Diyanet Vakfına bağlı İslam Araştırmaları Merkezinde (İSAM) çalıştı. 1992 yılından itibaren Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak vazifeye başladı. Bir müddet ilmi araştırmalarda bulunmak amacıyla Mısır’da bulundu (Ocak-Haziran, 1994). 18 Mart 1996 tarihinde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent, 27 Mart 2003’te de Profesör oldu. 1999-2002 öğretim yıllarında Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde üç yıl süreli olarak dekan yardımcısı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Buradaki çalışmaları sebebiyle Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim şurasınca Faxr-ı Ferman’la ödüllendirildi. Halen SÜ İlahiyat Fakültesi’nde İslam Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesidir. Üniversite senatosunda Fakülte temsilcisi olarak bulunmuştur (2003-2006). Bunlara ek olarak imkansız gençleri evlendirmek amacıyla kurulan ve bu güne kadar yüzlerce gencin evlendirildiği “Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı” mütevelli heyeti başkanlığı görevini sürdürmekte, İlahiyat Fakültesi Vakfının kurucuları arasında yer almakta ve halen bu vakıfta üyeliği devam etmektedir. İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2015-04-21 16:12:22

Edremit'imizin güzide imamları Emin Gönül Bayram Korkmaz İbrahim Gündoğan hocalarımız bizleri coşturdu..Allah onlardan razı olsun..