Efendimiz’in üstün ahlakı örnek alınmadıkça gözyaşları dinmeyecek!

Van İl Müftülüğü tarafından 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası Münasebeti ile Yukarı Nurşin Camii avlusunda bir program düzenlendi.

Efendimiz’in üstün ahlakı örnek alınmadıkça gözyaşları dinmeyecek!

Van İl Müftülüğü tarafından 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası Münasebeti ile Yukarı Nurşin Camii avlusunda bir program düzenlendi.

14 Nisan 2015 Salı 15:03
Efendimiz’in üstün ahlakı örnek alınmadıkça gözyaşları dinmeyecek!
Van Müftülüğünden Kutlu Doğum Programı‏ 

Düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi KARSLI, konuşmacı olarak katıldı.  

 
Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Nimetullah ARVAS;
 
Allah-u Teala tarafından sevilen ve seçilen, Âlemlere rahmet olarak gönderilen, Mücessem rahmetullah olan, yüce Allah’ın varlığının delillerini bizlere bildiren, insanlığın iki cihanda kurtuluşunun reçetesini sunan, örnek kul, son resul olan, Rabbimiz tarafından merhametinin bir lütfu olan, gökte ismi Ahmed, yerde Muhammed efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in kutlu doğumu münasebeti ile burada toplanmış bulunuyoruz. Davetimize icabet ettiniz. Efendimizin mübarek ismini duydunuz. Burada toplandık.
 
Dünya gözü ile göremediğimiz efendimizi Ahirette Onun kevser havuzu başında, Onun bayrağı, sancağı altında bizleri haşretmesini ve Onu görmeyi bizlere nasib etmesini yine Onun bereketine, şefaatine sığınarak nasib etmesini yüce Allah’tan diliyor ve dileniyoruz.
 
O, ASV. Ezilen, üzülen, horlanan, işkence gören, herkes ve her kesimin derdine deva sunan, Allah’ın izni ile çıkış yolunu gösteren ve ona uyanlara, Ahlakını şiar edinenlere felaha, necata, mutluluğa ereceklerinin müjdesini vermiştir. Yüce Allah, dünya ve ahiret saadetinin ancak ona tabi olmakla mümkün olacağını bizlere bildirmiştir.
 
O öyle bir rahmet peygamberidir ki kısa zamanda her biri üstün meziyetlerle donatılmış  şahsiyetler yetiştirmiştir. Özünde, sözünde SIDDIKKLARI, Hak ve adalette zirveye ulaşan FARUKLARI; hayada, edepte, iyilik ve cömertlikte ZİNNUREYNLERİ; ilim ve hikmette, şecaat ve cesarette ŞAH-I VELAYETLERİ yetiştirmiştir.
 
Nice alimler, dâhiler, insanlık tarihinde insanlığa ders vermiş şahsiyetler Onun nübüvvet ve risalet deryasının çeşmesinden kana kana içmişler; filozofları, devlet adamlarını kendilerine hayran bırakmışlardır. Ve daha niceleri Onun çağdaşı olmadıklarından dolayı, için için üzüntülerini gizleyememişlerdir.
 
 O (SAV), Resul-u Zişan Efendimiz, meşhur veda hutbesinde, onbeş asır önce insanlığın onurunu kurtarmak için, tüm insanlar adına, insanlık dersini bütün dünyaya ilan etmiştir.
 
Bütün kabile, kavim ve toplulukların babalarının Adem, Adem’in de topraktan yaratıldığını ihtar ve tebliğ ederek Kur’an ve hikmet ikliminde onları buluşmaya, birleşmeye, kaynaşmaya davet etmiş, hepsine şefkat ve merhamet kanatlarını germiş ve kucaklamıştır.
 
Gençlere rahmanın gölgesi altında gölgelenme muştusunu vermiştir.


Kızı Hz. Fatıma’yı görünce, Ona iltifat etmiş, anlından öpmüştür. Torunları Hz. Hasan ve Hz.Hüseyin’i Cennet ehlinin efendileri ilan etmiş ve zevceleri, Mü’minlerin annelerini, Müslüman kadınlara örnek göstermiştir.
 
Seferden dönünce çocuklar, gençler Onu Medine’nin dışında karşılamışlar, O da onlara selam vermiştir. Yetim kalan bir çocuğun ağladığını görünce “Üzülme, bundan sonra ben senin babanım” diyerek teselli eden Efendimiz’in (sav) “yeryüzündekilere merhamet edin göktekiler de size merhamet esin” buyruğu ile çöle, bütün zamanı ve mekânı kapsayan çağlar üstü eşsiz bir sevgi ve merhamet örnekliği sergilemiştir.
 
Bütün peygamberlere verilen en üstün sıfatlar, üstünlükler, güzellikler, Onda en üst zirveye ulaşmıştır. Ona tabi olan bütün peygamberlere tabi olmuş olur. Ona vahyedilen mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim, bütün semavi kitapların özü ve özetidir. İlim, bilim, fen ne kadar ilerlerse ilerlesin Kur’an’ın birer tefsiri hükmüne geçiyor. Kur'an, bu gün nazil olmuş gibi taptazedir ve kıyamete kadar da böyle olacaktır. Onbeş asır öncesine hitap ettiği gibi günümüze ve yarına da hitap etmektedir.
 
Baş döndürücü teknolojik gelişmeler; insanlığın faydasına kullanılmadıkça mutluluğa değil kaosa neden olmaktadır. Çağımızda insanlık gökyüzünde, feza aleminde dolaşmaktadır. Ancak dünyanın her tarafında kan, gözyaşı, açlık, sefalet özellikle İslam coğrafyasında karanlık bir kâbus haline dönüşmüştür.
 
Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz’in üstün ahlakı örnek alınmadıkça, gözyaşları dinmeyecek, problemler çözülmeyecek, insanlar birbirlerini sevmeyecek; kin, nefret, kan, intikam duyguları ortadan kalkmayacaktır.
 
Allah-u Teala’nın, hepiniz İslam’a girin emr-i şerifi ile insanlık ancak, üzerinde “Habibim biz seni Alemlere rahmet olarak gönderdik” serlevhası bulunan nübüvvet ve risalet eczanesinde dertlerine deva aramadıkça mutluluğu bulamaz. Çare, huzur ancak Ona tabi olmakla mümkündür.
 
Bugün, burada Efendimizin Kutlu Doğumu münasebeti ile toplandık. Diller Onu anlatmaktan aciz, kalemler kifayetsizdir. Nice aşıklar, nice edipler, nice bağrı yanıklar Onu terennüm etmişler, kutlu doğumu ile teselli bulmuşlardır." dedi.
 
Şiir ve ilahi dinletilerinin yapıldığı programda Prof. Dr. İbrahim Hilmi KARSLI tarafından “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferans verildi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m müslüm sirnak 2015-04-14 18:09:06

Aynen size katiliyorum hocam allahu taala bizleri peygamberin şefaetine nail eylesin inşaallah.

Avatar
ÇOĞUL 2015-04-14 22:32:32

____ADMİNİN YORUMU____ MASON FETULLAH'I DESTEKLEYEN YORUMLAR YAYIMLANMAMAKTADIR...