Erdirne Müftülüğü'nden 'Nadi Hoca' Açıklaması

Edirne’nin ünlü emekli imamları arasında yer alan ve Selimiye Cami’ne gönüllü imamlık yapan Nadi Ersoy hakkında Selimiye Cami’ne alınmaması yönünde çıkan haberler nedeniyle Edirne İl Müftülüğü açıklama yaptı.

Erdirne Müftülüğü'nden 'Nadi Hoca' Açıklaması

Edirne’nin ünlü emekli imamları arasında yer alan ve Selimiye Cami’ne gönüllü imamlık yapan Nadi Ersoy hakkında Selimiye Cami’ne alınmaması yönünde çıkan haberler nedeniyle Edirne İl Müftülüğü açıklama yaptı.

11 Aralık 2015 Cuma 10:56
Erdirne Müftülüğü'nden 'Nadi Hoca' Açıklaması
Yazarımız Adnan Zeki Bıyık, Nadi Hoca’ya yapılan vefasızlığa dikkat çekmiş ve yakın bir tarihte Nadi Hoca’nın Selimiye’de yaptığı fahri tanıtımları engellemeye çalışan biri ya da birileri zuhur etmişti. Hocayı Camiden uzaklaştırmak isteyenler, yıllarca yaptığı hizmeti yok sayarak yaşına başına hürmet etmeyerek Onu incitenlerin olduğunu iddia etmişti. Edirne İl Müftülüğü bu haberimiz üzerine bir açıklama yaptı.

İlgili haberi okumak için tıklayınız

Edirne’nin ünlü emekli imamları arasında yer alan ve sesinden dolayı hemen herkesin tanıdığı Nadi Ersoy’un Selimiye Cami’nde gönüllü olarak yaptığı imamlık görevi sonlandırılınca Edirne İl Müftülüğü kamuoyuna yansıyan haberler nedeniyle harekete geçerek, açıklama yaptı.

Müftülük tarafından yapılan açıklamada “Selimiye Camii Şerifi ve görevlileri hususunda basında çıkan Müftülüğün ve görevlilerin de adının zikredildiği haber ve yazılarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hâsıl olmuştur;

 
Malumları olduğu üzere Camii Şeritlerin yönetimi, Diyanet İşleri Başkanlığının 2007 genelgesinin 14. Maddesinde ı. Fıkrasında belirtildiği gibi ( Bütün Camiler Başkanlığın izni ile ibadete açılır ve Başkanlıkça yönetilir) Başkanlığımıza verilmiştir. Müftülükler ve İmam-Hatipler bu vazifeyi Başkanlık adına icra ederler. Mevzubahis olan hadise hasbel kader emekli olan bir Müezzin Efendinin, Selimiye Camiinin halen Baş İmam- Hatibi olan Hoca efendiyi haberdar etmeden bir program icra etmesinden kaynaklanmaktadır. Kurumumuzdan emekli olsun, başka camide "görev yapan görevlimiz olsun veya personelimiz dışındaki vatandaşlarımız olsun bir camide etkinlik, faaliyet yapmak isterse o camiinin birinci sorumlusu olan imamından veya görevlilerinden izin almak durumundadır. Camii görevlilerinden izin almadan bir etkinlik yapmaya kalkanlar hem genelge hükümlerine aykırı davranmış olurlar hem de o camiinin düzen ve ahengini bozmuş olurlar. Bu konuda bundan sonra gerekli hassasiyetin gösterilmesi, kanun ve yönetmeliklere uygun hareket edilmesi temennimizdir” ifadeleri yer aldı.

Her ne kadar beyan esas olmakla birlikte Nadi Hoca Efendi'nin Başimamdan habersiz veya izinsiz bir icraat yapacağına inanmamız söz konusu olamaz. Edirne Müftümüz burada yanlış bilgilendirildiğinin kanaatini taşıyoruz. Haber müdürümüz bu olaya birer bir şahittir. Nadi Hoca randevusuz hiç bir yere gitmediği gibi bir gün önceden randevu alınarak ve ikna edilerek cami tanıtıma gider.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdal albay 2015-12-14 06:41:11

nadi hocamız emekliliğişn tadını çıkarsın..

Avatar
EDİRNELİ İMAM 2015-12-11 11:43:02

müftü efendi, velev ki Nadi Hoca izin almadan camiyi insanlara tanıtıyor...O kadar halkın önünde imamınız yaşı 76 olan bir emektar din görevlisine öyle hakaretvari konuşamaz. Haddinizi bilin. İzinmiş. etkinlikmiş, Nadi Hoca kötü birşey mi yapıyor ki imamınız terbiyesizce koskoca adamı refuze ediyor...Rant şebekenizi rahatsız mı etti Nadi Hoca?. nadi Hocanın tek kuruş almadan Allah rızası için böyle bir hizmet vermesi neden sizi rahatsız ediyor....RANT RANT RANT

Misafir Avatar
ss 2015-12-13 23:23:00 @EDİRNELİ İMAM

emekli bi imam gelip senin caminde senden izin almadan ezan, mevlid okusun namaz kıldırsın ondan sonra kararını görelim

Beğenmedim! (1)
Avatar
Bayram hoca 2015-12-11 11:55:26

Edirne muftunuz ne umutlarla oraya atandı ve ne oldu.?

Avatar
Emekli Müftü İ. K 2015-12-11 12:22:33

Edirne Müftüsü ikili değil beşli oynuyor. Bir devlet büyüğü gelince hemen Nadi Hocayı bulun diye tutuşan bu müftü şimdi hocayı rencide eden imamı savunmaya kalkmış. Yazık. Hepiniz bir araya gelseniz Nadi Hocanın anlatığı gibi hiçbiriniz anlatamaz. Onun bildiği Osmanlıca dil hepinizi geride bırakır. Onun içindir ki adama hased ediyorsunuz

Avatar
Kasım Eroğlu 2015-12-11 13:22:45

sanki imamı 24 saat oradaymış gibi konuşuyor müftü,,,saat 14'de bir grup geldi cami tanıtımı için imam lazım . haydi bul bakalım imamı. İnsanlar hemen Nadi Hocayı davet ediyor. Nadi Hoca da bila ücret camiyi Allah rızası için tanıtıyor. Ey müftü sen de imamın da ortada yok...Milleti kandırmayın Edirneli seni tanımıyor müftü bey,,Önce halkın içine gir kendini bir tanıt. Ben senin yüzünü yeni gördüm.. Nadi Hocayı Türkiye tanıyor

Misafir Avatar
müezzin yokmu 2015-12-13 23:28:29 @Kasım Eroğlu

müezzin yokmu hem nadi hocayı çağırcakları kadar imamı niye çağırmıyorlar anlamış değilim. nadi hoca 24 saat ordamı?

Beğenmedim! (0)
Avatar
SAMİ AKIN 2015-12-12 18:45:46

BURADA BİLİP BİMEDEN ATIP TUTAN ARKADAŞLAR..ERKEK GİBİ ADINIZI SOYADINIZI YAZIN..GÖRELİM ERKEKLİĞİNİZİ.

Avatar
Rüstem Üsküplü 2015-12-11 14:53:00

50 yıldır Edirne'de yaşarım bu müftüyü ilk kez görüyorum. Lüzumsuz konuşmuş. Nadi Ersoy'un Selimiyede camii tanıtımı yaptığını herkes bilir. İzin de ne imiş. Ayıp sayın müftü ayıp.

Avatar
bir münadi 2015-12-19 00:25:37

nadi hoca git artık o caminin gorevlileri var. sen emekli oldun. kıskanclık yapma. iftira atma.