Erzincan Müftülüğü Kutlu Doğum etkinlikleri

Erzincan İl Müftülüğü Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında bir dizi faaliyet çalışmalarında bulundu.

Erzincan Müftülüğü Kutlu Doğum etkinlikleri

Erzincan İl Müftülüğü Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında bir dizi faaliyet çalışmalarında bulundu.

26 Nisan 2014 Cumartesi 22:56
Erzincan Müftülüğü Kutlu Doğum etkinlikleri
banner283
Erzincan Türk Telekom ve Assistt Bilişim Merkezi’nde Erzincan İl Müftüsü Galip AKIN'dan “Din ve Samimiyet” Konulu Konferans…Erzincan Türk Telekom ve Assistt Bilişim Merkezi Konferans Salonunda İl Müftüsü  tarafından Kutlu Doğum Haftas ımünasebetiyle“Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu konferans verildi.

Konferansa Ak Parti İl Başkanı Burhan Çakır, Türk Telekom İl Müdürü Muhammet Demir, Assistt Erzincan Operatör Yöneticisi İsrafil Paçacı, daire amirleri ve çalışan personel katıldılar.

Program, Yenişehir Camii (Cami-i Kebir) İmam Hatibi Âdem Kocatürk’ün tilavet ettiği Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Daha sonra konuşmasını sunan İl Müftüsü Galip AKIN; “Kutlu Doğum Haftası’nın bir doğum günü programı olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu seneki Kutlu DoğumGünleri, Rasûlüllah Efendimiz’in (s.a.v) “samimiyet çağrısı”nı toplum gündemine taşıma zemini olarak ele alındı. Böyle vesilelerin fırsatını bilip gereken kıymeti vermek ve toplumumuza, üstümüze düşen vazifeyi ifa etmek görevimiz var. Bu nedenle bu tür programlar tertip ediyor ve hayati önem ifade eden meseleleri ele almaya çalışıyoruz.
Aşağı yukarı bir insanın inanç dünyasından toplumsal ilişkilerine kadar bütün alanları kapsayan bir çerçeve sunuluyor önümüze ve “Dindar olmak, tüm bu alanlarda samimi olmayı gerektirir” hükmüne varılıyor.
Peygamber Efendimiz Din Samimiyettir diyor ve burada bırakmıyor. Hangi alanlar da samimiyettir diye soruyor. 
“Allah’a Karşı Samimiyet, Allah’ın Kitabına Karşı Samimiyet, Allah’ın Peygamberine Karşı Samimiyet, Bütün Mü’minlere Karşı Samimiyet… “
 İçinde yaşadığımız toplumda Mü’minlerin ilişkisi samimiyet ilişkisi olacak. Riya, aldatma, samimiyetsizlik olmayacak. İkili plan, arka oyun olmayacak. Güven ilişkisi olacak. Mü’min iki anlama geliyor, iman eden ve güven veren.. Müslim’de iki anlama geliyor; İslam’a giren, teslim olan… Bizler Mü’min ve Müslim kelimelerinin içini doldurursak İslam toplumu gerçekten güzel bir toplum haline gelecek.
Efendimiz(sav) ‘’Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir.”Dünyaya İslam lazım İslam’a da gerçek manada Müslümanlar lazım kardeşlerim.
 
Eğer İslam coğrafyasında yaşayan 2,5 milyar nüfusu olan Müslüman toplumlar gerçekten Rasûlüllah Efendimizin inşa ettiği ilk İslam toplumunun erdemini, güzelliğini paylaşıyor olsalar emin olabilirsiniz Avrupa’dan, Amerika’dan, Rusya’dan bu toplumun güzelliğini öğrenmek için bu insanlar koşarak gelirler. Ama bizimle o değerler arasına mesafeler girdi. Suriye’de olup bitenlere bir bakın. Irak’ta olup bitenlere bakın. Mısır’da olup bitenlere bir bakın. Yaralı bir dünyayız aziz kardeşlerim. Bu kutlu doğumları kendi kendilerimizi inşa etme vesilesi haline getirmemiz lazım. Allah’a göre, Allah’ın Kitabına göre, Allah’ın Peygamberine ve O’nun Sünnet-i Seniyye’sine göre Müslümanlar olabilmek için samimi olmak lazım
.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Müftümüzün konuşmasının ardından İlahi koromuz seslendirdikleri ilahi ve kasidelerle programa renk kattılar.

Türk Telekom İl Müdürlüğünün hazırladıkları pasta ve meyve suyu ikramının ardından, Kutlu Doğum hediyelerinden olan “Peygamberimiz Bizi Seviyor” adlı eser katılımcılara hediye edildi.

*****
İl Müftüsü Galip Akın, Erzincan Kapalı ve YarıaçıkCezaevi’nde Kutlu Doğum Konferansı Verdi

Program İl Müftüsünün yanısıra Personel Şube Müdür Köksal Durdu, İl Vaizi Hamza Çınar, Din Hizmetleri Eğitimi Uzmanı Asuman Taşkın ve Müftülük İlahi Korosu katıldılar.

Ceza ve İnfaz Kurumu 1. Ve 2. Müdürleri de konferansa katılanlar arasında idiler.

Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisinin  Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Galip Akın bir konuşma yaptı.
Konuşmasının ana temasını oluşturan“Din ve Samimiyet” konusu ile ilgili olarak"Nerede olursanız olun O (Allah) sizinle beraberdir." [Hadîd Suresi 4. Ayet] üzerinde durdu. Nerede olursak olalım, ne yaparsak yapalım bizleri görüp gözeten bir Allah’ın varlığından habersiz olmayacağız ve bu konudaki samimiyetimizi ortaya koyacağız. "Acaba biz mi hapisteyiz siz mi" diyen Akın, gerçek özgürlüğün Allah c.c. ile beraber olabilmek olduğunu, bunu gerçekleştirebilmiş olanın içerde veya dışarıda olmasının çok bir şey değiştirmediğini vurguladı. Dışarıdan bakıldığında ise biz hür siz ise mahkûmsunuz fakat gerçek böylemi? İfadeleriyle özgürlüğün bedenle değil yaşayışla, ruhla, hissiyatla olacağını belirtti.  "Biz, ona şah damarından daha yakınız". Kaf Suresi-16 ayetini okuyup Rabbimizin bize bizden bile yakın olduğunu, içimizden geçenleri bile bildiğini, bu şuurla yaşayan mü'min için yalnızlık, umutsuzluk diye bir şeyin söz konusu olamayacağının altını çizdi.

Ecdadımızın İslami yaşayışından örnekler veren, onların İslam ahlakını tüm genişliği ve derinliğiyle yaşadıklarını anlattı.
Sohbetinin sonunda duygu yoğunluklu bir dua yapan Müftü gönülleri yumuşattı, umut ve huzur veren sohbetin ardından, Kutlu Doğum Haftası hediyelerinden kitaplar dağıtıldı.

Müftülük İlahi Korosu da seslendirdikleri İlahilerle cezaevindeki programa katılanlara duygu dolu anlar yaşattılar.Cezaevi Müdürlüğü de İl Müftüsüne yoğun programına rağmen mahkûmlara yönelik programa katıldığı için teşekkür ettiler.

*****
İl Müftüsü  ‘Fatih Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kutlu Doğum Konferansı’nda Konuştu…25.04.2014 Tarihinde Müftülük Konferans Salonunda Fatih Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum konferansında İl Müftümüz “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konusunda konferans verdi.

Öğretmenlerin, öğrencilerin ve öğrenci velilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansa Vali YardımcısıFatih Kaya, Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Şube Müdürleri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Necmettin Ünalve bazıdaire amirleri katıldılar.

Açılış Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programın kısa bir açılış konuşmasını yapan Endüstri Meslek Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Salih Karatepe’nin konuşmasının akabinde kürsüye gelen İl Müftüsü; “Kutlu Doğum Haftamızın açılışından bu yana Başkanlığımızın belirlediği Kutlu Doğum teması olan “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konusu üzerinde söylenebilecek önemli şeyleri bu gibi vesilelerle duyurmaya çalışıyoruz.Hz. Peygamber’in hayatını ve yaşadığı samimi dünyayı, samimi hayatı iyi anlamak ve kavramak gerektiğini düşünüyoruz. Üç çeşit kitap vardır insanın okuması gereken: Biri kâinat kitabı, diğeri insan kitabı ve öteki de Allah’ın Kelamı Kur’an-ı Kerim… Müslüman yaşadığı hayatı iyi okuyacak, tecrübelerinden faydalanacak, insanı iyi tanıyacak ki ona göre insana hizmet sunabilsin ve Allah’ın kitabını iyi okuyup anlayacak ve yaşantısını ona göre tanzim edecek ki dünya ve ahiret saadetine nail olabilsin.
“Kim ki Kur’an Bilmedi, Sanki Dünyaya Gelmedi” diyor Yunus Emre. Ve o kerim Kitap ki, Hz. Peygamber’in; “Beni Hûd Sûresi ihtiyarlattı” ifadesiyle “emrolunduğun gibi dosdoğru ol” fermanını bize öğreten kitap… Dosdoğru olmazsa insan samimi olabilir mi? Hele hele samimi olmazsa doğruluktan ve sadakatten söz edebilir mi? O halde doğruluk ve dürüst olmak esas olan şeydir. Bizler, daha fazla üzülmemek ve keşke, keşke! Dememek için bu prensipleri benimseyerek hayatımıza tatbik etmek durumundayız”
diyerek sözlerini sürdürdü.

Erzincan İl Müftüsü Galip AKIN'ın konuşmasının ardından tiyatro gösterimi sahne edildi. Kutlu Doğum anısına bastırılan “Din ve Samimiyet” kitabından katılımcılara hediye edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.