Erzincan Müftülüğü'nden 'Çalışan Gençlere' Proje Faaliyetleri

26 Ekim Perşembe günü Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın iştirak ettiği kahvaltı sohbeti ile bir araya gelen Yeni Sanayi esnafı, süregelen hizmetin böylesi ikramlar ile taçlanmasından neşet eden memnuniyetlerini ifade ettiler.

Erzincan Müftülüğü'nden 'Çalışan Gençlere' Proje Faaliyetleri

26 Ekim Perşembe günü Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın iştirak ettiği kahvaltı sohbeti ile bir araya gelen Yeni Sanayi esnafı, süregelen hizmetin böylesi ikramlar ile taçlanmasından neşet eden memnuniyetlerini ifade ettiler.

30 Ekim 2017 Pazartesi 22:04
Erzincan Müftülüğü'nden 'Çalışan Gençlere' Proje Faaliyetleri
banner283

Grup Sayfamız İçin _BURAYA Tıklayınız

26 Ekim Perşembe günü Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın iştirak ettiği kahvaltı sohbeti ile bir araya gelen Yeni Sanayi esnafı, süregelen hizmetin böylesi ikramlar ile taçlanmasından neşet eden memnuniyetlerini ifade ettiler.

Kahvaltı akabinde Müftü Karabayır ise yaptığı kısa ve tesirli sohbette, ticaret ve sanat erbabının ve özellikle bu işlerle meşgul olan gençlerin dikkat etmesinin icab ettiği hem maddi hem manevi düsturlara, geçmişimizde bu düsturları esas haline getiren "Ahilik" birliğine ve temelde ise bu birliğin neşet ettiği ve kuvvetini aldığı (kendisi de ticaretle meşgul olan) Hz. Peygamber as’ın hususan ticaret ile alakalı sünnet-i seniyyesine itina ile ittiba etmekten bahsettiler.
 

"Kardeşim” manasına gelen "ahi" kelimesinin "mü’min müminin kardeşidir" hadis-i şerif’i ile olan buluşmasına işaret ederek, ahî kavramının tamamen mümin kişinin vasıflarını yansıtmasına dikkat çeken Müftümüz, bir ticaret ehlinin, bir ustanın, bir tezgâhtarın, bir çırağın evsafını ahilik esaslarına göre şöyle tarif etti:
 

“Hem sanatının inceliklerine, hem de ahlaki niteliklere daima dikkat edip, eli, kapısı ve sofrası mütemadiyen açık olan kişidir gerçek esnaf.
Ayrıca ahilik esaslarının yer aldığı "fütüvvetnâme" isimli eserlerde de geçtiği gibi; lüzumsuz sözlere dilini, nâhoş manzaralara gözünü, menfi hissiyata ise gönlünü kapatandır esnaf.

 

Ahir zamanda güzelin ve güzel ahlâkın derdinde olan ticaret ve sanat erbabının tüm halis niyetine rağmen, bazı kötülüklere maruz kalmasını ise şu meşhur mısralar ile izah etti;
 

"İnsana sadakat yaraşır görse de ikrâh, yardımcısıdır doğruların hazret-i Allah"…
 

Yeni sanayi esnafının cami içerisinde dikkatle dinlediği sohbette Müftü KARABAYIR, çok bilinen bir atasözü olan "pabucu dama atılmak" ifadesinin de ahilik teşkilatından günümüze bir miras olduğunu anlatarak bu tabiri şöyle şerh etti;
 

1- İçki İçmek, 2- Zina işlemek, 3- Münafıklık, dedikodu ve iftira etmek, 4-Gururlanmak, kibirlenmek, 5- Merhametsizlik, 6- Kıskanmak, 7- Kin Beslemek 8- Sözünde durmamak, 9- Yalan söylemek, 10- Emanete hıyanet etmek, 11- Kişinin ayıbını örtmemek, bu ayıbı yüzüne vurmak, 12- Cimrilik, eli sıkılık, 13- Adam öldürmek…
 

Ahilik teşkilatı mensupları bu kötü fiilleri kasten işleyenlerin dükkânları önüne gelir ve pabuçlarını dama atarlarmış, senin artık burada yerin yok anlamında…
 

Kahvaltı sohbetinin sonunda, ilerleyen günler ile beraber sanayii gençliğinin maddi ve manevi tüm ihtiyaçları için Yeni Sanayi Camii merkezinde hususi programların düzenleneceğini beyan eden il müftüsünün sohbeti, halk arasında Alvarlı Efe diye bilinen Muhammed Lütfi Efendi'nin (maddi ve manevi) ticaretin âdabını pek âlâ özetleyen şu mısralar ile nihayete erdi.
 

Alanda satanı gözet,
Satanda alanı gözet,
Kârında kalanı gözet,
Mevlâ'dan al Mevla'ya ver!

 

İl Müftüsü Yavuz Karabayır, burada yaptığı konuşmanın satır aralarında şunlara da yer verdi:
 

“İl Müftülüğü olarak halkımıza yönelik çeşitli hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizin bir kısmı esnafımızın tamamına ulaşmayı, onları tek tek ziyaret etmeyi, onların dertleri-problemleriyle ilgilenebilmeyi, onlara moral verebilmeyi, onların bilgilerinden tecrübelerinden istifade etmeyi murat ettik. Bu yüzden de din gönüllüsü arkadaşlarımızla gruplar oluşturarak özellikle esnafımızı ziyaret etmeyi, programlar yaparak özellikle sabah namazı sonrası buluşmaları düzenledik. Bu vesileyle onlarla bir ve beraber olup hoş bir vakit geçirip, dertleşip birbirimizden istifade etmeyi planladık. Elhamdülillah bugün de yeni sanayi caminin esnafı ve kıymetli dernek başkanımız başta olmak üzere hocalarımız bizi davet ettiler. Çok tatlı bir program oldu, güzel bir birliktelik oldu, bu programları yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Birlik ve beraberliğimizin adına, dinimizi daha sağlam daha sahih öğrenme adına, birbirimizin dertleriyle problemleriyle ilgilenip memleketimize bu manada ciddi katkılarda bulunma adına bu programları düzenliyoruz.”
 

Erzincan Yeni Sanayi Hz Hasan Ve Hüseyin Camii Yaptırma Ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Gökalp’te programda söz alarak şunları kaydetti:
Bu zamana kadar yaşamadığımız sıradışı bir olayı Erzincan müftülüğümüz sağ olsun gerçekleştirdi. Erzincan Yeni Sanayi sitemizde, esnafla Diyanet İşleri Başkanlığı Erzincan İl Müftülüğü adına buluşma, bir hasbihal, bir sohbet, bir muhabbet ortamında düzenlenen kahvaltı ile daha istişareli bir sohbet ortamı oldu. Müftü Bey’de esnafımızın sorularını cevaplıyor. Bundan 1 ay önce de hocalarımız esnaflarımızı ziyaret etti, onlarla istişarede bulundular, cemaatimizin dertlerini dinlediler, suallerine cevaplar verdiler. Çok güzel bir çalışma, çok sıradışı bir çalışma… Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Sohbet programının ardından müftümüz, Yeni Sanayi Çarşı esnafını bir bir ziyaret ederek, onların fikir, görüş, temenni, tavsiye ve daha iyi neler yapılabilir şeklindeki tekliflerini dinledi.

Son Güncelleme: 30.10.2017 22:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.