Erzincan Müftülüğü Personel toplantısı

Erzincan Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası İstişare Toplantısı Tüm Personelin Katılımıyla Gerçekleşti.

Erzincan Müftülüğü Personel toplantısı

Erzincan Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası İstişare Toplantısı Tüm Personelin Katılımıyla Gerçekleşti.

12 Nisan 2014 Cumartesi 00:02
Erzincan Müftülüğü Personel toplantısı
banner283

10 Nisan 2014 Tarihinde Erzincan Müftülüğü personelinin katılımıyla “Kutlu Doğum İstişâre Toplantısı” Müftülük Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Galip Akın, Müftü yardımcısı Harun Özkan ve Personel İdari ve Mali İşler Şube Müdürümüz Köksal Durdu’nun koordine ettiği toplantıda bir konuşma yapan İl Müftüsü Galip Akın şunları söyledi:
                                                                     
“Bir Ayet-iKerime’de Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Andolsun ki Allah, müminlere kendi içlerinden bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. O peygamber ki, onlara Allah’ın ayetlerini okur, onları arındırır, onlara kitabı ve hikmeti öğretir. Hâlbuki daha önce onlar apaçık bir dalalet içinde bulunuyorlardı.”
Ve yine Allah Resûlü (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Benimle ümmetimin durumu (geceleyin) ateş yakan kimsenin hâline benzer. Böcekler ve kelebekler o ateşe düşmeye başlar. İşte ben de sizler ateşe girerken kuşaklarınızdan tutup engellemeye çalışıyorum.”

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bir kutlu doğumunu daha idrak ediyoruz. Bu vesileyle Peygamberler zincirinin son halkası, hâtemü’l-enbiya Ahmed-i Mahmud Muhammed Mustafa’ya, onun ehl-i beytine ve ashabına salât ve selâm olsun!
Rahmet Peygamberi (s.a.s), insanlık değerlerinin aşındığı bir zaman aralığında yeryüzünü şereflendirdi. Hayatın anlamının hızla kaybolmaya başladığı bir asırda dünyamızı anlamlandırdı. Fıtratın bozulmaya yüz tuttuğu, kula kulluğun sınır tanımadığı, cehaletin kol gezdiği bir çağda insanlığı hak, hakikat, adalet, fazilet ve yüksek ahlaki değerlerle buluşturdu. Peygamberimiz, rahmet çağrısıyla tarihin akışını değiştirdi. İnsanlığın kalbini ve aklını aydınlattı. Kur’an-ı Kerim’i beyan etti. İlahi mesajı, yaşayan bir hayata dönüştürdü. Rabbimizin varlığını, birliğini ve ebediyet ülkesine seyahatimizi öğretti. Hayatı ve ahlakıyla çağlar üstü örnek oldu. Efendimiz, bütün zamanlarda aklın, ilmin, ahlâkın, sabır ve vefanın, sadakat ve samimiyetin, güçlü iken müşfik olmanın, haklı iken özveride bulunmanın, haksızlığa karşı gür sedanın, akıl ve imanın önündeki engellere karşı yüreğini ortaya koymanın adı oldu. Tüm insanlığa, gecesi gündüz gibi apaydınlık bir yol bıraktı. Onun hikmetli sözleri, örnek davranışları sünnet oldu, hadis oldu, insanlığa yol gösterdi. İnsanlık gerçek medeniyeti onunla tanıdı. Müslümanların ürettiği yüksek kültür ve medeniyet, hep onun öğretileri üzerinde yükseldi.
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in Mekke’de yaktığı İslâm meşalesi tutuşup öyle büyüdü ki tüm zamanları aydınlattı. İman, teslimiyet, sadakat ve samimiyetle atılan tohumlar yeşerdi, filizlendi, büyüdü. Bütün çağlarda meyvelerini verdi. İmanla tutuşan gönüller birbirlerine ısındı. Irk, renk, dil, bölge ve coğrafya farkları gibi engeller bir bir aşıldı. Müslümanlar kardeş oldular, tek vücut oldular. Aynı bütünün parçaları, aynı binanın tuğlaları, aynı “Bir” in yansımaları, tevhid ile gelen vahdetin temsilcileri oldular. Aynı inanca bağlı bir ümmet olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadılar. Namazda kıbleye dönerken, Kâbe’de tavaf ederken, Arafat’ta vakfeye dururken ümmet olmanın, bir ve beraber olmanın en güzel örneklerini sergilediler.
Ancak bugün içinde yaşadığımız çağın, doğumunu kutladığımız Sevgili Peygamberimizin örnekliğine, önderliğine ve rehberliğine her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Bugün onu okumaya, onu anlamaya, dahası yaşamaya ihtiyacımız var. Onu tanımanın, onu sevmenin sağlayacağı güven ortamına ihtiyacımız var…
Bugün Peygamberimizin dünyaya gelişini, yetim ve öksüz kalışını, çocukluğunu ve çocuklarla ilişkilerini yeniden öğrenmeye ihtiyacımız var. Bugün bir kez daha Rahmet Peygamberinin nezih gençliğini, gençlerle iletişimini, gençliğinde haksızlıklarla nasıl mücadele ettiğini bilmeye ihtiyacımız var. Bugün her zamankinden daha çok Peygamberimizin Hz. Hatice validemizle dostluk ve arkadaşlık üzere bina ettiği; vefatından sonra Hz. Aişe validemizle sevgi, ilgi, bilgi ve hikmet üzere inşa ettiği aile yapısını keşfetmeye ve iliklerimize kadar yaşamaya ihtiyacımız var. Bugün bir kez daha onun cahiliye toplumu ile mücadelesini, anlamaya ihtiyacımız var.Toplumu gergef gergef ören samimi ve dürüst ilişkilerini öğrenmeye ihtiyacımız var. Onun eğitiminden geçen, her biri birer yıldız ve insanlığı aydınlatan birer meşale olan ashabını tanımaya ihtiyacımız var. Hz. Ebubekir’in dostluğunu ve sadakatini; Hz. Ömer’in, hikmet ve adaletini; Hz. Osman’ın iffet ve hayâsını; Hz. Ali’nin ilim ve cesaretini günümüze taşımaya ihtiyacımız var. Bugün bir kez daha onun “Yetime sahip çıkan, cennette benimle yan yana olacaktır” “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” “Yanınızda çalışanlar sizin kardeşlerinizdir; yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin; emeklerinin hakkını alın terleri kurumadan verin” çağrılarına yeniden kulak vermeye ihtiyacımız var.
Bizler, Peygamberimiz (s.a.s)’in gönlünden hiç eksik olmadık. O, Bizlerden hep “kardeşlerim” diye söz etti. Bu hafta bizim. Sizlerden elinizi taşın altına koymanızı ve samimiyet ölçülerinizi ortaya çıkarmanızı istirham ediyorum. Rabbimden niyazım odur ki, sizlerin gönlünden de Peygamberimiz hiçbir zaman eksik olmasın! Onun kutlu doğumunun ülkemiz, milletimiz, âlem-i İslâm ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.”
dedi.
***          ***          ***
Daha sonra Müftü Yardımcısı Harun Özkan toplantının gündem maddeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

10.04.2014 tarihinde tüm personelimiz ile yapılan toplantıda görüşülen gündem maddeleri şöyle:

2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri ’nin görüşülmesi

İmam Hatip Liselerinde okuyan son sınıf öğrencilere yönelik ikişer ve dörder hafta olmak üzere, erkek öğrencilerin camilerde, kız öğrencilerin ise Kur’an Kurslarında staj eğitimini almaları programının görüşülmesi.

“Cami Görevlileri Çalıştayları” hususunun görüşülmesi

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı başvurusunun (MBSTS), 14.04.2014 tarihi itibariyle sona ereceğinin duyurulması

Yurtdışı Din Görevlileri Sınavının 14.04.2014 tarihi itibariyle sona ereceğinin duyurulması

İhtisas Kursuna Kursiyer Seçim Sınavı başvurularının 11.04.2014 itibariyle sona ereceği, müracaat şartlarının ilan panosuna asıldığı ve internet sitemizden de gerekli duyuruların yapıldığı.

Ağaçlandırma kampanyası kapsamında cami ve mezarlıklar için ağaç talebinde bulunan görevlilerimizin İdari ve Mali İşler Kısım Şefi Remzi Sarıgöl’e ay sonuna kadar başvurmaları gereğinin duyurulması

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı 4.dönem Kur’an Kursları kayıtları sona erdiğinden, bu yıl için bu dönemden başka Temel Öğretim veya Ek Öğretim programlarının açılmayacağının duyurulması gibi konular görüşüldü.

Daha sonra Kutlu Doğum davetiye, kartela, afiş vb. formların dağıtılmasıyla toplantı sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.