Erzincan Müftüsü Galip Akın, Erzurum'da Konferans verdi

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle Erzurum Müftülüğü tarafından “Çanakkale Şehitlerini” anma programı düzenlendi.

Erzincan Müftüsü Galip Akın, Erzurum'da Konferans verdi

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü münasebetiyle Erzurum Müftülüğü tarafından “Çanakkale Şehitlerini” anma programı düzenlendi.

21 Mart 2014 Cuma 17:28
Erzincan Müftüsü Galip Akın, Erzurum'da Konferans verdi

18 Mart Salı günü Erzurum Müftülükü Çok Amaçlı salonda düzenlenen programa konuşmacı olarak Erzincan İl Müftüsü Galip AKIN katıldı.

İl Müftüsü Galip Akın, misafir konuşmacı olarak katıldığı ve yaklaşık yedi yüz kişinin katıldığı konferans salonunda “Milli ve Manevi değerlerimiz; Çanakkale Ruhu” üzerine bir konuşma yaptı.

Programın akışı içerisinde çeşitli değerlendirmelerin yapıldığı konuşmaların ardından kürsüye gelen Müftü AKIN selamlama ifadelerinin ardından;

“Bizleri ‘Çanakkale Geçilmez!’ diyenlerin ve bu hakikati yerinde yaşayarak bizlere haykıranların ruhuyla, aşkıyla, heyecanıyla buluşturan; şefaatlerini kendilerinden beklediğimiz böyle güzel bir mevsim ve mekân da bizleri bir araya getiren Rabbimize hamdolsun.
Bizlere cihadı, şehadeti, din vatan ve namus uğrunda mücâhedeyi öğreterek ömür boyunca rehberimiz olmuş, önümüzde duran ve emanetleriyle bize yol gösteren, Kur’an ve Sünnet otoritesiyle bize rehberlik eden Peygamberimize salât ve3 selam olsun.
Ben de sizler gibi bir Çanakkale şehidinin torunuyum. Sahanın uzmanı değilim, tarihçi değilim ama tarihi sevenlerdenim. Sizlere bildiklerinizi hatırlatacak ve burada bir kez daha şehitlerimizin ruhlarını şad etmeye gayret göstereceğiz.
Kardeşlerim, bilirsiniz Ebrehe Fil’ine güvenmiş, Beytullah’a yürümüş… Gücü olan ya da kendini güçlü gibi gören kim varsa hep onu kullanmaya kalkışmış, gücüyle iktidarını, zorbalığını ayakta tutmaya çalışmış. Allah’ın görünen ve görünmeyen ordularının iman ehline olan yardımını hep unutmuşlar. Ebâbilleri hesaba katmamışlar.
Kitabımız Kur’an- Kerim’de zulüm ehlinin karakteristik yapısının hep aynı olduğu görülür. Firavun sarayında Musa’yı büyüten Allâh, Musa’yı Firavun’un eline bırakmadı. Yusuf bir kişi idi, kardeşleri çoktu ama bazen kardeşlerde ihanet ediyordu, ettiler ve O’nu kuyuya attılar, ama Allah’ın onu kudret eliyle oradan çıkaracağını ve Mısır’a Sultan yapacağını, sonra da ailesi olan kardeşlerini kendisine muhtaç bırakacağını hesaba katmadılar.
Hz. Meryem’i düşünün, keşke unutulup yok olsaydım diye dua etmişti ama Allah âlemde tanımayanın kalmadığı hanım sultan yaptı onu. Hülasa, kuyu kazanlar, duvarlar örenler, tuzakların en akla hayale gelmedik olanını tasarlayanlar, kurdukları kurgunun içerisinde helak oldular.
İzzet ve Şeref ancak Allah’ındır kardeşlerim ve Allah’ın peygamberinin bir de O’nun yolundan bir an bile sapmayan Mü’minlerindir. Allah tuzakları bozanların en hayırlısıdır. Küfür o gün olduğu gibi, bu gün de tek millettir ve hesapları hep aynıdır. İzzeti sahiplenenler, Allah’ın ipine sarılanlar, O’nun boyasıyla boyananlar ve Müslümanlık zırhını kuşananlar… Galip gelecek olanlar da ancak onlardır.
“Mü’minler ancak kardeştirler” fermanı mucibince bize örneklik teşkil eden nesil kardeş oldular, küfür ordularına galebe çaldılar. Dünyaya nizam, insanlığa irfan mektebi oldular. İnsanlığı iyilik ve merhametle tanıştırdılar. Nice az bir mü’minler topluluğu, sayıları yüz binleri bulan kâfirler topluluğuna galip geldiler. Çanakkale’de olduğu gibi… Seyit Onbaşı’yı ikiyüzyetmiş kilogram ağırlığındaki top mermisini kaldırıp namluya yerleştirerek;                                                              
وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَـكِنَّ اللّهَ رَمَى
 Allah’ım! Bunu ben atmıyorum, sen atıyorsun, sen atınca nasıl isabet ettirirsen öylece isabet ettir” şuuruyla onu hedefe gönderen ve tam isabet kaydeden, “izzet ve şeref”i Allah’ın yanında arama ruhu idi.
Kardeşlerim, Çanakkale’ye gitmek gerek, orayı görmek gerek, o ruhu yerinde hissetmek ve duygulanmak gerek, Allah, vatan ve namus sevdasından başka bir düşüncesi olmayan yiğitleri ziyaret etmek gerek… Çanakkale Ruhu’nu anladığımız gün, hayatın ve hakikatin de anlamını kavramış ve onlara kıymet kazandırmış olacağız.”
diyerek çeşitli misaller eşliğinde konuşmasını sürdürdü. Müftümüzün konuşması esnasında salondaki dinleyicilerin gözyaşları içerisinde duygu dolu anlar yaşadığı görüldü.

Daha sonra, konferansın tamamlanmasıyla Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar’ı makamında ziyaret eden İl Müftüsü, programını tamamlayarak Erzincan’a döndü.

dibhaberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.