Erzincan Müftüsü 'Gençlik Merkezi Kutlu Doğum Programı’na katıldı

Erzincan Müftüsü Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ‘Gençlik Merkezi Kutlu Doğum Programı’na Katıldı.

Erzincan Müftüsü 'Gençlik Merkezi Kutlu Doğum Programı’na katıldı

Erzincan Müftüsü Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ‘Gençlik Merkezi Kutlu Doğum Programı’na Katıldı.

14 Nisan 2014 Pazartesi 23:19
Erzincan Müftüsü 'Gençlik Merkezi Kutlu Doğum Programı’na katıldı

Erzincan İl Müftüsü Galip AKIN, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi’nde “Gençlik ve Kutlu Doğum Haftası” üzerine “Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) ve Gençlik” konulu bir program düzenledi. Düzenlenen programa misafir konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü, gençlerle bir süre sohbet etti.

Salonun tamamen dolu olduğu ve katılan gençlerin ilgi ve beğeni ile dinledikleri sohbette İl Müftüsü sözlerini;
“Kâinatın Efendisi, kâinatın en büyük öğretmeni olan peygamberimiz (s.a.v) gençliğe ve çocuklara önem vermiş, onlara öylesine şefkatli, öylesine candan ve sevgiyle davranmıştı ki, gençler etrafında pervane gibi olmuş, O’na yürekten bağlanmışlardı. İslam davasını öncelikle gençler omuzlamış, rahmet peygamberi olan efendimiz, onları gençliğin tehlikelerine karşı uyarmış ve tavsiyede bulunmuştur. Hazreti peygamberin (s.a.v.) gençleri teşvik eden, sıcak ve samimi ilgisi sayesinde, genç sahabiler, canlarını, mallarını, ailelerini Allah (c.c) yolunda feda edecek kıvama gelmişlerdi. Müslüman olur olmaz, Mekkelilerden gördükleri baskılar, işkenceler, açlık, abluka yılları ve ailelerin baskıları onları asla yıldıramamıştır.
Dinimizin en önemli kaynağı olan sünnet-i seniyenin bize ulaşmasında, en mühim vazifeyi yine genç sahabiler üstlenmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v) gençlerin ilim alanında yetişmesine önem vermiş, vahiy kâtiplerini genellikle gençlerden seçmiştir. İslam’a davet mektuplarını gençlere yazdırmış, bazı gençleri o gün çok ihtiyaç duyulan yabancı dilleri öğrenmeye teşvik etmişve gençliğinde ilim öğrenen, taşa vurulan damga gibi, yaşlılığında öğrenen ise su üzerine yazılan yazı gibidir hakikatini onlara öğretmiştir.
Gençlere sorumluluk bilincini yerleştirirken ve Allah’ın bize verdiği hayatın kıymetini anlatırken onlara; “ Kıyamet Günü Âdemoğlu şu beş şeyden sorgulanmadıkça Rabbinin huzurunda (sorgudan) kurtulamayacaktır: Ömrünü nerede tükettiğinden, gençliğini nerede geçirdiğinden, vücudunu ve sıhhatini nerelerde yıprattığından, malını nereden kazanıp nereye harcadığından, bildiğiyle ne denli amel ettiğinden. " buyurarak doğru davranışın ve samimi oluşun dersini veriyordu.
Peygamberimiz(as) hayatlarının en fırtınalı en hararetli dönemini yaşayan gençlerde gördüğü hataları, kırmadan incitmeden düzeltme yoluna gider tavsiyelerde bulunurdu. Bir gün kendisine gelip “Ey Allah’ın elçisi benim zina etmeme izin ver” diyen gence şefkatle yaklaşmış, yapmak istediği şeyin ne kadar hoş olmayan bir fiil olduğunu onu kırmadan izah etmişti. Ve bir hadisi şerifinde de “Gençliğin tehlikelerinden sakınınız” buyurmuştu.
Efendimiz gençlere müsamahalı davranırdı. Değilmi ki O zaten Âlemlere rahmet olarak gönderilmişti.
Hz. Peygamber, dindar gençlerin elde edeceği sevapları şu hadisi şerifiyle müjdeliyordu: “ Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.”
Gönüller sultanı Efendimiz’ in(as) gençlerle ilgili bütün ilişkilerine baktığımızda O’nun bütün gayret ve hedefinin, inançlı, dindar, ahlaklı, iffetli ve bilgili bir gençlik oluşturabilmek olduğunu görürüz.
” diyerek sürdürdü.

Daha sonra gençlerle karşılıklı sorulu-cevaplı sohbet devam etti. Dinleyici gençlerden biri ilahiler seslendirdi ve Ney ustası bir öğretmen ilahi solukların nefhasıyla ney üfledi.

Kutlu Doğum Haftasının anısına dağıtılan hediye kitaplardan ve 40 hadis kartelalarından gençlere hediye verildi. Çay ve pasta ikramıyla sohbet sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.