Erzincan'da Kutlu Doğum İstişare toplantısı

Erzincan'da 2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası İstişare Toplantısı STK’larla Birlikte Yapıldı.

Erzincan'da Kutlu Doğum İstişare toplantısı

Erzincan'da 2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası İstişare Toplantısı STK’larla Birlikte Yapıldı.

05 Nisan 2014 Cumartesi 17:46
Erzincan'da Kutlu Doğum İstişare toplantısı

04.04.2014 Tarihinde saat 14:30 da,Erzincan İl Müftüsü Galip Akın’ın başkanlığında,  İl Müftülüğü Kutlu Doğum Platformu ile Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Temsilciler Heyeti,  Müftülük Lokalinde bir araya geldi.

2014 yılı Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri ile ilgili konuları görüşmek üzere yapılan istişare  toplantısına İl Müftü Yardımcısı Harun Özkan,İl Vaizleri Aydın Öçalan ve Hamza Çınar, Personel ve İdari Mali İşler Şube Müdürü Köksal Durdu, Sivil Toplum Kuruluşlarından Zübeyir Gündüzalp Vakfı’nı temsilen Ahmet Canpolat,Erzincan İmam Hatipler Derneği (ERİHMED) adına Mustafa Vurgun, Osman Fevzi Efendi Vakfı adına İsmail Yıldız, Reyhan Vakfı adına Mustafa Ayaz,  Ensar Vakfı Şubesi adına Metin Çimen, Semerkand Derneği adına Ahmet Saatçi,, Beşir Derneği Yayın Grubu adına Halil Şahin, Din Görevlileri Derneği adına Feyzullah Akar, Diyanet-Sen Şubesi adına Zakir Yıldız, Diva-Sen Şubesi adına Yüksel Taştan,, Kamu-Sen İl Temsilciliği adına Erdal Polat, Türk Diyanet Vakıf-Sen Temsilciliği adına Suat Karatepe temsilci olarak katıldılar.

İstişare toplantısında; 2014 yılı Kutlu Doğum etkinlikleri konusu ele alındı. Toplantının verimli geçtiği gözlendi.
Kutlu Doğum Haftası'nın en güzel biçimde kutlanması için neler yapılması gerektiğinin konuşulduğu toplantıda İl Müftüsü Galip Akın, toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederek; "Diyanet İşleri Başkanlığımız, öteden beri Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, bu konuda toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu çerçevede 2014 yılı Kutlu Doğum Haftasında tema olarak 'Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet' başlığının ele alınması karara bağlanmıştır. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde, samimiyet konusu bütün yönleriyle ele alınacaktır." dedi.

Konunun anlam ve önemine dikkat çektiği konuşmasında; “Hayatımızın her alanında önemli bir yere sahip olan ‘samimiyet’, bir anlamda eylem-söylem, zahir-batın bütünlüğünün sağlanmasıdır. Bu kavramın anlam dünyamızda ihlas, doğruluk, dürüstlük, güven ve sadakat gibi kavramlarla da arasında çok yakın bir bağ vardır. İnancın, itaatin ve kulluğun sadece Allah’a has kılınması, bütün ibadetlerin her türden riyâ, gösteriş ve çıkardan uzak olarak sadece Allah rızası için yapılması anlamına gelen ihlas ve samimiyet dinin özü, dindar olmanın hülâsasıdır. Samimiyetin olmadığı yerde dinden ve dindarlıktan bahsedilemez. Bu gerçeği, Yüce Allah’a ihlâs ve samimiyetle kulluk etmeyi emreden ayet-i kerime ile (Beyyine-5), Peygamber Efendimizin“Din Samimi Olmaktır” hadisi Şerif’i gayet veciz bir şekilde ortaya koymaktadır.

Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimizin miladi olarak doğum günü 20 Nisan olması hasebiyle, Diyanet İşleri Başkanlığımız 1989 yılından bu yana her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasını “Kutlu Doğum Haftası” olarak belirlemiş ve kutlamalarla ilgili amaç, hedef ve ilkelere dair esasları, ilgili talimat yazılarını müftülüklere bildirmektedir. 2010 yılında Kutlu Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlama yönetmeliği çıkararak, bu haftanın kutlanması ile ilgili iş ve işlemler yasal dayanağa kavuşturulmuştur. Son yıllarda kutlama etkinlikleri genişleyerek devam etmiş, Sivil Toplum Kuruluşları’mız, Eğitim Yuva’larımız bu haftayı benimsemiş, toplumumuzun her kesimine yayılarak çok çeşitli etkinliklerle kutlanır hale gelmiştir.

Müftülüklerimizin koordinasyonuyla yapılan bu etkinliklerle daha çok kişiye ulaşılması; Efendimiz’i iyi tanımak, tanıtmak, O’nun anlaşılmasını sağlamak, yaşadığı hayatı iyi ve doğru tahlil ederek Sünnet-i Seniyyesi üzere hayatımızı tanzim edebilmek üzere yapılan bu etkinliklerle hedeflenen hayırlı toplum özlemini tesis etmek üzere Başkanlığımız 2003 Yılından itibaren her yıl, hafta ile ilgili ana tema belirlemekte ve tema üzerinden toplumumuz bilgilendirilmektedir. O Tema üzerine Efendimiz (s.a.v)’in yaşantısı, konuyla alakalı ayet-i kerimeler, hadis-i şerif’ lerle topluma anlatılmakta, her türlü görsel, işitsel materyal eldeki imkânlar aracılığıyla toplumun bilgisine sunulmakta, böylece bir bilgi ve rahmet toplumunun ortaya çıkmasına çalışılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, öteden beri Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle, özelde toplumumuz, genelde ise tüm insanlık âlemi için ele alınması önem arz eden, bir anlamda sorun olarak telakki edilebilecek konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, bu konuda toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu çerçevede, artık Ülkemizde önemli bir dini, sosyal-kültürel gelenek haline gelmiş olan ve kamuoyu tarafından ileri derecede ilgi gösterilen “Kutlu Doğum Haftası” nın 2014 yılında ele alınacak olan teması; “HZ. PEYGAMBER, DİN VE SAMİMİYET” olarak belirlenmiştir. Söz konusu tema, Hz. Peygamberin ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle ele alınarak işlenecektir.

Buna göre önümüzdeki pazartesi günü başlayacak olan Kutlu Doğum haftamızda bu amaçlar doğrultusunda Müftülüğümüz Kutlu Doğum Haftası Düzenleme Komisyonumuzca hafta boyunca her günü kapsayacak tarzda etkinlikler planlanmıştır. 11 Nisan 2014 günü Cuma vaazlarımızda da haftamızın başladığını cemaatimize anlatacak, ayrıca basın- yayın organlarımız, yerel TV-Radyo ve gazetelerimiz ve internet sitemiz aracılığıyla haftanın başladığını duyuracağız. 12 Nisan 2014 Cumartesi gününün tatil olması hasebiyle de memur ve öğrencilerimize ve tüm halkımıza açık havada mehter gösterileri ve konser ile halkımıza duyurular yapacağız.
İlimizde örnek hizmet ve faaliyetlerle bu amaca hizmet eden siz değerli Sivil Toplum Kuruluşlarımızın temsilcileriyle bir araya gelerek bu faaliyetlerimizi sizlerle paylaşmak ve bu konularda bizler için çok ayrı bir değer ifade eden görüş, düşünce, öneri ve paylaşımlarınızı istişare etmek maksadıyla bu gün burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Katılımlarınızdan ötürü sizlere çok teşekkür ediyorum”
diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda, 14-20 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak 'Kutlu Doğum Haftası'nda yapılacak olan faaliyetlerin planlanması; haftanın yoğun katılımla verimli bir şekilde ve coşkulu kutlanılabilmesi için yapılabilecek programlar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Kutlu Doğum Haftası teması çerçevesinde ilgiye muhtaç kesimlere yönelik çalışmalar yapılması, yapılan faaliyetlerin amaç ve hedefe uygun olması ve toplumun her kesimine kucak açması hususları dile getirildi. Toplantı dilek ve temennilerin dile getirilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.