Eskişehir'de Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dizgin Geçiyor!

Eskişehir İl Müftülüğü'nde Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dizgin...

Eskişehir'de Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dizgin Geçiyor!

Eskişehir İl Müftülüğü'nde Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dizgin...

17 Nisan 2014 Perşembe 10:07
Eskişehir'de Kutlu Doğum Etkinlikleri Dolu Dizgin Geçiyor!
Eskişehir İl Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası Açılış Programı
 
Eskişehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası Açılış Programı ve “Hz. Peygamber (s.a.v), Din ve Samimiyet” Konferansı Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlendi. Vali Güngör Azim TUNA, Milletvekili Salih KOCA, İl Emniyet Müdürü Mustafa ŞAHİN, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan GÖNEN’nin yanı sıra İl Müdürleri ve Daire Amirlerinin de katıldığı programa halkımız yoğun ilgi gösterdi.
 
Çarşı Camii İmam-Hatibi Neşet KAPLAN’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, “Hz. Peygamber (s.a.v), Din ve Samimiyet” konulu sinevizyon gösterimiyle devam etti.
 
Eskişehir İl Müftüsü Niyazi Ersoy yaptığı açış konuşmasında; “Hayatımızın her alanında önemli bir yeri olan samimiyetin, bizim anlam dünyamızda ihlas, doğruluk, dürüstlük, güven ve sadakat gibi kavramlarla çok yakın bir bağlantısı vardır. İnancın, itaatin ve kulluğun sadece Allah’a özgü kılınması, bütün ibadetlerin riya, gösteriş ve çıkardan uzak olarak, sadece Allah rızası için yapılması anlamına gelen ihlas ve samimiyet dinin özü, dindarlığın hulasasıdır. Samimiyetin olmadığı yerde dinden ve dindarlıktan bahsedilemez. Bu gerçeği; Yüce Allah, kendine ihlas ve samimiyetle kulluk etmeyi emreden ayet-i kerimesiyle beyan buyururken, Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Din Samimi Olmaktır.” Hadisi şerifiyle de gayet veciz bir şekilde ortaya koymaktadır.” dedi.


 
Hz. Muhammed'in dünyaya gelişiyle rahmet denizinin kötülük ateşini söndürdüğünü belirten Vali Tuna, programda yaptığı konuşmada, “Gül gününün başladığı ve baharı kokladığımız bu güzel günde sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Gönül bahçemize hoş geldiniz. Hayatımızın her alanında önemli bir yere sahip olan samimiyet, inanç ve ibadetlerimizde olduğu kadar, insanlarla olan ilişkilerimizde de önemli ölçüde belirleyicidir. Birbirine karşı samimi, içten ve gönülden davranan, birbirinin hakkında en ufak bir fenalık yahut suizanda bulunmaktan imtina eden fertlerden oluşan bir toplum, huzurun ve güvenin hayat bulduğu bir toplumdur. Huzurun mimarlarından Yunus Emre’nin hemşehrileri olarak, biz de onun gibi bütün samimiyetimizle şöyle diyoruz: ‘Benim dilim kuşdilidir, benim ilim dost ilidir. Ben bülbülüm, dost gülümdür, bilin gülüm solmaz benim.’ ” dedi.
 
Programda, İl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” konulu kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.
 
Kompozisyon ve Şiir dalında mansiyon ödülü alanlara ödüllerini İl Emniyet Müdürü Mustafa ŞAHİN verdi. Şiir dalında 1. Olan Gün Sazak Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencisi Nilay GÜLGE, Şiir dalında 2. Olan Hasan Polatkan Ortaokulu öğrencisi Lamia MÜFTÜOĞLU, Şiir dalında 3. Olan Beylikova Atatürk Ortaokulu öğrencisi Hatice ÜNAL ödüllerini Milletvekili Salih KOCA’nın elinden aldılar. Kompozisyon dalında 1. Olan Mahmudiye Lisesi öğrencisi Serap PAÇAL’a, Kompozisyon dalında 2. Olan Sarar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Beyza ERDOĞDU’ya, Kompozisyon dalında 3. Olan Şehit İsmail Tetik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Aleyna TEPEKAYA’ya ödüllerini Vali Güngör Azim TUNA takdim etti.
 

-Kutlu Doğum Basın Toplantısı-
 
Eskişehir İl Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası Basın Toplantısı
 
Eskişehir İl Müftülüğü tarafından 11 Nisan 2013 Cuma Günü İl Müftülüğü Toplantı Salonunda Kutlu Doğum Haftasının başlaması münasebetiyle bir Basın Toplantısı düzenlendi.
 
Basın Mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İl Müftüsü Niyazi ERSOY Kutlu Doğum'un tarihçesi hakkında bilgi verdikten sonra, Kutlu Doğum Haftasının bu yıl ki teması olan "Hz. Peygamber (s.a.v), Din ve Samimiyet" konusuna değindi.

İl Müftüsü Niyazi ERSOY'un Kutlu Doğum Haftası boyunca Eskişehir genelinde yapılacak olan etkinlikleri anlatmasıyla Basın Toplantısı sona erdi.
 

Eskişehir İl Müftülüğü Kutlu Doğum Valilik Ziyareti
 
Eskişehir İl Müftüsü Niyazi Ersoy, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret ederek, çiçek takdim etti.
 
Ziyaret esnasında hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında Vali Tuna’yı bilgilendiren Müftü ERSOY, Kutlu Doğum Haftası’nın tamamını içine alacak şekilde yoğun bir program oluşturduklarını, ana temanın “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” olduğunu vurguladı.

 
Nazik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Tuna ise, bu önemli haftanın tüm İslam Âlemine ve Eskişehir halkına hayırlar getirmesini dileyerek, elinden geldiğince düzenlenen programlara iştirak etmek istediğini kaydetti.
 
Eskişehir İl Müftüsü Niyazi ERSOY, İl Müftü Yardımcısı Şerife Hanım ALTUNER ile birlikte Vali Yardımcıları ve Valilik çalışanlarına gül dağıtarak, Kutlu Doğum Haftalarını tebrik etti.

-Kutlu Doğum Ziyaretleri-
 
Eskişehir İl Müftü Yardımcısı Şerife Hanım ALTUNER, Şube Müdürleri Hasan DEMİR, Osman EKİCİ, Abdülhekim AĞIRBAŞ, Eğitim Uzmanı İsmail KAYMAK, PDR Öğretmeni Tuğba KÖKÇÜ ve Din Hizmetleri Şefi Yakup ÜNAL’dan oluşan heyet Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle çeşitli ziyaretlerde bulundular.


 
Heyet ilk olarak Şehit Yakını iki aileyi evlerinde ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı bu ziyaretin ardından Yunus Emre Devlet Hastanesinde tedavi görmekte olan hastalar ziyaret edildi. Gül dağıtılan hasta ve yakınlarına geçmiş olsun dilekleri iletildi.
 
Heyet son olarak Sevgi Evlerinde kalan kimsesiz çocukları ziyaret etti.

-Kutlu Doğum Coşkusu Caddelere Taştı-
 

 
Eskişehir İl Müftülüğü düzenlemiş olduğu Kutlu Doğum Haftası Valilik Açılış Programı esnasında salonda oluşan coşku Eskişehir caddelerine de yansıdı. İl Müftü Yardımcısı Şerife Hanım ALTUNER, Şube Müdürleri Necati ŞAHİN, Hasan DEMİR ve Osman EKİCİ tarafından Eskişehirlilere gül dağıtıldı. Bu uygulama Eskişehir Halkı tarafından büyük beğeniyle karşılandı.

- Kutlu Doğum Haftası Kitap Fuarı-

 
11 Nisan 2014 Cuma Günü Reşadiye Camii avlusunda, Eskişehir İl Müftülüğünün organize ettiği, Kutlu Doğum Haftası Kitap Fuarının açılışı Vali Yardımcısı Nurullah Naci KALKANCI’nın katılımıyla gerçekleşti.
 
11 yayınevinin iştirakiyle geleneksel hale gelen Kitap Fuarının açılışında kısa bir konuşma yapan Eskişehir İl Müftüsü Niyazi ERSOY, bir hafta boyunca açık kalacak olan Kitap Fuarında halkımızın başta Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet Vakfı Yayınları olmak üzere birçok kitaba indirimli olarak ulaşabileceğini vurguladı.
 
İl Müftü Yardımcısı Dilaver ŞAHİN’in yaptığı dua sonrasında açılışı yapılan Kitap Fuarına Eskişehirliler yoğun ilgi gösterdi.
 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.