Eşler Arası İletişimde Temel İlkeler

KIRŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROLARININ TANITIMI KONULU KONFERANS VERİLDİ.

Eşler Arası İletişimde Temel İlkeler

KIRŞEHİR İL MÜFTÜLÜĞÜ TARAFINDAN AİLE VE DİNİ REHBERLİK BÜROLARININ TANITIMI KONULU KONFERANS VERİLDİ.

05 Ocak 2015 Pazartesi 10:30
Eşler Arası İletişimde Temel İlkeler
Kırşehir İl Müftülüğü tarafından ilde görev yapan bayan Kur’an kursu öğreticileri ile bu kurslara devam eden bayanlara yönelik olarak “Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının tanıtımı” konulu bir konferans verildi. Verilen konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, konuşmacı olarak katıldı. 

İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, İl Müftüsü Mehmet Şahin, İlimizde bulunan Bayan Kur’an Kurslarında görev yapan öğreticiler ile bu kurslara devam eden bayan öğrenciler katıldılar.

Kayabaşı Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Semavat Çiçek’in okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda ilk olarak İl Müftüsü Mehmet Şahin bir konuşma yaptı.

http://dinihaberler.com/ara/?metin=K%C4%B1r%C5%9Fehir+M%C3%BCft%C3%BCl%C3%BC%C4%9F%C3%BC

Müftü Şahin konuşmasında ; “ Öncelikle bizleri kadın ve erkek olarak yaratıp aileler oluşturmamıza vesile olan Yüce Rabbimize niyaz ediyorum. Ankara’dan programımıza katılan misafirimize hoş geldiniz diyorum. Böyle programların yapılmasına ihtiyaç var, hizmetlerin tanıtılmasına ihtiyaç var bizlerde yapılan çalışmaların anlatılması hususunda böyle bir program düzenlemeyi uygun gördük. Düzenlenen bu programın hayırlı olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum. Böyle programlar sizlerin birbirlerinizi tanımanıza vesile oluyor.” dedi.


http://dinihaberler.com/ara/?metin=K%C4%B1r%C5%9Fehir+M%C3%BCft%C3%BCl%C3%BC%C4%9F%C3%BC
Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, kürsüye gelerek sunumuna başladı. Akbulut konuşmasında; “ Aile toplumun özünü oluşturur. Aile sağlamsa toplum yücelir büyür. Evliliklerin kısa sürmesi veya evliliklerde yaşanan problemler evliliğin temelindeki yanlışlıklardan kaynaklanır. Ekonomik kaygılar nedeni ile yapılan evliliklerde denklik esası olmayınca iki taraf birbirini kabullenememektedir.

1-Yumuşak huylu olmalı, kaba ve sertlikten uzak durulmalıdır. Taraflar ben dilini kullanmalıdırlar. Sen dili suçlayıcı ve öfkeyi artırıcı bir dil olabilir. “Sen hep geç kalıyorsun yerine, ben seni beklerken endişe ediyorum” demek gibi..

2- Eşlerden birisi gün içerisinde birilerine öfkelenmiş, kızmış olabilir, bu durumda diğer eş susarak karşılık vermeyerek eşinin rahatlamasına katkı sağlar..

3- Hata ve kusurları avfedici olmalıyız. Hiçbirimiz mükemmel değiliz ancak eşlerimizden mükemmel olmasını bekliyoruz bu adil bir yaklaşım değildir..

4- Eşler ve aile içinde çocuklar dahil tüm bireyler dikkate alınmak, adam yerine konulmak isterler. Eşler arası ve çocuklarla iletişimde bu husus çok önemlidir..

5- Eşlerimize verdiğimiz değeri, kendi çevremize, arkadaşlarımıza, akrabalarımıza, eşimizin çevresine, arkadaşlarına, akrabalarına hissettirmeliyiz. Tavır ve sözlerimizle bunu desteklemeliyiz. 6- Kadın erkek her iki eşte iffetli olmalıdır. İffet hayayı korumak demektir. İffet açısından kadında erkekte aynı sorumluluğa sahiptir..

7- Evlilikte güven ve sadakat çok önemlidir. Unutmayın ilk vahiy geldiğinde peygamberimiz (s.a.v.) eşi Hz. Hatice’ye sığındı. Hz. Hatice’nin de O’na sonsuz güvenini gösteren tarihi cevabını da unutmayalım. Peygamberimiz (s.a.v.) bir yere ikrama davet edildiğinde, ikinci kez davet edildiğinde davet eşlimi diye sorardı. Erkeklerde örneğin balığa gidiyorlarsa hiç olmazsa hayatlarında bir kez de eşlerini götürmeliler..

Evlilikte eşler arası iletişimde ilk yıllar sekinet, çocuklu yıllar meveddet, yaşlılık yılları da merhamet kavramlarıyla ifade edilebilir. Bir başka deyimle, ilk yıllar can-cana, çocuklu yıllar yan-yana, yaşlılık dönemi de şimdi lazımsın sen bana kelimeleriyle özetlenebilir..

Sevildiğini en fazla söylenme hakkı, eşler ve çocukların hakkıdır. Herkesin sevgi dili farklı olabilir ancak sevdiğini yüzüne söylemek gerekir..

Toplumumuzda kadın erkeğe hizmet eder anlayışıyla yetiştirildik. Oysa İslam da her iki tarafında sorumlulukları ve hizmet eden tarafları olmalıdır. Unutmayalım ki peygamberimiz söküğünü diker, evinin önünü temizlerdi..

Evlilik nikahla başlayan belkide cennete kadar sürecek bir süreçtir. Yıkmak kolaydır, yapmak zordur..

Ayakkabı tek olmaz, çifttir ve aralarında uyum vardır. Ayakkabı teklerinden biri bazen diğerinden daha önce eskiyebilir. Allah eşlerimizle bizi beraber eskiyen kullarından eylesin. Allah eşlerimizi ve çocuklarımızı gözümüzün nuru eylesin..

Proğram daha sonra hediye takdimi ile sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müftü 2015-01-05 13:43:28

____ADMİNİN YORUMU___Müftü bey bu yorum ne anlama geliyor?

Avatar
ahmet hoca 2015-01-05 21:33:40

imamların MBTS çalışmaktan bu tür etkinliklere ayıracak vakti var mı acaba?