Gana Müslümanları Üsküdar’da

Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Abul Faidi Abdulai Ahmed Maikano ve beraberindeki heyet 07.05.2015 Perşembe günü, Üsküdar’daki tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiler.

Gana Müslümanları Üsküdar’da

Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Abul Faidi Abdulai Ahmed Maikano ve beraberindeki heyet 07.05.2015 Perşembe günü, Üsküdar’daki tarihi ve turistik yerleri ziyaret ettiler.

11 Mayıs 2015 Pazartesi 12:28
Gana Müslümanları Üsküdar’da
Grup Sayfamız için

Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Abul Faidi Abdulai Ahmed Maikano ve beraberindeki heyeti,  Üsküdar Müftülüğü Şube Müdürü Mesut TAŞ karşıladı.

Üsküdar Müftülüğü Şube Müdürü Mesut TAŞ misafirlere Çamlıca tepesi hakkında bilgiler verdi. Taş “Çamlıca Tepesi İstanbul‘un en yüksek iki tepesine verilen isimdir. Çamlıca Tepesi ismi genel olarak Büyük Çamlıca Tepesi için kullanılmaktadır. Ancak Küçük Çamlıca Tepesi de bu tepenin güneyinde yer alan ve yaklaşık 44 metre daha aşağı bir seviyede yer alan bir tepedir. Büyük Çamlıca Tepesi 262 metre, Küçük Çamlıca Tepesi 228 metredir. İstanbullular genelde büyük tepeye rağbet etmiş, küçük tepe doğal haline daha yakın kalmıştır.

Çamlıca Tepesi bu gün içinde Sosyal Tesis, park ve restorandın bulunduğu geniş bir kompleksi ifade eder. Çamlıca Tepesi Osmanlı döneminde de rağbet gören bir yerdir. Çeşitli divan şiirlerine konu olmuş, şarkılarda sıkça adı geçirilmiş, hatta cumhuriyet döneminde de bu tepede pek çok şairin İstanbul şiirleri yazdığı bilinmektedir”. dedi.

Üsküdar Müftülüğünce Çamlıca Tepesinde ağırlanan heyet daha sonra temaslarına devam etmek üzere Üsküdar'dan ayrıldılar.

Heyet daha önce Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etmiş ve bir takım görüşmeler yapmışlardı.

İşte o haberin detayları.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Abul Faidi Abdulai Ahmed Maikano ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Aynı zamanda Bölge İmamları Başkanlığını da yürüten Maikano ve beraberindeki heyetin Diyanet İşleri Başkanlığına gerçekleştirilen bu ilk ziyarette konuşan Başkan Görmez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Öncelikle çok uzaklardan, Afrika’dan, Gana’dan değerli alimleri, irfan ehlini bugün burada ağırlamaktan büyük bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim. Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun Allah’a hamdolsun bizi kardeş ilan eden bir dinin mensuplarıyız. Burası sizin evinizdir, buradaki bütün insanlar sizin kardeşlerinizdir” dedi.

Afrika Müslümanlığının yeniden inkişaf bulmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Görmez, şöyle konuştu;

“Afrika Müslümanlığı son yüzyılda büyük imtihanlardan geçti fakat son yıllarda yeniden inkişaf olmaya başladı…”

Afrika Müslümanlığı son yüzyılda büyük imtihanlardan geçtiler fakat son yıllarda Afrika Müslümanlığı yeniden inkişaf olmaya başladı, bundan büyük memnuniyet duyuyorum. İslam coğrafyalara göre tasnif edilmez ancak bugün, irfanın, tasavvufun, ahlakın ve tevazunun egemen olduğu Afrika İslam’ına İslam coğrafyasının ihtiyacı var.

“İslam’ın temel bazı değerlerini bidat ve hurafe ilan eden yeni bir takım anlayışların Afrika’ya sirayet etmesi üzücüdür…”

Afrika'daki Müslüman kardeşlerimiz çok büyük imtihanlardan verdiler. Şimdilerde ise imtihandan geçmek için büyük bir mücadele veriyorlar. Bu mücadeleden dolayı memnuniyet duyuyorum. Sömürgeler, işgaller özellikle fakirlik gibi sorunlarla uzun süre boğuştular. Tam bunların üstesinden gelmek için çaba gösterirken İslam’ın temel bazı değerlerini bidat ve hurafe ilan eden yeni bir takım anlayışların Afrika’ya sirayet etmesi üzüntü vericidir. Aslında bu hareketlerin kendisi en büyük bidatimiz olmuştur son asırda. Onun için Afrika'da tarih boyunca İslamiyet’in neşvünema bulmasına yardımcı olan, yol açan tasavvuf mektepleri son derece önemlidir.

“Afrika'da İslam’ın yayılmasını sağlayan tasavvuf mektepleri birer büyük üniversitedir…”

İlim hikmetsiz olmaz, hikmet marifetsiz olmaz. Kalbin semasına doğan ilk ışık hikmet yıldızıdır. Sonra ilim ayıdır. Sonra marifet güneşidir. Hikmet yıldızının ışığında eşyanın hakikati müşahede edilir. İlim yıldızının ışığında mana alemi müşahede edilir. Marifet güneşinin ışığında Allah müşahede edilir. Dolayısıyla ilmin hikmetin gayesi marifetullahtır. Onun için tarih boyunca Afrika'da İslam’ın yayılmasını sağlayan tasavvuf mektepleri birer büyük üniversitedir. Bu aynı zamanda silsileler marifetiyle bizi ikinci kez akraba yapmıştır.

“Bugün İslam dünyası hikmetini ve merhametini zayıflatmış durumdadır…”

Nasıl ki ilmin ve hikmetin gayesi marifetullahtır, ilim ve hikmet olmadan marifet de olmaz. Marifet yolu ilim ve hikmetsiz olmaz. Bugün İslam dünyası hikmetini ve merhametini zayıflatmış durumdadır. Bu da tarih boyunca bize bunları öğreten mekteplerimizin zayıflamasından kaynaklanıyor. Tasavvuf aynı zamanda Kur'an ve Sünnet üzerine bina edilmelidir. Kur'an ve Sünnetin dışındaki yol tasavvuf olmaz. Afrika'daki kardeşlerimiz bütün bunları birleştirerek İslam dünyasının yeniden inkişafını sağlayacaklar.

Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Ahmed Maikano ise, Başkan Görmez’e misafirperveliğinden ve kabulünden dolayı teşekkür ederek şöyle konuştu;

“Afrika’da Müslümanların onurlu duruşunu inşa etmek için buradayız…”

Bizi buraya getiren Allah’a hamdolsun. Biz buraya minnettarlığımızı belirtmek için geldik. Bu son buluşmamız ve ziyaretimiz olmayacaktır. Müslüman olduğumuz için biz bugün buradayız. Kabul ettiğiniz için size teşekkür ederiz. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a da şükretmez. Biz buraya bir ticaret ya da iş için gelmiyoruz, tevhit için geliyoruz. Arap’ın Acem’e, Acem’in Arap’a takva dışında herhangi bir üstünlüğü yoktur. Tarihi asla unutmamalıyız. Osmanlı Devleti İslam’ın Doğu’dan Batı’ya yayılmasına vesile oldu. Biz Türkiye’nin dini lideri olan Diyanet İşleri Başkanıyla tanışalım, ilişkilerimizi güçlendirerek devam ettirelim diye buraya geldik. Afrika’da Müslümanların onurlu duruşunu inşa etmek için buradayız. Gana'da Afrika'da İslam’dan kaynaklanan bir barış ortamının oluşması için buradayız.

Konuk Başkan Maikano, Başkan Görmez’i Gana’ya davet etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.