Gebze Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı

Kocaeli Gebze İlçe Müftüsü Şaban APAYDIN Miraç Kandili mesajı yayınladı.

Gebze Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı

Kocaeli Gebze İlçe Müftüsü Şaban APAYDIN Miraç Kandili mesajı yayınladı.

24 Mayıs 2014 Cumartesi 18:03
Gebze Müftüsü'nden Miraç Kandili Mesajı
25 Mayıs 2014 Pazarı Pazartesiye bağlayan gece, mübarek Miraç Kandilini idrak edeceğiz. AvuçIarın açıIdığı, gözIerin yaşardığı, iIahi esintiIerin kaIpIeri okşadığı anın bir asra bedeI oIduğu; bu ulvi kandilin ebediyen gök kubbemizi ve gönül dünyamızı aydınlatmasını, bu mübarek gecenin yüreklerimize ebedi bir diriliş ve ihya eden bir nefha olmasını diliyorum.

İdrak edeceğimiz Miraç Kandilinin siz değerli Gebzeli kardeşlerime, bütün yaratılmışlara, milletimize, İslam ümmetine ve tüm insanlığa hayır, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor, bütün müminlerin bu gecelerini tebrik ediyorum.

İnsanlığa rehber olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.s)’in en zor günlerinde Rabbinin kendisini Mirac’a yükseltmesini Kur’an bize şöyle anlatır: “Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.”

 İnsanlığın son rehberi Peygamber Efendimizin (sas) Miraç’tan, Allah’a yükselişten sonra yeryüzüne, insanların arasına dönmüş olması ile adalet, merhamet ve sevginin kılavuzu, öncüsü, rehberi olarak bize sonsuz kurtuluşun yolunu açmaya devam etmesi son derece manidardır.

Sevgili Peygamberimizin (sas) Miraç’tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Her sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan her insan, çeşitli günah isyan tuğyan gibi ferdin gönül dünyasını yıkan kin nefret, haset ve kıskançlık, gurur ve kibir gibi cemiyet hayatını mahveden sari hastaklıklardan uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olarak barış ve huzuru sağlamak zorundadır. Zira Efendimizin (sas) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir. Nefsimizin ölümcül zaafları bizi her türlü miraçtan, yüceliş ve yükselişten alıkoyar.

İç huzurumuzun, muhabbet ve kardeşliğimizin biraz örselendiği; öfke, kibir ve gururla  kabaran nefislerimizin akıl idrak ve vicdanlarımıza hükmettiği; akl-ı selimin, sağduyunun sesinin yeteri kadar duyulmadığı; bilerek ya da bilmeyerek birbirimizi incittiğimiz; şu günlerde bir cankurtaran simidi gibi,  tedavi eden bir hekim gibi, bir şifa reçetesi olarak imdadımıza yetişen, ruhumuzu serinleten ilahi müjdelerle, bağış ve lütuflarla, ikram ve ihsanlarla gelen mübarek Miraç Kandili’miz vesilesiyle unutmayalım ki tarih boyunca farklılıkları zenginlik olarak kabul etmiş bir medeniyetin mensupları olarak birbirimize her zamankinden daha çok hoşgörü göstermeliyiz.Yine  bir defa daha hatırlayalım ki Birbirimizle konuşmaya, Birbirimizi dinlemeye Birbirimizi anlamaya dünden bu gün daha çok ihtiyacımız var.

Bu kutlu gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi te’lif ederek birleştirmesini diliyoruz. Allah’ım bize merhamet eyle! Bizi birbirimize şahitler ve veliler kıl! Bizi birbirimize düşürmek isteyen, kuvvetimizi parçalamak, dayanışma ruhumuzu zayıflatmak, yuvamızı dağıtmak isteyen her türlü fitne ve fesattan bizleri muhafaza eyle! Muhabbetimize, birliğimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan, tefrikadan, şeytandan bizleri muhafaza eyle!


İslam Aleminin Bu Mübarek Gecede ettikIeri duaIarın Yüce Rabbimden KabuI Etmesini niyaz ederim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gebzeli hemşehrilerim olmak üzere milletimizin, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin, ve bütün İslâm âleminin mübarek Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle ülke olarak son günlerde yaşadığımız olumsuzlukların yerini sağduyu ve sükûnetin; barış ve huzurun almasını; ayrıca yakın coğrafyamızda zulüm, haksızlık, şiddet ve terörün altında inim inim inleyen İslâm beldelerinin tekrar barış yurduna dönüşmesi için Rabbime dua ve niyaz ediyorum.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdu zül celal 2014-05-25 18:51:20

tafsiyelerinir bir numara içi dolu olsa daha iyi olurdu