Giresun'da 65 Hafıza İcazet Merasimi

Hafızlıklarını tamamlayan Giresun İl Müftülüğü Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu, Bulancak Merkez yatılı Kur’an Kursu, Espiye erkek yatılı Kur’an Kursu, Tirebolu erkek Yatılı Kur’an Kursu, Merkez Yatılı Kız Kur’an Kursu, Bulancak Hiranur kız Kur’an Kursu, Espiye kız yatılı Kur’an Kursu ve Görele kız yatılı Kur’an Kurslarında okuyan 32 Erkek 33 Kız toplam 65 öğrencimiz için 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 10:00’ da Giresun 19 Eylül kapalı spor salonunda Hafızlık İcazet merasimi gerçekleştirildi.

Giresun'da 65 Hafıza İcazet Merasimi

Hafızlıklarını tamamlayan Giresun İl Müftülüğü Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu, Bulancak Merkez yatılı Kur’an Kursu, Espiye erkek yatılı Kur’an Kursu, Tirebolu erkek Yatılı Kur’an Kursu, Merkez Yatılı Kız Kur’an Kursu, Bulancak Hiranur kız Kur’an Kursu, Espiye kız yatılı Kur’an Kursu ve Görele kız yatılı Kur’an Kurslarında okuyan 32 Erkek 33 Kız toplam 65 öğrencimiz için 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 10:00’ da Giresun 19 Eylül kapalı spor salonunda Hafızlık İcazet merasimi gerçekleştirildi.

17 Ekim 2016 Pazartesi 15:28
Giresun'da 65 Hafıza İcazet Merasimi
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Hafızlıklarını tamamlayan Giresun İl Müftülüğü Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu, Bulancak Merkez yatılı Kur’an Kursu, Espiye erkek yatılı Kur’an Kursu, Tirebolu erkek Yatılı Kur’an Kursu, Merkez Yatılı Kız Kur’an Kursu, Bulancak Hiranur kız Kur’an Kursu, Espiye kız yatılı Kur’an Kursu ve Görele kız yatılı Kur’an Kurslarında okuyan 32  Erkek 33 Kız toplam 65 öğrencimiz için 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 10:00’ da Giresun 19 Eylül kapalı spor salonunda Hafızlık İcazet merasimi gerçekleştirildi.

Programa Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup CİVELEK, Giresun Emniyet Müdürü Uğur ÖZTÜRK, Giresun Defterdarı Musa KOÇULU, İl Müftü Yardımcıları Hacı KAHRAMAN, İbrahim MEMİŞ, Yusuf GENÇ, Giresun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Hasan BULUT, Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa TOSUN, K.Y.K İl Müdürü Fethi ELMAS, Giresun Ticaret İl Müdürü Ali YILDIRIM, 15 İlçe Müftüsü, Ordu Ünye Müftülüğü Şube Müdürü Ayhan OKUR, İlimiz Kanaat önderlerinden Emekli Kur’an Kursu Öğreticisi Nuri GENÇ, İstanbul Pendik Aliya İzzet Begoviç Camii İmam-Hatibi İbrahim DENİZ, Siyasi Parti temsilcileri, S.T.K temsilcileri, daire amirleri, Din Görevlileri ve çok sayıda Vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Giresun Müftülüğü Din Hizmetleri Kısım Şefi Ömer YILMAZ ve Bulancak Merkez Erkek Kur’an Kursu Öğreticisi Yusuf BEKTEŞ’in yaptığı program Bulancak Merkez Yatılı Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Halit Nuri KILIÇ ve Giresun Çakırmelikoğlu hafızlık Kur’an Kursu öğrencisi Adem AYAR’ın Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başladı.

Hafızların Hocaları eşliğinde salona gelmelerinin ardından Giresunİl Müftüsü Muhittin ORAL açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

İl Müftüsü ORAL konuşmasında; “Kur’an Kurslarında koğuş sisteminden dörder kişilik müstakil oda sistemine geçiş süreci başladı. Bulancak Hira Nur , Tirebolu Mevlana, Giresun Sultaniye Çakırmelikoğlu, Güce merkez, Alucra merkez Kur’an Kurslarımızı müstakil odalı kurslara dönüştürdük. İnşaatları devam eden Çanakçı, Yağlıdere, Eynesil Kur’an Kurslarımız’ın en kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Kim dışarda kalmış herhalde onlarda silkinip harekete geçecekler diğer ilçelerimizden de çağın şartlarına uygun hizmetler için hayırlı haberler ve kararlar bekliyoruz.

Kur’an Kursu hizmetlerimiz dört kategoride devam ediyor. Yaz Kur’an Kursları en geniş kitlelere ulaştığımız hizmet alanı. Hedef kitleye ulaşmada Türkiye’nin ilk on ili içindeyiz 20-25 bin arası bir öğrenci grubuna ulaşıyoruz. Bu faaliyetlerimize katkı sunan görevlilerimize ve öğrenci velilerimize teşekkür ediyoruz. Yetişkinlere yönelik eğitim dönemlerinde devam eden kurslarımızda yaklaşık 7 bin hanım öğrencimiz devam ediyor. Hanımların Kuranı okuma oranı yüzde ellilerde, erkeklerin oranı ise % 35.

4-6 yaş Kurslarımızda da bu yıl bir atak yaptık. 4 ilçemiz hariç bütün ilçelerimizde bu kurslarımızı açtık. Bu yıl il merkezinde 11 derslikte 195 öğrencimiz, diğer ilçelerimizle beraber toplamda il genelinde 26 derslikte 513 öğrencimiz öğrenim görmektedir.

Proje hafızlık Kur’an Kursları kapsamında Giresun merkez, Bulancak ve Alucra ilçelerimizde toplam130 öğrencimiz öğrenim görmektedir.

Hafızlık kurslarımızda 13 kursumuz hizmet vermekte, toplamda  554 öğrenci eğitim görmekte olup bu merasimde 65 hafızımızla huzurunuzdayız.

 1100’ lü yıllar bölgemizin ilk camisi Behramşah Şebinkarahisar da yapılıyor 1500’ lü yıllar yani 500 sene öncesinde Giresun merkezinde ilk cami Taşbaşında Hüdavendigar camii yapılıyor. 1930 lü yıllara kadar hizmet veren bu camiinin yerinde yeller esiyor. Giresun’un dedelerine bir borcu var, Kapu kahve mevkiinde yine dedelerimizden miras taş medrese var şu anda taş duvar kalıntıları duruyor ecdadımıza olan borçlarımızdan birini daha ödememiz gerekiyor elbette.

Özellikle kuran kursu hizmetlerimizde gerek öğrenci temini gerek bu öğrenciler iaşe ve barınma temini noktasında gönüllü hizmetlerde bulunan müftü, vaiz, imam, müezzin, Kur’an kursu öğretmeni hocalarıma teşekkür ediyorum. Tabii ki bu hizmetin devamını sağlayan desteklerini esirgemeyen hayırseverlerimize, evlatlarının eğitimlerinde tercihlerini bu yönde kullanan anne ve babalara yani öğrenci velilerimize ve öğrencilerimize, yine bu hizmetlerimizde destek ve yardımlarını gördüğümüz başta Başbakan Yardımcımız sayın Nurettin CANİKLİ beye, Sayın valimiz Hasan KARAHAN’a, sayın milletvekillerimize teşekkür ediyor millet devlet hizmetinde muvaffakiyetler diliyorum.

Bir konuyu daha huzurlarınıza taşımam gerekiyor, bu seneye kadar hafızlık merasimlerini  Bulancak ilçemiz ayrı Giresun ve diğer ilçeler ayrı iki merasim şeklinde yapıyorduk bu senede 65 hafızımızdan 30 ‘u  Bulancak’tan yarıya yakın hisse sahibi olunca müstakil program yapma hakkı kazanılmış mülahazasıyla bu yıla kadar ayrı merasim icra ediliyordu ancak bu sene gücümüzü birleştirdik huzurunuza dostlarımız sevinsin düşmanlarımız üzülsün diye bir ve beraber çıkıyoruz. Tabii ki bu kolay olmadı, birlik hassasiyetine katkı sunan başta bir Kur’an emekçisi Nuri Genç Hocamız olmak üzere Bulancak müftümüz Bahtiyar Taranoğlu’na Bulancak merkez erkek Kur’an Kursu ve Hira Nur kız Kur’an Kursu proje hafızlık öğreticilerine teşekkür ediyorum”
dedi.

Akabinde programa konuşmacı olarak katılan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yakup CİVELEK ise ; ''Kur’an-ı Kerimde zikredilen H.z Yusuf kıssasından örnek vererek başladığı konuşmasına şöyle devam etti. “Kur’an-ı Kerimi hepimiz anlamını bilsek de bilmesek de okumalı ve de dinlemeliyiz fakat tabii ki de anlamını bilerek okumak ve dinlemek daha güzel, Kur’an-ı Kerimi okumanın yanında onu yaşamamız da dinimizin emrettiği en önemli şiarlardandır” şeklinde konuştu.

Yemame savaşında 70 Hafızın şehit olduğunu hatırlatarak bunun üzerine Kur’an-ı Kerimin toplanması hıfzedilmesi ve ezberlenmesi gerekliliği ortaya çıktı. Hafızlarımız Kur’an-ı ezberleyerek onun yeryüzünde ebedi kalmasına hizmet ediyorlar bu da hafızlık yapmanın ve de hafızlarımızın ne kadar kıymetli olduğunu bizlere anlatıyor.

Hafızlarımızın bu gün salona girerken önlerine gül dökülmesi ve tek tek Kur’an-ı Kerimi öptüklerini hatırlatan CİVELEK bu iki sembolün kendisini çok heyecanlandırdığını belirtti.

Biz Ülke olarak Müslümanlar olarak gücümüzü Kur’andan alıyoruz Kur’ansız ve islamsız bir hayat anlamsız olur, Kur'ana daha sıkı sarılmalıyız. Hafızlarımıza, onları yetiştiren hocalara, öğrenci velilerine Kur’an Kurslarına yardım eden hayır severlere ve idarecilere teşekkür ederek daha çok çalışmamız gerekmektedir diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Akabinde kürsüye gelen İstanbul Pendik Aliya İzzet Begoviç Camii İmam-Hatibi İbrahim DENİZ muhteşem bir Kur’an ziyafeti verdi.

Giresun Müftülüğünün düzenlemiş olduğu icazet programı hafız öğrencilerin kendilerini tanıtıp kısa sureleri okumaları, taç giymeleri, hafızlık diplomalarının takdim edilmesiyle devam etti.

İcazet merasimimiz Giresun İl ve İlçelerinde hafızlar yetiştiren emekli hocalara verilen plaket, hafızlara hediye çeyrek altın takılması, Giresun Müftülüğü Personellerinden merhum İmam-Hatip Vedat SAYIN'ın oğlu
İmam-Hatipli Hafızlar projesi kapsamında Çakırmelikoğlu Kur’an Kursunda hafızlığını tamamlayan İmam-Hatip Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Mustafa Sayın’ın Yapmış olduğu dua ve gelen misafirlere ikramların ardından sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.