Gülek Kur'an Kursu, dualarla açıldı

Gülek’te eksikliği hissedilen erkek Kur’an kursu ihtiyacı Tarsus Müftülüğü'nün girişimleri ile son buldu. Yaz tatili nedeni ile öğrenci ve velilerin Yaz Kur’an kursu ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemli olan yayla Kurslarına bir yenisi daha eklendi.

Gülek Kur'an Kursu, dualarla açıldı

Gülek’te eksikliği hissedilen erkek Kur’an kursu ihtiyacı Tarsus Müftülüğü'nün girişimleri ile son buldu. Yaz tatili nedeni ile öğrenci ve velilerin Yaz Kur’an kursu ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemli olan yayla Kurslarına bir yenisi daha eklendi.

03 Temmuz 2016 Pazar 09:49
Gülek Kur'an Kursu, dualarla açıldı
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Yıllardır atıl vaziyette duran Gülek İlkokulu, Tarsus Müftülüğü'nün girişimleri ile gerekli tamir ve tadilatları yapılarak yatılı Erkek Kur’an kursuna dönüştürüldü. Gülek Erkek Kur’an kursu Gülek’in ikinci Kur’an kursu olurken, 30 öğrenci ile hizmet verecek.
 
Müftülükçe görevlendirilen Tarsus Demirkapı Camii İmam-hatibi Nuh Özkan’ın aylardır süren özverili çalışmaları ile Gülek Yatılı Erkek Kur’an Kursu 2016 yaz Eğitim dönemine hazır hale getirildi.
 
Bahçesinde düzenlenen İftar programının ardından Gülek Erkek Kur’an kursunun açılış töreni yapıldı. Müftü Hayri Erenay, Gülek Eski Belediye Başkanı Tekin Çelik, Çevre okul müdürleri, hayırsever işadamları ve Gülek beldesi sakinlerinin yer aldığı açılış töreninde Müftü Hayri Erenay şunları kaydetti: “Değerli kardeşlerim! Mübarek bir akşamda iftarımızı açtıktan sonra rabbimize imanımıza şahit kılmak üzere dualarla iftarımızı açtık. Bu vesile ile iki sevinci birlikte yaşamış olduk. Allah’a hamdolsun bu güzel Kur’an kursumuzun açılışına birlikte şahitlik yaptık, ikincisi ise iftarımızı yapmış olmanın sevincini tattık.
 
 
Geçmişte çok zor günler yaşandığını, hemen her kesimin kendine göre lehte ve aleyhte kuvvet meselesi yapıldığı ve istismar konusu yapıldığı bir 28 Şubat süreci yaşandığını belirten Müftü Hayri Erenay sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bugün hep şunu iddia ediyorum; Din eğitimi çoluk çocuğun elinde, maddi menfaatler uğrundaki kişilerin ve kuruluşların eline feda edilecek kadar basit ve sığ bir olay olmadığına inanıyoruz. Din eğitimi devletimizin kontrolünde ve en doğru bir şekilde yerine getirilmesi gereken çok mühim bir hadisedir. Bizler yüreklilikle ve cesaretle, devletimizden din eğitimini kendi kontrolü altında şeffaf bir şekilde Selefi Salihin geleneği doğrultusunda, Ehl-i sünnet vel cemaat itikadını öğretmesini istemeliyiz. Bunu isterken de cesaretli olmalıyız, Sinmeden, saklanmadan İslami kimliğimizin gerektirdiği duruşu göstermeliyiz. Çünkü din düşmanlarının cesareti dindarların ödlekliğinden kaynaklanmaktadır. Maalesef dindarlar, din düşmanlarının vurmak için kaldırdığı tokadı henüz yemeden kendilerini yerlere atarsa din düşmanları kendilerini bu ülkenin sahibi olduklarını sanacaklardır. Tıpkı, Kurtuluş savaşında Manda Cemiyeti kurup ta bu ülkeyi Amerika’ya, İngiltere’ye peşkeş çekmek isteyenler kendilerini bu ülkenin sahipleri sandıkları gibi..
 
Ama şimdi burada, Gülek ve Gülek’liler şahittir ki bu memleketin isimsiz kahramanları ayaklarındaki yırtık şalvarları ve yırtık ayakkabıları ile o mandacılara karşı karşı kahramanca savaşarak müdaafa ettiklerini biliyoruz. Böylelikle dinlerini ve devletlerini yeniden inşa etmişlerdir.

Şimdi burada, Başta Nuh Özkan hocamız başta olmak üzere burada görev yapan diğer tüm görevlilerimizle, onların yanında durarak destek veren muhtarımız Cafer Ertan beyefendi sayesinde terkedilmiş bir mekan olan bu metruk okulu yeniden ihya ettik. Bu millet bu binayı bağışlayarak bizlere emanet etmiştir. Bildiğiniz gibi uzun zamandır bu bina harabe bir vaziyette kaderine terkedilmiş durumdaydı. Bizler de güzel bir gaye ile cesaretle yola çıktık. Diyanet vakfına tek kuruş harca yaptırmadan bu işin üstesinden gelen Başta Nuh hocamız olmak üzere adını sayamadığım diğere gönül erenlerini huzurunuzda tekrar tekrar tebrik ediyorum. Bu bina 30 kişilik bir öğrenci kapasitesine sahipken Yaz Kur’an kursu eğitimi için bu rakamın çok üzerinde bir öğrenci akını oldu. Anlaşılıyor ki Kur’an eğitimine burada yoğun bir talep var. Burası bir cazibe merkezi haline dönüşmüş. Dolayısı ile inşallah önümüzdeki senelerde sizlerle birlikte bu kapasiteyi çok daha yukarılara taşıyacağız.
 
Bilvesile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kıyamet gününde Allah hamd sancağının altında isimlerinizi özel anaons ettiği isimlerden eylesin. Emin olun bu dünyadaki anonsların hiçbir önemi yoktur. Biz büyük anonsun peşindeyiz. Sizler gibi yüreği sevgi dolu İmamlarımız ve hayırsever Gülekli kardeşlerimiz var olduğu sürece biz burada kuruyan bir neslin oluşmasına izin vermeyeceğiz”
dedi.
 
Müftü Hayri Erenay; “Tüm terör örgütlerinin de, sapık harici inancına sahip kişilerin de, İngiliz uşaklarının da panzehiri dindir, diyanettir, din eğitimidir, Ehl-i sünnet vel cemeat eğitimidir.
 
Biz bu oyunları çok gördük. sakal uzatmakla şeriatçı olunmaz. Şeriat Hz. Peygambere tabi olmaktır. Şeriat Hz. İmam-ı Azam’ın gösterdiği yolda yürümektir. Müslümanları kesmekle.
Canice cinayetler işlemekle şeriatçı olunmaz diyen Müftümüz sözlerinin devamında; “Diyanet’in kontrolünde verilen din eğitimi hayati önem taşımaktadır. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ü seviyorum, Kurtuluş savaşı şehitlerini seviyorum, Milli mücadele veren liderlerin peşinden gidiyorum diyenlere bende buyurun din eğitimine diyorum.

Her şey din eğitimine bağlıdır. Bir adam din eğitimine düşmansa Milli mücadeledeki liderlere de düşmandır. Bir adam din eğitimine düşmansa Hz. Peygambere, dine, dindarlığa ve şeriate de düşmandır. İşte tüm bu nedenlerle bizler bu işin hafife alınmaması gerektiğini söylüyoruz.
 
Gülek li kardeşlerim derdimiz çok büyüktür. Daha dün gece İstanbul da şehitler verdik. Unutmayınız ki, Türkiye Cumhuriyeti devleti büyüdükçe, Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi silahını kendisi ürettikçe, Türkiye Cumhuriyeti devleti İngilizlere borç para vermeye başladıkça çıldırdılar. Çıldırsınlar. Allah’n emrettiği vakit geldiğinde tüm dünya bir araya gelse bizi kimse durduramayacaktır. Çünkü bizler, ikinci Asr-ı Saadet döneminin mutlaka geleceği müjdesini Hz. Peygamberden aldık. Hiç endişeniz olmasın ki ikinci Asr-ı Saadet yeniden İstanbul dan doğacaktır, bu necip milletten, Anadolu dan doğacaktır. Tüm etnik yapısı ile bu millet birdir, beraberdir. Bu duygu ve düşüncelerle Gülek Kur’an kursumuz hayırlı olsun”
dedi.
 
Daha sonra Gülek Kur’an kursunun açılışı yapıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.