Gülyalı Müftülüğü'nden muhteşem bir proje daha

Gülyalı İlçe Müftülüğü irşatta projeyle tebliğ metodunu kullanıyor. Bu metotla yaptığı projelere bir yenisini daha ekledi.

Gülyalı Müftülüğü'nden muhteşem bir proje daha

Gülyalı İlçe Müftülüğü irşatta projeyle tebliğ metodunu kullanıyor. Bu metotla yaptığı projelere bir yenisini daha ekledi.

21 Mayıs 2014 Çarşamba 10:45
Gülyalı Müftülüğü'nden muhteşem bir proje daha

Gülyalı İlçe Müftülüğü bundan öncede gerçekleştirdiği projelerle adından sıkça söz ettirmişti. “Gülyalı  Köylerinde ve Mahallelerinde Kuran okumayan kalmasın projesi” ile İlçe genelinde kadın erkek, çocuk bütün cemaate Kuran-ı Kerim öğretme seferberliği başlatmış, ayrıca “Rehberim Peygamberimi öğreniyorum”, projesiyle Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayarak İlçede ki bütün okullarda öğrencilerin Peygamber ahlakını ve hayatını öğrenmelerini amaç edinmişti. İlk defa bir Köy camiinde büyük bir katılımla şehitleri anma programı, konferans, panel faaliyeti, gibi bir çok projeyle İlçe de tebliğ ve irşat faaliyetlerini sürdüren Gülyalı İlçe Müftülüğü bu defa yeni bir projeyle cemaatle bütünleşti.

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’ndan bütün İlçe Müftülerine Proje talimatı…

Her ay düzenli olarak yapılan İlçe Müftüleri toplantısında Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU tarafından İlçe Müftülerine İlçelerinde ki cemaatin sosyal ve toplumsal durumlarını da dikkate alarak İlçelerinde mutlaka çalışma yapmalarını istedi.

Müftü KOLUKISAOĞLU İlçe Müftülerinden gözlenebilir, sonuçları somut olarak görülebilir, bilimsel yönü ve yanları da olan projeler yapmalarını ve bu projelerinin mutlaka proje hazırlama kuralları çerçevesinde hazırlanmış ve gerekli kurumlardan destek alınarak, ilişkili kurumlarla işbirliğine gidilmiş olması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nun bilimsel ve gerçekçi projelerle tebliğ ve irşat hizmeti yürütme  tavsiye ve talimatı Müftüler toplantısında daha önce karar altına alınmış ve hayata geçirilmişti.

İl Müftüsünün açtığı bu ufukla İlçe Müftülüklerince onlarca proje hazırlanıp uygulanıyor.İşte bu kararların semerelerinden biride Gülyalı Müftülüğünün bu projesi.

Gülyalı Müftülüğünün Uygulamada olan Projesi“Sahabeleri  Öğreniyorum”…

Gülyalı Kaymakamı Cuma EMEÇ’in destek ve onayı ile hayata geçirilen “Sahabeleri  Öğreniyorum” projesinde amaç olarak şunlar yazıldı: “Gülyalı İlçesinde ki Cami cemaatinin ve Kuran kurslarına devam eden bütün kursiyerlerin Kadın ve  Erkek  Sahabelerin hayatını  öğrenmelerini sağlamak,Cami Cemaati ve kursiyerlere dini ve ahlaki değerler kazandırmak,Asrı saadet devrinde yaşayan sahabelerin hayatları öğretilerek  örnek alınacak davranışların hayatımıza yansımasını sağlamak. Sahabeleri kendimize model almak.”2013-2014 Eğitim-Öğretim takvimini proje uygulama süresi olarak belirleyen Gülyalı İlçe Müftülüğü bu projesiyle toplumsal hayatta farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Gülyalı da bulunan bütün camilerde ve Kur’an kurslarında uygulanan projeden Gülyalı halka oldukça memnun. Sahabeleri tanımak ve onların örnek hayatlarını öğrenmek insanlarda kaynaşmayı kardeşliği ve güzellikleri çağrıştırıyor.
Gülyalı da bulunan Kur’an Kursları da Öğrenim gören yetişkin bayan öğrencilere Bayan Sahabelerin ve Cami cemaatine ise  İmam-Hatiplerce Erkek Sahabelerinörnek hayatları ve örnek kardeşlik ahlakları anlatılıyor.

Proje ile,  Değerler Eğitimi Çerçevesinde Öğrencilerimizin farkındalıkları artırılıyor..

Projenin sonuçlarının değerlendirilmesi kısmında yazılan hedef ise şöyle: Cami Cemaati ve kursiyerlere dini ve ahlaki değerleri kazanması noktasında daha fazla fırsat tanınmalıdır. Bu fırsat eğitimlerinin sayısı ve ortamları artırılmalıdır. Değerler eğitimi çerçevesinde öğrencilerimizin farkındalıkları artırılmalıdır, denilen projeyle ilgili Gülyalı İlçe Müftüsü Seyfullah ÇAKIR şunları söyledi: “

İlçe Müftülüğü olarak daha önce de bir çok proje yapmış ve İlçemizde ki ilişkili kurumlarla işbirliği yapıp protokol imzalayarak hayata geçirmiştik. Gülyalı İlçemizde 2013-2014 Eğitim-Öğretim takvim yılının tamamında uygulanmak üzere İl Müftümüzle istişare edip talimatlarını aldıktan sonra Gülyalı Kaymakamımız Cuma EMEÇ beyin destek ve onayları ile bu projemizi uygulamaya koyduk. Bu projemiz ile Peygamber efendimizin kutlu dava arkadaşları, hayatlarını Allah yoluna vakfetmiş olan sahabelerin örnek hayatlarını Kuran kurslarımıza devam eden kursiyerlerimize ve cami cemaatimize anlatarak örnek almalarını teşvik etme gayretindeyiz. Bizim için sahabelerin hayatlarında mükemmel örnekler vardır.Ensar ve muhacirin kardeşliğini aramızda örnek kardeşlik ahlakı olarak tesis etmenin gayretindeyiz. Kurslarımıza devam eden hanım kardeşlerimize hanım sahabe annelerimizin örnek hayatlarını erkek cemaatimize de Peygamber efendimizin yol arkadaşları, ahlak ve fazilet abideleri olan mümtaz kişilerin hayatlarını anlatarak örnek alınıp yaşanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu projemizle toplumsal ve sosyal hayatımız ile dini yaşayışımızda sahabe hayatlarıyla farkındalık meydana getirmeye çaba gösteriyoruz. Hamdolsun bu projemize de halkımız yoğun ilgi göstererek çabalarımızı karşılıksız bırakmadı. Ben din hizmeti sunmada bizlere ufuk açan İl Müftümüz Mustafa KOLUKKISAOĞLU hocamıza, projemize destek ve katkılarını esirgemeyen Kaymakamımız Cuma EMEÇ beye ve emeği geçen bütün görevlilerimize, projemize ilgi gösteren kursiyer ve cami cemaati kardeşlerime,bizleri bütün hizmet ve çalışmalarımızda hiç bir zaman yalnız bırakmayan Gülyalı ilçemizin kıymetli halkınaşükranlarımı sunuyorum.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşra teşkilatı olarak görevimizi yapmanın gayretindeyiz Rabbim çalışmalarımızda yardımcımız olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hacibey varol 2014-05-21 13:41:27

hocam çok sagolun muthiş bi çalışma

Avatar
hafız 2014-05-21 15:44:14

ÖRNEK OLMAK BU MU ???? KADINLARI OKUTCAK BAYAN HOCANIZ MI YOK MÜFTÜ BEY.......... HAREMLİK SELAMLIK NERDE KALDI ? YAPMAYIN ALLAH AŞKINA YAAA YAPMAYIN.....................