Gülyalı salonlara sığmadı

14-20 Nisan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Ordu İl genelinde coşkuyla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Gülyalı İlçe Müftülüğünce bir konferans düzenlendi.

Gülyalı salonlara sığmadı

14-20 Nisan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Ordu İl genelinde coşkuyla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Gülyalı İlçe Müftülüğünce bir konferans düzenlendi.

18 Nisan 2014 Cuma 11:37
Gülyalı salonlara sığmadı
Sezgin YAŞAR'ın Haberi / ORDU

Özel Feza koleji konferans salonunda düzenlenen ve saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan Kutlu Doğum programının konuşmacısı Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL’dı.
Kutlu Doğum programı Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Ardından açış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Gülyalı İlçe Müftüsü Seyfullah ÇAKIR şunları söyledi. Rahman ve Rahim olan, insanoğlunu ve bütün kâinatı rahmetiyle var eden, Allah’a hamd olsun.
“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” hitabının büyük muhatabı, Efendiler Efendisine, Hz Muhammed (s.a.v)sevgililer sevgilisine salat ve selam olsun.

İnsanlığı şefkat ve merhamet ve samimiyetle tanıştıran, ilmek ilmek sevgi ile dokuyarak, şefkat ile örerek bir rahmet toplumu inşa eden, yüce Peygamberimiz;

Bizlere İyiyi kötüden ayırt etmeyi, birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlakın güzelliklerini, dürüstlüğü, doğruluğu, erdemli olmayı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutunu, adaletin en güzel icrasını, kısacası her şeyin en iyisini ve en güzelini, O Rahmet peygamberinden öğrendik.

Hayatımızı anlamlı kılan değerleri, dünya ve ahiret dengesini, insan onuruna uyan yaşama sanatını bizlere hep o gösterdi.
İnsanların birbirini göz kırpmadan canice katlettiği bir dönemde barış içerisinde yaşamanın yollarını insanlığa sunmuştu. Birbirine düşman olan toplulukları, grupları, kabileleri kardeş yapmış, yüreklere çökmüş kin ve nefret tohumlarının yerini sevgi, saygı ve hoşgörü tohumlarını insanların kalbine ekmişti Bir cahiliye toplumundan medeni bir millet oluşturmanın sırlarını öğretmişti.

Bütün dünyaya hak ve adaleti öğreten, gerçek insanlığı gönüllere kazıyan, İslam’ı anlatan sevgili Peygamberimiz (s.a.v) eşsiz örnek ve önder olarak daima kalbimizdedir.
Bu bakımdan ondan uzak kalmak, onun sünnetini terk etmek , O’nun rahmet ve müjdesine koşmamak , bir Müslüman için felaketlerin en büyüğüdür. Çünkü O rahmetin müjdenin, merhametin, kardeşliğin adıdır.
O, ALLAH’ın öyle bir resulüdür ki , O’nun örnek ahlakı , günler , aylar, seneler geçse de eskimeyecek ve bütün ,insanlara tek örnek ve önder olarak ebediyen yaşayacak, şefkat ve merhamet ikliminde yeni bir dirilişe erecek ve dünyaya sevgiyi, kardeşliği, barışı getirecektir.
İşte bu yıl da kutladığımız , Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in kutlu doğumunun , cennet vatanımızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin birlik ve beraberliğine, insanlarımızın samimi kardeşliğine , bütün insanlığın hidayetine, Müslümanların da peygamber ahlâkına ve yaşantısına yönelmesine vesile olmasına Cenab-ı Hak’tan diliyor, Peygamberce bir düşünüşün Muhammedi bir misyonun vizyonun ve aksiyonun tüm gönüllere dolması dilekleriyle sözlerimi bitirirken, hepimizin kutlu doğum haftası güzellikler getirsin’ diyerek konuşmasını bitirdi.
Gülyalı İlçe Müftüsü Seyfullah ÇAKIR’ın açış konuşmasının ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr Yavuz ÜNAL’ın özgeçmişi okundu. Daha sonra konferansını vermek üzere kürsüye gelen ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ÜNAL, bir saati aşkın bir süre kürsüde kaldı.
Bu millet, necip bir millettir. Biz millet olarak Peygamberimizi seviyoruz…
İlk olarak Kutlu Doğum Haftasının anlam ve önemini anlatan Prof. Dr. ÜNAL, bu millet Hz. Peygamber (sav)’i seviyor, bu millet Hz peygamberi o kadar çok seviyor ki. hatta Onun adının harflerine bile hürmet gösteren bu millet, gerçekten necip bir millettir.
Biz Millet olarak Hz Peygamber (sav)’e olan sevgimizin göstergesi olarak çocuklarımıza onun adlarını veririz. Sokaklara çıksanız ve sokakta gördüğünüz üç beş kişiye adlarını sorsanız mutlaka içlerinden çoğunluğunun adları Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa bunlardan biridir. Bunların hepsi Hz Peygamberin hatırına verilen isimlerdir…
Prof. Dr. ÜNAL evet Peygamberimizi seviyoruz ancak ‘Sevgi emek ister, sevgi denen şey bedel ister, sevgi hürmet ister, sevgi sadakati gerektirir. Din samimiyettir, sevgi samimiyet gerektirir’…
Yavuz ÜNAL hoca Konferansında şunlara değindi‘evet biz millet olarak gerçekten peygamberimiz (sav)’i seviyoruz. Ancak sevgi emek ister. Sevgi dene şey bedel ister. Sevgi hürmet ister. Tamda bu haftanın gerçek anlamı şudur; Hz Peygamber bizim için ne ifade ediyor? Anlamı şu olmalı diyen ÜNAL sözlerini şöyle sürdürdü ‘ önce sevgi nedir bunun altını çizmeliyiz. Sevgiye bir işlev yüklemek gerekiyor. Sevgiye emek etmeniz gerekiyor. Seviyorsanız sevdiğinizin gözlerinin içine bakarsınız, onu mutlu etmek için her isteğini yerine getirmeye çalışırsınız. Sevgi bedel ister, eğer seviyorsanız bunun mutlaka bir anlamı olmalı. O sevgi sadakati gerektirir, sevgi hiçbir surette ihanet etmemeyi gerektirir. O sevgi dürüstlüğü, doğruluğu, ahlaklı olmayı gerektirir. O sevgi emek etmeyi gerektirir. Yoksa sadece lafla seviyorum demek ve sevginin gereğini yapmamak riyadır ve kendimizi kandırmaktır. Bu haftanın teması olan Peygamberimizin bir hadisidir din samimiyettir, samimiyet ise sözde kalmamı ve gereği yerine getirilmelidir. Hz Peygamberi sevmek, ona samimiyet ise Hz Peygamberimizi hayatın içerisine çekebilmek, Onu hayatımızın merkezine yerleştirebilmek, ona bakarak bu hayatı onun gibi yaşamak, ona bakarak ahlakımızı düzenlemek, ona bakarak eşimizle aramızda ki ilişkimizi düzenlemek, ona bakarak çocuğumuzla aramızda ki ilişkimizi düzenlemek, ona bakarak komşumuzla aramızda ki ilişkimizi düzenlemek, ona bakarak akrabalarımızla ilişkilerimizi düzenlemek v.b… Kısacası toplumun her katmanıyla,âlemin her katmanıyla aramızda ki ilişkileri ona bakarak düzenlememiz gerekiyor, bu ona duyduğumuz sevginin gereğidir.
 
‘Din samimiyettir, Mü ‘minin niyeti amelinden değerlidir’. Düzeltilmesi gereken şey önce insanın niyetidir.
Konuşmasında Peygamberimiz, Din ve Samimiyet konusu üzerinde duran Dekan Prof. Dr. Yavuz ÜNAL konferansını şu sözlerle sürdürdü;
Hz peygamber (sav) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurur “ Mü’minin niyeti, amelinden değerlidir. Bir diğer hadisinde ise “bütün ameller niyete göre değerlendirilir”. Buna göre düzeltilmesi gereken şey önce insanın niyetidir. Niyet ise kalp ile alakalı bir şeydir. Önce kalbi düzeltmek gerekiyor. Önce kıbleyi düzeltmek gerekiyor. Eğer kıble başka bir yöne ayarlandıysa bu doğru yöne gitmeyecek demektir. Bizim küçük gördüğümüz günahlar, basit gördüğümüz şeyler aslında kalbimizi kirletiyor. Yani damla damla o leke oluşuyor kalbimizde. Biraz sonra o lekelerle kalp kararıyor ve daha sonra artık onları günah olarak görmemeye başlıyoruz. Peşinden bu sefer büyük günahlar da sıradanlaşıyor ve biz onları da çok sıradan olarak görmeye başlıyoruz. Mesela yalan söylemek, birini öldürmek, birine iftira atmak, v.b… çok sıradan hale geliyor. Başlamak için kalpte ki kirin temizlenmesi gerekiyor, kalbin kirlerden arındırılması gerekiyor, kişinin kendisine emek harcaması gerekiyor.
Cennet bu dünya da burada hazırlanır, Cehennemin yakıtı yoktur, yakıt buradan götürülür
Bu dünya geçici, hepimiz bir süre kalıp öteki âleme gideceğiz. İşin ilginç yanı ebedi âlemde karşılaşacağımız her şey buradan götüreceğimiz her şeydir. Cennet bu dünya da hazırlanır, cehennemin yakıtı yoktur, buradan götürülür, o nedenle hazırlık yapılması gerekir. Hepimiz kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor diyen ÜNAL konferansını samimiyete ait şu sözlerle tamamladı. ‘ Benim hayatım yaşam tarzım, insanlarla ilişkilerim. Beni cennete götürür mü?. Rabbimin huzuruna gittiğimde yüzümün akıyla, Rabbim ben elimden geldiği kadar sana layık kul olmak için çalıştım, sana kulluk yaptım, elimden geleni yaptım. Hatalarım ve eksiklerim yok mu, evet var. Ancak ben senin kulunum diyebilecek miyiz samimiyetle kendimize bunu soralım’…
Şeklinde konuşan Yavuz ÜNAL sözlerini Hz Peygamber (sav)’in hayatından örneklerle devam ettirdi.

Salonlara sığmayan bir kalabalığın salon dışından da ilgiyle takip ettiği konferansın sonunda İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU tarafından Prof. Dr. Yavuz ÜNAL’a Gülyalı Müftülüğünce hazırlanan bir plaket takdim edildi.

Rehberim Peygamberimi öğreniyorum Projesi ödülleri dağıtıldı, 18 Öğrenciye 18 Tablet Bilgisayar…

Program sonunda Gülyalı Müftülüğünün başarıyla uyguladığı ve büyük ilgi gören protokollü projesi ‘Rehberim Peygamberimi Öğreniyorum’ projesinde dereceye giren İlk Okul, Orta Okul ve Lise öğrencilerine ödül olarak 18 Adet Tablet bilgisayar törenle dağıtıldı. Öğrencilerin ödülleri konferansa katılan ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Yavuz ÜNAL, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, bölgenin saygın din âlimlerinden ve kanaat önderlerinden olan Nuri GENÇ hoca efendi, Gülyalı belediye Başkanı Talip ŞEN ile Gülyalı İlçe Jandarma Komutanı ve diğer ilgililer tarafından verildi.

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU başta olmak üzere, Gülyalı Belediye Başkanı Talip ŞEN, İl Müftü Yardımcıları, Nuri GENÇ hoca efendi,  çevre ilçelerin Müftüleri, Kamu Kurum ve kuruluş amirleri ile bay-bayan, çocuk kalabalık bir katılımcı topluluğu bulunan Kutlu Doğum Programı sonunda Gülyalı İlçe Müftüsüne katılanlar tebriklerini ilettiler. Salavat ve dualarla son bulan program sonunda Gülyalı İlçe Müftülüğünce konuklara ikramda bulunuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.