Hopa tarihin günlerini yaşadı!

HOPA'DA ÇANAKKALE RUHU CANLANDI TARİHİ BİR GUN YASANDI

Hopa tarihin günlerini yaşadı!

HOPA'DA ÇANAKKALE RUHU CANLANDI TARİHİ BİR GUN YASANDI

18 Mart 2015 Çarşamba 10:12
Hopa tarihin günlerini yaşadı!
banner283
 
Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümünde aziz şehitlerimiz için Hopa müftülüğüne bağlı  KÖY ve MERKEZ camii görevlilerimiz cemaatleriyle birlikte hopa merkez camii nde sabah namazında bir araya gelerek hatmi şerifler okundu dualar edildi.
 
Namazın ardından hopa İlçe Müftüsü Selami AYDIN bir konuşma yaptı: “Bugün 18 Mart 1915 de Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 100.yılını kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu anlamlı günde davetimize icabet ettiğiniz için yürekten teşekkür ediyor, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.
 
Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Bu zaferin, milletimizin tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde, bir milletin kaderinde, belirleyici bir rol oynamıştır. Bu büyük olay, âdeta bu gün meydana gelmiş gibi milletimizin hafızamızda taze ve canlıdır. 
 
Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve Müslüman Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen büyük mücadelenin adıdır Çanakkale… Şairin ifadesiyle, Bedrin aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale… Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı yerdir Çanakkale.
 
• Çanakkale, karasıyla, deniziyle bir hilal uğruna nice güneşlerin battığı yerdir. Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, İslâm coğrafyasının her beldesinden; Şam’dan, Bağdat’tan, Filistin’den,Kahire’den, Kosova’dan, Üsküp’ten, Saray-Bosna’dan son ehli küfrün salvetini yıkmak için canını feda den şehitlerimizin memleketidir.
 
• Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır… Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir.
 
• Kahraman milletin evlatları, vatan elden gitmesin, ezan susmasın, bayrak yere düşmesin, namuslar çiğnenmesin diye Allah Allah diyerek, şehadet duygusuyla, kadınıyla erkeğiyle, hocasıyla öğrencisiyle zor şartlar altında huduttan hududa, cepheden cephe koşmuştur. Allaha gönülden bağlanmış bir milletlin imanı, etten kemikten kaleler oluşturmuş, Çanakkale’yi geçilmez kılmıştır. Dünya milletleri şunu iyi bilir ki. Milletimiz asla ve kata boyunduruğa gelmez. Köleliği reddeder. Sömürgeyi mezelleti, esareti kabul etmez.
 
• Kardeşlerim
 
Bugün her zaman kinden daha fazla birlik beraberliğe kardeşliğe kısaca Çanakkale ruhuna ihtiyacımız var. Çanakkale ruhundan uzaklaşıldıkça göz ardı edilemeyecek kadar önemli acı manzaraların yaşandığını da üzülerek müşahede etmekteyiz..
 
• Çanakkale Zaferi ayağa kalkışımızın sesidir. Birlik beraberlik arayan milletimizin buluşma noktasının tek adresidir.
Kardeşlerim.
 
• Bu milletin her yükselişinde mutlaka önüne bir yerlerden engel çıkarılmaya çalışılmıştır. Ama milletimiz her defasında bu engelleri aşmasını bilmiştir. Allah’ın izniyle bundan sonra da aşacaktır. Çanakkale Zaferi bunun en güzel örneklerinden biridir.


 
• Kardeşlerim
 
17. yüzyıldan itibaren batıya kaptırdığımız teknolojiyi, ilerlemeyi, yeni bir ruh, yeni bir heyecanla, bedir savaşını kazanan, İstanbul’u fetih eden, Çanakkale’de etten kemikten kaleler oluşturan o ruhu yeniden kazanarak, ilimde, irfanda ilerleme yarışında bıraktığımız yerden yeniden şahlanmalıyız. Milletleri yaşatan, milletlerin hayat ideallerine bağlılığıdır. Bu iman bağı mevcutsa, kudretli devlet, yenilmez ordu, yüksel kültür ve muhteşem medeniyet kurma imkânı mevcuttur. Zira zaferin temel şartı inançtır.
 
Atalarımızın Allah’ın yardımıyla canları pahasına bizlere emanet ettiği bu cennet vatanımızın kıymetini bilelerim. Ve onların hatırasını yaşatalım. Bu zaferlerin heyecanını hep birlikte duyalım. Unutmayalım ki Allah’ın yardımı birlik ve beraberlik içinde olanlaradır. Yine bu zaferler inançta sevinçte ve kederde birlik içinde olmanın eseridir. Birlik ve beraberlik halinde olan, bölünüp parçalanmamış bir milletin aşamayacağı engel feth edemeyeceği gönül yoktur.
Bu duygu ve düşüncelerle İla-i Kelimetullah uğrunda canlarını feda eden, şehadet şerbetini içen kahramanlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.