İncesu Müftülüğü Personeline Kırım-kongo kanamalı ateşi semineri

Kayseri İli İncesu İlçe Müftülüğü personellerine İlçemiz Halk Sağlığı Grup Başkanlığı personelleri tarafından 15.05.2014 Perşembe günü İlçemiz Müftülüğü personelinden "Keneden Bulaşan Kırım -Kongo Kanamalı Ateşi" ile ilgili seminer verildi.

İncesu Müftülüğü Personeline Kırım-kongo kanamalı ateşi semineri

Kayseri İli İncesu İlçe Müftülüğü personellerine İlçemiz Halk Sağlığı Grup Başkanlığı personelleri tarafından 15.05.2014 Perşembe günü İlçemiz Müftülüğü personelinden "Keneden Bulaşan Kırım -Kongo Kanamalı Ateşi" ile ilgili seminer verildi.

23 Mayıs 2014 Cuma 14:47
İncesu Müftülüğü Personeline Kırım-kongo kanamalı ateşi semineri

Seminerde yaz aylarının gelmesi nedeniyle tehlikesi artan ve keneden bulaşan kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığının bulaşma yolları, tehlikeleri ve korunma yolları anlatıldı.

KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ
 
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken  tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, bu enfeksiyonlarda ölüm oranları hala yüksektir. 
Keneler Nasıl Tanınır ve Nerelerde Bulunur?
Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval şekillidir.  6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler ve bu sayede hastalıkları insanlara bulaştırabilirler.
Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara (özellikle devekuşları) kadar geniş bir konakçı spektrumları mevcuttur. 
Kimler Risk Altındadır?
Hastalık genellikle meslek hastalığı şeklinde karşımıza çıkar. 

  • Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar
  • Veterinerler
  • Kasaplar
  • Mezbaha çalışanları
  • Sağlık personeli özellikle risk gurubudur.
  • Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır.
 
Henüz ergin olmamış Hylomma soyuna ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde muhafaza eder; ergin kene olduğunda da hayvanlardan ve insanlardan kan emerken bulaştırır.
Kuluçka Süresi Ne Kadardır?
Kene tarafından ısırılma ile virüsün alınmasını takiben kuluçka süresi genellikle 1-3 gündür; bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, ifrazat veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu bulaşmalarda bu süre 5-6 gün, en fazla ise 13 gün olabilmektedir.
Belirtileri Nelerdir?
                     -Ateş
                     -Kırıklık
                     - Baş ağrısı
                     -Halsizlik 
                      -Kanama pıhtılaşma mekanizmalarının   bozulması sonucu;
                       - Yüz ve göğüste kırmızı döküntüler
                         ve gözlerde kızarıklık,
                      - Gövde, kol ve bacaklarda morluklar 
                      - Burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür
                      - Ölüm karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri nedeni ile
                       olmaktadır.
 Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tanısı Nasıl Konulur?  
Kanda virüse karşı oluşan antikorların taranması tanı için en sık kullanılan yöntemdir. Bu göstergeler hastalığın başlangıcından sonra 6. günden itibaren belirlenebilir. 
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Kontrol Edilir ve Nasıl Korunulur?
Hastalığın bulaşmasında keneler önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle kene mücadelesi önemlidir fakat oldukça da zordur.
1. İnsanlar kenelerden uzak tutulabilir ise bulaş önlenebilir. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınmak gerekir.
2. Kenelerin yoğun olabileceği çalı, çırpı ve gür ot bulunan alanlardan uzak durulmalı, bugibi alanlara çıplak ayak yada kısa giysiler ile gidilmemelidir.
3. Bu alanlara av yada görev gereği gidenlerin lastik çizme giymeleri,pantolonlarının paçalarını çorap içine almaları, 
4. Görevi nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maskev.b. giymeleri gerekmektedir. 
5. Gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için haşere kovucu ilaçlar(repellent) olarak bilinen böcek kaçıranlar dikkatli bir şekilde kullanılabilir. (Bunlar sıvı, losyon, krem, katı yağ veya aerosol şeklinde hazırlanan maddeler olup, cilde sürülerek veya elbiselere emdirilerek uygulanabilmektedir.)
 
6. Haşere kovucular hayvanların baş veya bacaklarına da uygulanabilir; ayrıca bu maddelerin emdirildiği plâstik şeritler, hayvanların kulaklarına veya boynuzlarına takılabilir.
7. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiği zaman vücut belli aralıklarla kene için taranmalıdır.
8. Vücuda yapışmış keneler uygun bir şekilde  kene ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla çıkartılır. Isırılan yer alkolle temizlenmelidir. Mümkünse kenenin tanı için alkolde saklanması uygun olur.
9. Diğer canlılara ve çevreye zarar vermeden, haşere ilacı (insektisit) ile uygulamanın uygun görüldüğü durumlarda  çevre ilaçlanması yapılabilinir.
 
Seminer verimli geçti ve İlçe Müftülüğü personelleri azami derecede faydalandıkları görüldü.

İlçe Müftüsü  Salih SEZİK  semineri veren  Halk sağlığı Merkezi personellerine ve seminere katılan personele teşekkür etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.