İnegöl Müftülüğü: 'O, Bütün Dünya'ya Örnektir'

İnegöl Müftülüğü'nce Önceki akşam saat 20.30’da düzenlenen programa Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, Bursa İl Müftülüğü Personel Şube Müdürü İsmail Çelebi, İlçe Müftüsü Bayram Canbey, Din Görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

İnegöl Müftülüğü: 'O, Bütün Dünya'ya Örnektir'

İnegöl Müftülüğü'nce Önceki akşam saat 20.30’da düzenlenen programa Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, Bursa İl Müftülüğü Personel Şube Müdürü İsmail Çelebi, İlçe Müftüsü Bayram Canbey, Din Görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

22 Nisan 2015 Çarşamba 12:30
İnegöl Müftülüğü: 'O, Bütün Dünya'ya Örnektir'
Grup Sayfamız için

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Bayram Canbey, “12 Nisan Perşembe günü Konukoğlu Caminin önünde İl Müftüsünün iştiraki ile Kutlu Doğum Haftasının açılışını yapmıştı. Ondan sonra takip eden günlerde programlarımızla dolu dolu bir haftayı geride bıraktık. İlçe Müftülüğü olarak salon programı ve cami programı olmak üzere yaklaşık 20 programı bir hafta içerisinde icra ettik. Pek çok insanımız programlarımızı izleme imkanı buldu. Bu yıl seçilen ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konusunu dilimiz döndüğünce ifade etmeye çalıştık. Hz.Peygamberimizi anlamamıza, O’nu daha iyi tanımamıza, O’nun ahlakını benimseyip, başta nefsimize, ailemize ve memleketimize hayırlar, iyilikler getirmiş olmasına vesile olur. Bu programların düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu benim İlçe Müftüsü olarak son bulunduğum program. Allah nasip ederse 10 gün sonra emekli oluyorum ve dolayısıyla İnegöl’den de ayrılıyorum. Görüşemeyeceğimiz kardeşlerimiz olabilir, ben bu vesileyle 3,5 yıldan beridir buradayım, vaaz ettik, konferanslar düzenledik, konuşmalar yaptık. Elimizden geldiğince kırıcı olmamaya çalıştık. Ama buna rağmen kürsü heyecanıyla ağzımızdan kırıcı bir laf çıktıysa, başta özür diliyorum ve hakkınızı helal etmenizi diliyorum. Benden yana hakkım helal olsun” dedi.

AİLE BAĞLARINI GÜÇLÜ TUTMAMIZ LAZIM

“Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferansın konuşmacısı Bursa İl Müftülüğü Personel Şube Müdürü İsmail Çelebi, Hz. Muhammed`in (sav) hayatının herkese örnek olduğunu ve birlikte yaşama ahlakının da örnek alınması gerektiğini belirtti.

Ebeveynlere seslenen Çelebi, “Aile bağlarını güçlü tutmamız lazım, bunun için de sevgi medeniyeti çocukları olarak ailemizde sevgi tomurcuklarını her zaman canlı tutmamız lazım. Birlikte yaşama ahlakını önce ailemizde oluşturacağız. Onun için anne babalar olarak, dedeler, ebeveynler, anneanneler olarak çocuklarımıza çok iyi örnek olacağız. Çocuklarımız bizim örnek insan olduğumuzu göre göre yetişecekler ve böyle şahsiyet kazanacaklar. Allah Resulünün temelinin attığı kadim geleceğimiz birlikte yaşamanın en güzel örnekleriyle doludur. Asırlar boyu başta Anadolu olmak üzere İslam coğrafyasında farklı din, dil, ırk, kültür, mezhep ve mezhep mensupları güven içerisinde bir arada yaşamışlardır. Engin hoşgörü, sevgi, saygı, paylaşma, yardımlaşma ve güvenme gibi insani meziyetlerin en nadide örnekleri bu medeniyette sergilenmişti” diye konuştu.

PEYGAMBER EFENDİMİZ BÜTÜN DÜNYAYA ÖRNEKTİR

Peygamberimizin insanlara model olduğunu belirten Çelebi, “Peygamber Efendimiz sadece bize örnek değil, bütün kâinata, bütün dünyaya örnektir. Güneş sadece Müslüman’ın üzerine doğmuyor, tüm insanlığın üzerine doğuyor. O’ndan önce Allah ve insanlar ile olan ilişkiler bozulmuştu. Birlikte yaşamanın ahlakı ve hukuku tamamen ortadan kalkmış, aile hayatı diye bir şey kalmamıştı. Güçlüler, zayıfları eziyordu. İnsanlar sınıflara ayrılmış, emeğin hakkı verilmiyor, her türlü haksız kazanç hayatın bütün alanını kuşatmış, böyle bir dönemde sevgili Peygamber Efendimiz âlemlere rahmet olarak gönderiliyor. Gönüllere giriyor, insanların gönüllerini aydınlatıyor, zihinlerini aydınlatıyor. Karanlıktaki insanlar ışığı ve aydınlığı görünce sevgili Peygamberimize koşuyor. Vahşi bir toplumdan medeni bir topluma çıkıyor. Buradan alınacak dersler var. Bu akşamki konferansımda acaba sevgili Peygamberimizin mesajından, Efendimizin kelamından çıkaracağımız derslerle hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Her ne kadar Peygamberimiz aramızda yoksa da, O’nun bıraktığı Rabbimizden getirdiği Kur’an -ı Kerim, sevgili Peygamberimizin sünneti aramızda yaşıyor” şeklinde konuştu.

Hafta Münasebetiyle Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Girenlere Başkanlığımız Yayınlarından Hediye Edildi.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim’i Yüzüne Güzel Okuma yarışmasında birinci kategoride birinci olan Yatılı Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Muhammet Sefa Kalabalık, ikinci olan Gülüstan Kız Kur’an Kursu öğrencisi Sümeyye Özcan, ikinci kategoride birinci olan Veysel Karani Kur’an Kursu öğrencisi Sevilay Aslan, ikinci olan Turgutalp Kur’an Kursu öğrencisi Hatice Özgül Akan, ikinci olan Sultan Murat Kur’an Kursu öğrencisi Esengün Akdeniz, Hadis Yarışmasında birinci olan Mesudiye Kur’an Kursu öğrencisi Derya Karal, ikinci olan Yatılı Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Emin Kaplan, üçüncü olan Gülüstan Kız Kur’an Kursu öğrencisi Beyzanur Akman, Şiir yarışmasında birinci olan Prof. Dr. Selçuk Yahşi Ortaokulu öğrencisi Nisanur Sakınmaz, ikinci olan Yenice 19 Mayıs Ortaokulu öğrencisi Hilal Tekin, üçüncü olan Müşerref Muzaffer Samda Ortaokulu öğrencisi Setenay Dilmaç, Kompozisyon yarışmasında birinci olan Mediha Hayri Çelik Fen Lisesi öğrencisi Hilal Ebru Kumuroğlu, ikinci olan Salih İbrahim Kırcalı Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Sümeyye Sural ve üçüncü olan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencisi Hatice Çağcı’ya ödülleri takdim edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam k.y 2015-04-22 18:47:51

Diyanet ne zaman kuran kursu ogreticisi alacak kurum ici