İstanbul Müftülüğü'nden skandal açıklama

Skandalların ardı arkası kesilmiyor...

İstanbul Müftülüğü'nden skandal açıklama

Skandalların ardı arkası kesilmiyor...

16 Kasım 2014 Pazar 18:40
İstanbul Müftülüğü'nden skandal açıklama
“İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ’NDE HUKUK İHLALİ” haberimize İstanbul il müftülüğü kendi resmi web sitesinde açıklamalarda bulundu.

Kanaatimizce bu basın açıklamasından İstanbul İl Müftüsü Sayın Prof. Dr. Rahmi Yaran'ın haberi olmadığı yönündedir. Yoksa böyle bir skandal açıklamaya izin vermez.

İstanbul müftülüğü 
Dinihaberler.com gibi ulusal bir siteyi ahlaksızla suçlaması hatta dindizlikle itham etmesi, DERİN kişilerin ahlakını da ortaya koymuş oldu.

İstanbul il müftülüğü resmi web sayfası DERİN işler yürüten kimselerin mi, yoksa resmi kurumun mu?

İşte o mahalle ağzıyla yapılan skandal açıklama...

14 Kasım 2014 Tarihinde kendini “dini” sıfatı ile tanımlayan web sitesinde “İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ’NDE HUKUK İHLALİ” başlığıyla bir haber yayınlanmıştır. Yapılacak bunca iş varken iftira ve çarpıtmalara cevap hazırlamak mecburiyetinde kaldığımız ve kamuoyunu meşgul etmek durumunda olduğumuz için üzgünüz. Fakat aşağıdaki açıklama bir zaruretin sonucudur:

1. Uzun süre yurtdışında görevlendirilen cami görevlilerinin yerine, asıl görevli dönene kadar hizmetin aksamaması için vekâleten atama yapılması mevzuatımızın gereğidir. Ümraniye İlçesi Cevherağa Camii İmam-Hatibi yurt dışında görevlendirilince dönüşüne kadar görev yapmak üzere habere konu belki de aynı zamanda haberin kaynağı Burhan KAYA vekil İmam-Hatip olarak görevlendirilmiş ve 15.12.2011 tarihinde göreve başlamıştır.

2. Hakkında vaki şikayet üzerine Ümraniye Kaymakamlığı onayı ile yapılan disiplin soruşturması neticesinde tahkikatı yürüten muhakkik, Burhan KAYA’nın görevine son verilmesini teklif etmiş ve bu rapor Ümraniye Kaymakamlığı (Müftülük) ekinde gereği için İl Müftülüğüne intikal etmiştir.

3. Normal prosedür uygulanarak Valilikten göreve son verme onayı alınmış ve gereğinin yapılması için Ümraniye Müftülüğü’ne gönderilmiştir.

4. Burhan KAYA, onayı tebellüğ etmeden İl Müftülüğüne gelmiş ve bir dilekçe vererek mağdur edilmek istendiğini iddia etmiştir. Bunun üzerine İl Müftülüğünce hem yeni bir tahkikat yapılması hem de ilgili onayın bu tahkikat sonuçlanana kadar uygulamasının durdurulması için gerekli valilik onayları alınmıştır.

5. Yapılan ikinci tahkikatın sonunda da Burhan KAYA’nın görevine son verilmesi teklif edilmiştir. Bunun üzerine göreve son verme işlemi için İlçeye yazı yazılmış ve 04.07.2014 tarihinde görevine son verilmiştir.

6. Uygulamaya karşı Burhan KAYA mahkemeye müracaat etmiş ve ilgili mahkeme 21.10.2014 tarihinde “ … davalı idarenin savunması alındıktan ve ara kararına cevap geldikten sonra veya savunma ve ara kararına cevap verme süresi dolduktan sonra verilecek karara kadar ...” yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar vermiştir. Bu karar 27.10.2014 tarihinde İstanbul Müftülüğüne intikal etmiştir.

7. Bu gibi durumlarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konudan haberdar edilmesi ve Hukuk Müşavirliği kanalıyla hukuki yardım alınması mevzuata uygun normal bir uygulamadır ve bu yola başvurulmuştur.

8. Mahkeme kararlarının yerine getirilmesi için idareye tanınan 30 gün süre dolmadan sanki mahkeme kararı hiçe saylıyormuş gibi bir hava uyandırılmaya çalışılarak olayın çarpıtıldığı görülmektedir.

9. Habercilik bir emanettir. Kamuoyunun dürüstçe ve doğru bilgilendirilmesi, yorumların doğru bilgiye dayanması ahlâkî bir gerekliliktir.

10. Çarpık haberin sonunda bir de “paralel yapı” iftirasına yer verilmesi olsa olsa paralel yapı mensuplarını memnun eder. Müslümana iftira yakışmaz. Kimin elinde bilgi veya belge varsa ilgili makamlara müracaat ettiği takdirde gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Not: Bu skandal habere gereken cevap birazdan verilecektir...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.