Karabük Müftüsü Halil Bektaş Ramazan mesajı yayınladı

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ On bir ayın sultanı Ramazan hakkında mesaj yayınladı.

Karabük Müftüsü Halil Bektaş Ramazan mesajı yayınladı

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ On bir ayın sultanı Ramazan hakkında mesaj yayınladı.

16 Haziran 2015 Salı 00:42
Karabük Müftüsü Halil Bektaş Ramazan mesajı yayınladı
Grup Sayfamız için

On bir ayın sultanı ve oruç ayı olan Ramazan-ı şerife iyice yaklaşmış bulunmaktayız. İnşallah 17 Haziran Çarşamba akşamı ilk teravih namazını kılıp o gece sahura kalkarak 18 Haziran Perşembe günü oruca başlamış olacağız.

Oruç İslam’ın beş şartından biridir. Oruç, akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmaya güç yetiren Müslümanlar için farzdır. Orucun farz oluşuyla ilgili olarak Kur’anda şöyle buyrulmaktadır:Ey iman edenler! Allaha karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Oruç sayılı günlerdir. Sizden kim hasta ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. (Sürekli hastalık ve yaşlılık gibi nedenlerle) Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte gönülden kim bir iyilik yaparsa o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç sizin için daha hayırlıdır.”. (Bakara,183-184)
Sevgili peygamberimiz oruç ibadetinin fazileti ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Kim inanarak ve sevabını Allahtan umarak ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır”( Buhari, Savm,6);  “..Oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir..” (Müslim, Siyam,164)


Ramazandan önce oruçla ilgili bilinmesi gereken konular ilmihal kitaplarından iyice okunmalı,  yeniden hatırlanmalıdır.
 
ÜÇ CAMİDE HATİMLE TERAVİH KILINACAK
Ramazan gecelerine mahsus olan teravih namazı; Hz. Peygamberin müekked sünnetlerindendir. Terk edilmemelidir. Teravih namazları camilerimizde ikişer rekâtta bir selam verilerek kıldırılacaktır.  Köprübaşı Camii, Merdivenli Mescit ve Şahintepesi Mescidi Aksa Camiinde teravih namazları hatimle kılınacak.
 Bin aydan hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi de ramazan ayı içerisindedir. Ramazanın her gecesini Kadir Gecesi gibi değerlendirmek gerekir.
 
HER CAMİDE MUKABELE OKUNACAK
Ramazan ayı Kuranın Peygamber Efendimize indirilmeye başlandığı aydır. Yani Ramazan Kuran ayıdır. Bunun için Ramazanda daha çok Kuran okumalı, hatimler ve mukabeleler yapılmalıdır. Her camimizde ramazan boyunca mukabeleler okunacaktır.
 
ORUCUN PEKÇOK HİKMETİ VARDIR
İbadetleri sadece Allah emrettiği için ve Allah rızası için yaparız. Ancak her ibadetin bizler için faydaları ve hikmetleri de vardır; Oruç, nefsin isteklerinden uzak durma yönüyle bir irade eğiti, açlık ve susuzluğun zorluklarına dayanma yönüyle de bir sabır eğitimidir. “Oruç sabrın yarısıdır” hadisi şerifi de bu hususa işaret etmektedir. Nefsin isteklerini kontrol altına almada ve ruhun arındırılıp yüceltilmesinde oruç ibadetinin katkısı büyüktür.  Oruç, günlük hayatımızda karşılaştığımız taşkınlıkların ve huzursuzlukların kaynağı olan maddi zevklerin disipline edilmesinde en önemli ilaçtır.
Oruç, yoksulların durumunu bizzat yaşayarak daha iyi şekilde anlamaya ve onların sıkıntılarını gidermek için daha fazla gayret göstermeye vesile olur.
Ayrıca orucun sağlık açısından da çok yararları vardır. Ramazan orucu, bir yıl durmadan çalışan sindirim organlarının dinlenmesine, bakıma alınması ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına imkân tanır.
Ramazanda kurulan iftar sofraları ve fakirlere verilen fitreler ve yapılan yardımlar sayesinde toplumsal kaynaşma ve dayanışma güçlenir, birlik ve kardeşlik ruhu en üst düzeye çıkar.
Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayının huzur içerisinde geçmesini, hayırlara ve affımıza vesile olmasını Yüce Allahtan niyaz ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.