Kartal AİHL’de Kanadalı hocalarla İngilizce yaz okulu

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri İngilizce eğitimlerini Kanadalı hocaların verdikleri 6 haftalık kursla geliştiriyorlar.

Kartal AİHL’de Kanadalı hocalarla İngilizce yaz okulu

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri İngilizce eğitimlerini Kanadalı hocaların verdikleri 6 haftalık kursla geliştiriyorlar.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 15:42
Kartal AİHL’de Kanadalı hocalarla İngilizce yaz okulu

Yoğun bir İngilizce Hazırlık dönemini başarıyla bitiren ve yıl içine dağılan 3 adet TOEFL JUNIOR sınav sonuçlarıyla belgeleyen Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik 6 haftalık İngilizce yaz okulunun üçüncüsü 3 Temmuz’da başladı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini dil gelişimleri için dünyanın farklı coğrafyalarına götürüyor. Yurt dışına götüremediği öğrencileri için farklı bir projeyi 3 yıldır uyguluyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi akademik, sosyal ve kültürel başarılarıyla adından hep söz ettirmiş ülkemizin nadide kurumlarından. Bu başarılarını dil eğitiminde de sürdürüyor.

1985 yılında Türkiye’nin ilk Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak hazırlık sınıfıyla öğretime başlamışlar. Daha sonraki yıllarda hazırlık sınıfı akamete uğrayan Kartal AİHL, 2013 yılında tekrar hazırlık sınıfına kavuşmuş. İngilizce ağırlıklı eğitim veren okul Arapça’da da oldukça iddialı.

Kartal’da dil öğretimleri modern usullerle konuşma ağırlıklı olarak gerçekleştiriliyor. Öğrenciler hazırlık sınıfından itibaren anadili İngilizce ve Arapça olan öğretmenlerle tanışıyorlar. Dil öğrenimi için ayrılmış tematik sınıfları, dil aktiviteleri ve zengin kütüphanesi ile dil öğretimi ders olmaktan çıkıyor.

Kosova, Makedonya, KKTC, Ürdün ve Malezya’da kardeş okulları bulunan Kartal AİHL, aynı zamanda Kanada, ABD, İngiltere, Karadağ, Bosna-Hersek ve Polonya ile çalışmalar yürütüyor.

2017 Yaz tatilinde de Kartallı öğrenciler bu ülkelerle eğitimlerine devam ediyor. Bu okuldan mezun olduğunda öğrenciler akademik anlamda İngilizce ve konuşma anlamında Arapça ile sorun yaşamıyor. Öğrenciler lise yıllarında okul içinde Çince, Rusça, Farsça ve Fransızca gibi 3. ve 4. dilleri öğrenme şansına da sahipler

Programı okulun İngilizce Koordinatörü Saim Öztürk ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarından Şule Demirbozan takip ediyor.

YURTDIŞINI OKULA GETİRMEK

Kartal AİHL, dünyanın çok farklı coğrafyalarına ABD’den Malezya’ya kadar dil öğrenimi için öğrencilerini taşımaktadır. Yurt dışına gidemeyen öğrenciler için ise anadili İngilizce olan Kanadalı öğreticilerle okul kampüsünde İngilizce yaz okulu yapmaktadır.

Bu proje için kurulmuş web sayfası üzerinden başvuruları toplayan Kartal AİHL, Kanada’da yaptığı mülakatlarla o yıl yaz tatilinde gelecek isimleri belirlemektedir. Gelen yabancı öğreticiler de öğrencilerle birlikte yatılı olarak kalmaktadır.

Böylece yaz okulundaki eğitim sadece derslerle sınırlı olmayıp bütün zamana yayılmaktadır. Hafta sonu tatillerinde ise gelen misafirlerin öğrencilerle İstanbul ve çevresini tanıması için okul idaresi tarafından geziler ve etkinlikler düzenlenmektedir. 

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kartal AİHL İngilizce koordinatörü Saim Öztürk;

Bu yıl programımızın üçüncüsünü yapıyoruz. Yoğun bir Hazırlık eğitimi sonrası özenle seçerek getirdiğimiz Kanadalı genç üniversite öğrencisi ya da yeni mezun Native Speaker Hocalarımızla pratik konuşma ve aktivite odaklı İngilizce Yaz Okulumuzun ilk haftasını geride bırakmış bulunuyoruz.

Bunaltıcı sıcak yaz günlerinin etkisini hiçe sayarak bu programa katılan öğrencilerimizi bu özverilerinden dolayı kutlamak istiyorum. Gündüz okulda ve kampüste, akşam yurtlarda, hafta sonlarında ise gezilerde hocalarıyla birlikte olan öğrencilerimiz mevcut kazanımlarını korurken aynı zamanda da daha ileriye taşımanın hazzıyla ve coşkusuyla şimdiden programın müdavimi olmuş durumdalar.

Her sınıfın 2 Kanadalı hocası programı sürdürüyor. Sabah 4 saat öğleden sonra ise 2 saat toplamda 6 saat birlikte, katma değeri yüksek bir dil ortamında dile maruz kalan öğrencilerimiz yurtdışına gitmeden yurtdışını kendi okullarında tecrübe etmiş olmanın ayrıcalığını yaşıyorlar. 6 hafta sürecek bu programımıza destek veren tüm paydaşlarımıza ve çok uzaklardan gelen gönüllü öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Bu projede Üniversitede okuyan Kartal AİHL mezunları da değerlendiriliyor. Mülakatları Kanada’da eğitimine devam eden Dilara Çalışkan yürütmüş. Programın koordinasyonunu yapan mezunlardan Şule Demirbozan;

“Yaz okulunda öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin ilgisinin yüksek olduğunu görmek hepimizi çok sevindirdi. Bu ilginin ders başarısını ve dil becerilerini geliştirdiğini gördük. Hocalarımıza katkılarından, öğrencilerimize de çabalarından dolayı teşekkür ederim.

Kendimi fahri Kanadalı gibi hissediyorum. Kanadalı öğreticilerin burada yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışıyorum. Arada köprü vazifesi görüyorum.”

Kartal AİHL, her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kanadalı öğreticiyi kendi öğrencileri için getirmiş. Çevreden gelen taleplere de yardımcı olarak 2 öğreticiyi de başka bir AİHL için gelmesini sağlamış. Görüşlerini istediğimiz Kanadalı Öğreticilerden;

Muhammed Lamarana Barry:  KAIHL İngilizce Yaz Okulunda yarı zamanlı gönüllü çalışan bir öğretmen olarak, bu benim için çok büyük bir kültürel  değişim fırsatı olmuştur.

Burada gelecek neslin liderlerinin yetişmesine katkıda bulunmayı ve gelişmelerini umuyor ve  aynı zamanda Türkiye’yi  ve onun zengin tarihini öğreniyorum ki bu da paha biçilmez bir tecrübe  ve fırsat benim için.

Öğrencilerimiz ise inanılmaz derecede akıllı, mütevazi ve öğrenmek için istekli. İngilizcelerini geliştirmeleri konusundaki arayışlarına ve liderlik yeteneklerini şekillendirmelerine katkıda bulunmayı ümit ediyorum.

Nayef Abu Qaddum: Öğretmen olarak KAİHL ‘de böyle bir inisiyatif almaktan dolayı ve okul idaresine böyle bir teklifi ve imtiyazı 2.kez sundukları için müteşekkirim. Bu sayede yaptığım her seyahat bana farklı bir ilham kaynağı olmakla kalmadı aynı zamanda benim daha iyiye doğru olan gelişimimde önemli bir imkan sağlayarak, Türkiye ve zengin tarihiyle ilgili olarak da detaylı öğrenmemi ve bilgi sahibi olmamı sağladı. 

Böylesine aydın ve parlak zihinli öğrenciler karşısında öğretmen olmak benim için onur verici bir şey ve bu durum eminim ki onları da etkileyecek ve değişimin etkili küresel vatandaşları olmalarını sağlayacaktır.

Okul idaresi beklentilerimden fazlasını sağladığından kelimeler yetersiz de kalsa şükran duygularımı iletmek istiyorum. En samimi ve kalbi şekilde benim ve öğrencilerimizin hayatını değiştiren bu zengin ve kapsamlı tecrübeyi sağladıkları ve kolay kıldıkları için tekrar teşekkür ediyorum.

Muhammed Saad BUTT: Şu ana kadar KAIHL’deki tecrübem gerçekten çok şaşırtıcı ve hayranlık verici oldu. Daha önce çalıştığım ve gönüllü olduğum tecrübemde böyle sevgi ve saygı görmemiştim.

Öğrencilerin hepsi çok edepli , ahlaklı, akıllı ve saygılılar. Onlarla iletişimde olmak benim için bir onur. Fiziksel olarak okulun her bir köşesi çok güzel tasarlanmış ve birimlerin yerleri çok güzel: hele okulun yanındaki mescid çok güzel.

Şehri araştırma fırsatım oldu. Türk kültürüyle kısmen tanıştırıldım. Burada yaşayan insan farklılığını ve çeşitliliğini, zenginliğini gördüm. Burada yaşayan insanlar ne kadar farklı ve çeşitli gözükse de aynı dili konuşmaları benim için büyüleyici bir şey oldu.

Bu bana Toronto’daki farklılığı ve çeşitliliği hatırlattı. Böyle güzel bir ortamda öğretmen olmak ömürde bir kere karşınıza çıkacak bir fırsat. Bu yüzden burayı tanıdığım diğer vasıflı bireylere şiddetle tavsiye edeceğim.

Programla ilgili öğrencilerin görüşleri ise şöyle;

Sena KAYA - Rana ŞATIR: Harikulade İşler Şatosunda bir yıl süren Hazırlık senesinden sonra şimdi de 6 hafta sürecek olan İngilizce Yaz Okulundayız. Kanada’dan gelen native hocalarımız eşliğinde eğlenerek dil öğreniyoruz.

Pansiyonda da beraber olduğumuz için sürekli konuşma fırsatı buluyoruz. Aktiviteler ve oyunlar zamanımızın daha güzel geçmesini sağlıyor. Günde 6 saat dersimiz var ve farklı hocalar dersimize girdiği için hem sıkılmıyoruz hem de bütün hocaları tanıyabiliyoruz. Hafta sonu gezileriyle öğretmenlerimize İstanbul’u ve kültürümüzü tanıtıyoruz.

Yaşlarımız yakın olduğu için arkadaş gibi anlaşabiliyoruz ve bu sayede konuşurken kendimizi daha rahat hissediyoruz. Kısacası burada olmaktan çok mutluyuz ve eğlenceli vakit geçiriyoruz ve tatilimizi değerlendiriyoruz.

İsmail Furkan KAKLIK: Selamun Aleyküm. KAİHL’de okuyacak kadar şanslı bir öğrenciyim. Şimdi de okulumun sağladığı bu İngilizce Yaz okuluna devam ediyorum. Hepsinin üstüne, İngilizcemizi geliştirmek için bir sürü Kanadalı İngilizce hocamız var ve bu bizim için çok güzel bir fırsat oldu. Ben ve arkadaşlarım hem İngilizce Kursumuzdan hem de zarif Hocalarımızdan mümkün olduğu kadar istifade etmek istiyoruz. Sonuç olarak, bizim için kendilerini feda eden hocalarımız mevcut. Allah ilmimizi artırsın.

Bu projenin başlangıcından bugüne kadar her aşamasında Sami Divleli,  Gözdem Ayhan, Abdullah Bayat ve Zeynep Bayat destek verdi. Program, 12 Ağustos Cumartesi günü kapanış programıyla son bulacak.

Kaynak: Haber7

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.