Kayıboyu Camiin'de Kur’an Ziyafeti

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle, görevlilere yönelik etkinlikler çerçevesinde Kadın Din Görevlileri arasında “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma” yarışması Türkiye Finali Bilecik Merkez Kayıboyu Camiinde yapıldı.

Kayıboyu Camiin'de Kur’an Ziyafeti

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle, görevlilere yönelik etkinlikler çerçevesinde Kadın Din Görevlileri arasında “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma” yarışması Türkiye Finali Bilecik Merkez Kayıboyu Camiinde yapıldı.

10 Ağustos 2015 Pazartesi 00:08
Kayıboyu Camiin'de Kur’an Ziyafeti
Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmaya, Bilecik İl Valisi Ahmet Hamdi Nayir,Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, Jüri Üyeleri olarak; Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurul Üyeleri, Halil Tenger ve Bayram Yılmaz, Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, Osmangazi Üniversitesi  İlahiyat F. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma  Asiye Sonat, Ondakuz Mayıs Ü. İlahiyat F. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Şahin, bölgelerinde birinci olan  9 bölge temsilcisinin yanısıra çok sayıda Kur’an sevdalısı dinleyici katıldı.

Yarışma İl Müftüsü Necati Akkuş’un selamlama konuşmasıyla başladı. Müftü Akkuş selamlama konuşmasında; “Kur’an-ı Kerim nurdur. Kur’an-ı Kerim huzurdur. Kur’an-ı Kerim berekettir. Kur’an-ı Kerim hidayettir. Kur’an-ı Kerim dünyada ve ahirette huzur ve saadettir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyorlar ki; ‘Bu Kur’an ile Allah Teala bazı kavimileri O’na yapıştıklarından dolayı, O’na tabi olduklarından dolayı aziz eder. Bazı kavimleri de O’ndan uzaklaşıp yüz çevirdiklerinden dolayı rezil eder’. Cenab-ı Hakka şükürler olsun ki ecdadımız, Kur’ana yapışarak izzeti bulmuşlar ve bize miras olarak bu güzel vatanı hediye etmişlerdir. Cenab-ı Hak Kur’an ile dünya ve ahiret izzetini yaşamaya bizleri muktedir kılsın inşallah. Bu vesileyle ben, bu yarışma finalinin kuruluşumuz ve  kurtuluşumuzun şehri olan Bilecik’te, Şeyh Edebali Hazretlerinin, Dursun Fakih Hazretlerinin, Ertuğrulgazi Hazretlerinin huzurlarında Bilecik’te yapılmasından dolayı, bu konuda Bilecik’imizi tensip buyuran başta Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze, Cami Hizmetleri Genel Başkanlığımıza ve tüm emeği geçenlere, şu an aramızda bulunan basın mensuplarımıza, siz değerli katılımcılara ve değerli dinleyicilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hepinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimi arzediyorum. Allah’a emanet olunuz.” dedi.

Grup Sayfamız için

Bilecik İl Valisi Ahmet Hamdi Nayir’de yaptığı konuşmasına;  “İlim rütbesi rrütbelerin en yükseği. Eğer bu ilim bize Yaratıcımızı ve yaratılış gayemizi öğretiyorsa onun büyüklüğü artık tartışılmaz olur” diyerek başladı”. Vali Nayir konuşmasının devamında şunları söyledi; “Ne mutlu sizlere ki, Kur’an ilmiyle meşgul olan, Kur’an öğrenen ve öğreten, vaktini Kur’an ile geçirmeye çalışan, buradaki Kur’an ziyafetine iştirak  ederek bu programı zenginleştiren kişiler olarak insanların en hayırlılarısınız.

Bu topraklar, Osmanlının kuruluşuna ve Kurtuluş Savaşımızın önemli dönemlerine şehadet etmiş topraklardır. Bu topraklarda doğan büyüyen ve altıyyüz kusur sene hüküm sürecek olan bir cihan devletinin kurulmasına vesile olan Osmangazi Hazretlerinin, Kur’ana olan saygısını buradaki herkes çok net bilmektedir. Misafir  olduğu odada duvarda asılı diye gece sabaha kadar uyumayan bir ceddin torunları olarak bizler bu programlarda, hem onları anmak hem de  Yaratıcımızın bizden talaplarini anlamak bakımından güzel fırsatlar elde ediyoruz.

Temennim ve dileğim o ki, bu duygunun yeni yetişen gençlerimize aktararak, bu faaliyetlerimizin geleceğimizde iz bırakacak şekilde devam edip gitmesi. Bu faaliyetin İlimizde düzenlenmesinden duyduğum mutluluğu tekrar ifade ederek hepinizi saygıyla selamlıyorum.”


Açılış konuşmalarının ardından yarışmaya geçildi. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda;

Birinci: İstanbul Bölgesini temsil eden, İstanbul Ümraniye Mustafa Avni Kız kur’an Kursu Öğreticisi Elif Şimşek

İkinci: Konya  Bölgesini temsil eden, Kayseri Kocasinan Nuri Bahçeci Kur’an Kursu Öğreticisi Kevser Genç

Üçüncü: Uşak Bölgesini temsil eden, Isparta Merkez Deregümü Köyü Kur’an Kursu Öğreticisi Cemile Alpsümer oldu.

Yarışmalarda dereceye giren görevlilere ödülleri, Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış merasiminde takdim edilecek olması yanısıra il Müftlüğü tarafından hazırlanan çeşitli hediyeler verildi.

İstanbul Bölgesini temsil eden Elif Şimşek Hocahanımın kendisine takdim edilen hediyeleri, Şırnak Bölgesini temsil eden Hediye Eroğlu Hocahanıma vermesi duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakikat... 2015-08-10 01:58:29

Adil bir yarışma olduğunu mu sanıyorsunuz..Yazık cook yazikkk

Avatar
dosdogru... 2015-08-10 02:04:23

Baskanligimiz yarışmalarda sınıfta kaldı ...Ne acidirki puanlamaları neye gore yaptıklarından kendileri bile habersiz.Düşünen arkadaşlar Sizlere tavsiye mutlaka başta İstanbul olmak üzere büyük büyük şehirlerden yarışmalara katilin.Hurufatmis,makammis hepsi boş!Zaten kendileride anlamiyo...

Avatar
kapanis 2015-08-10 02:06:17

Sizden ricam yayinlamanizdir ...ciddi anlamda haksızlıklar yapılıyor...Hepsini ilahi adalete havale ediyoruz

Avatar
bombos... 2015-08-10 02:20:53

Sayın admin inanın sizde dinleseniz kimin ilk uç sıralamasını hak ettiğini gorurdunuz.

Avatar
hafız 2015-08-10 20:23:49

Ahh diyanet ahh atama komisyonlarının her biri ayrı telden çalar aynı ildeki iki komisyonun biri herkese yüksek puan verir diğeri düşük.Kayseride ki sözleşmeli atama sınav komisyonundan kimse yüksek puan alamaz araştırma gereği bile duymazsın.Ve şu birincisi hep belli olan yarışmalar Artık her alanda adam gibi puanlama sistemi oluştursanız