Kayseri Müftülüğü'nden 38 tır yardım daha

Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından başta Bayırbucak Türkmenleri olmak üzere Azez ve Halep Bölgelerinde mağdur olanlarla, tüm mültecilere ulaştırılmak üzere 38 adet yardım tırının tanıtımı ve gönderilmesi programı 27.08.2016 Cumartesi günü saat 15.30’da Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu güney cephesinde yapıldı.

Kayseri Müftülüğü'nden 38 tır yardım daha

Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından başta Bayırbucak Türkmenleri olmak üzere Azez ve Halep Bölgelerinde mağdur olanlarla, tüm mültecilere ulaştırılmak üzere 38 adet yardım tırının tanıtımı ve gönderilmesi programı 27.08.2016 Cumartesi günü saat 15.30’da Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu güney cephesinde yapıldı.

30 Ağustos 2016 Salı 15:27
Kayseri Müftülüğü'nden 38 tır yardım daha
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
“Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası kapsamında Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi tarafından başta Bayırbucak Türkmenleri olmak üzere Azez ve Halep Bölgelerinde mağdur olanlarla, tüm mültecilere ulaştırılmak üzere 38 adet yardım tırının tanıtımı ve gönderilmesi programı 27.08.2016 Cumartesi günü saat 15.30’da Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu güney cephesinde yapıldı.
 
Düzenlenen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, Mustafa Elitaş, Yaşar Karayel, Sami Dedeoğlu, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Vali Yardımcısı Baha Başçelik, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, TDV Kaynak Üretimi Müdürü Sami Serdar, TDV Kurumsal İletişim Müdürü Kerim Küçüksarı, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici,  İlçe Müftüleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

38 Adet yardım tırının uğurlanmasında açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, “Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi öncülüğünde gerçekleştirmiş olduğumuz yardım kampanyası uğurlama törenine hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Hayırsever Kayseri halkımız bizleri yalnız bırakmadı. Bundan yaklaşık 5 ay önce 19 Mart 2016 Tarihinde yine böyle bir yardım kampanyası düzenlediğimizde aynı mekândan 38 tır yardım göndermiştik. Daha sonra 12 tır daha yardımlarımız geldi. Bunları da hayırlısıyla yerlerine ulaştırdık. Böylece 50 tır yardıma ulaşmıştık. Bu sefer de 2 haftalık bir zaman dilimi içerisinde İl Müftülüğü personelimiz, İlçe Müftülükleri personelimiz ve bütün hayırseverlerimizin katkılarıyla gerçekleştirilen bu yardım kampanyasında şu anda meydanda 27 tırımız var. 3 tırımız da yolda, 30 tır. 8 tırın da bağlantısını yaptık. Hayırlısıyla toplam bu sefer de 38 tır yardım gönderiyoruz. Kayserimiz hayırsever olmasıyla zaten meşhur, malum bir şehrimizdir. Bununla birlikte Diyanet Vakfımıza, İl Müftülüğümüze Kayseri halkının büyük bir teveccühü ve güveni vardır. Bundan dolayı yapmış olduğumuz bu yardım kampanyalarında en üst seviyede yardımlarını bizler aracılığıyla gönderme hususunda bizlere yardım ediyorlar. Burada küçüğünden büyüğüne, azından çoğuna kim yardım yapmışsa 38 tırımızı doldurma hususunda yaklaşık olarak1 milyon 600 bin tl’lik bu yardımlara 1 liralık yardımı geçen de 100.000 liralık emeği geçene de aynı şekilde teşekkür ediyorum. Herkes ihlâsına samimiyetine ve takvasına göre bunun karşılığı alacaktır inşallah. Burada iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan birincisi özellikle Diyanet Vakfımız dünyanın dört bir tarafında yaraları sarmak için her türlü çalışmayı yapıyor. Önümüz kurban bayramı. Kurban için vekâlet yoluyla kurban kesim kampanyamız da hızla aynı şekilde bütün il, ilçe ve Avrupa’ da ki soydaşlarımızın bulunduğu ülkelerde başlamıştır. Bu yıl inşallah 130 ayrı ülkede kurban kesim faaliyetlerimiz devam edecektir. Geçen yıl ülkemiz insanı 180.000’in üzerinde hibe kurban bağışıyla TDV böyle bir yükümlülük ve sorumluluk görevi vermiştir. Bu yıl hedefimiz 225.000’dir. İnşallah Kayserimizden 2014 yılında 1600 küsür, 2015 yılında ise 2338 adet hibe kurban yapılmıştır. Ben bunu doğrusu Kayserimiz açısından az olduğunu düşünüyorum. İnşallah en az 5.000’in üzerinde Kayserimizden vekâlet yoluyla kurban kesim işlemine bağış yapılacağına inanıyorum. İkinci olarak burada bu yardım kampanyamıza ve bundan sonraki yapacağımız yardım kampanyalarına destek veren bütün halkımıza teşekkür ediyorum. Bu yardımlarımız dünyanın herhangi bir yerinde mazlum, mağdur, muhtaç ve muhacir oldukça devam edecektir. Katkılarınız ve katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TDV Genel Merkezimizi temsilen törenimize katılan Kaynak Üretim Müdürü Sami Serdar, “Türkiye Diyanet Vakfımızın çaba ve gayretleri neticesinde “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası düzenledik. Sizlerin desteğiyle bu yardım kampanyasına yüzlerce tırla gıda, barınma ve eğitim imkânı sağladık. Bu kampanya ile başta Bayırbucak Türkmenleri olmak üzere muhacir olarak ülkemizin sınırları içerisinde ve dışındaki mültecilere yine sizin yardımlarınızla Kilis’teki mobil mutfağımızla günde 10.000 kişiye sıcak yemek, 60.000 kişiye ekmek yardımı günlük olarak devam etmektedir. Yine TDV olarak 130 ülkenin 500 bölgesinde Türkiye’mizin 215 il ve ilçe merkezinde yine Suriyeli kardeşlerimiz için Türkiye’de 915 merkezde vekâlet yoluyla kurban kesim programı yapacağız. Bu ülkelerdeki insanlar çocuklarının adlarını “Türkiye”, kızlarını gelin ederken “İstanbul” gibi mutlu olasın şeklinde gelin eden insanlar. Bizler buradaki hissiyatı onların hissiyatıyla birleştirme noktasında bir aracı ve vesileyiz. Bunun onuru ve gururu, bereketi sizlerindir. Geleceğin korunmasında, bu mirasın geleceğe aktarılmasında ve yeni nesillere ulaştırılmasında öncü olan siz Kayserili gönlü, yüreği cömert insanlarını saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Kayseri’de bu hayırseverlik ruhunu yeniden harekete geçiren İl Müftüsü ve TDV Şube Başkanı Doç. Dr. Şahin Güven’e şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise, Suriyelilerin yaşadığı insanlık dramına, batının fokların ölümüne gösterdiği kadar ilgi duymadığını söyledi. Yıldız, "Zorda kalmış komşumuz insanlarına karşı yardım elimizi uzatmakta kayıtsız kalamayız" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “15 Temmuz kalkışmasının ardından, Kayseri’de Valimiz, Müftümüz, Başsavcımız ve Yargı mensuplarımızla beraber sabaha kadar burada vatandaşlarımızla birlikte meydanda nöbet tutarak üzerimize düşen görevi yaptık. FETÖ terör örgütünün gerçekleştirmek istediği darbeyi Kayseri’de kendi adımıza durdurmayı başardık. Müftülüğünüzün öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına katkı sağlayan herkese teşekkür ederim.” dedi.   

“Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası adı altında İli Müftülüğü önderliğinde, İl Diyanet Vakfı şubesi ve ilçe müftülüklerinin katkılarıyla yapılan yardım kampanyasının çok başarılı olduğunu dile getiren Kayseri Valisi Süleyman Kamçı,  İl Müftülüğüne ve emeği geçen herkese teşekkür ederek "En büyük teşekkürü de Kayseri’de hayırseverliği ile bilinen işadamlarımız ve hemşerilerime ediyorum. Bu yardımlar Halep başta olmak üzere ihtiyacı olan komşularımıza ulaştırılacaktır. Bu gün yola çıkanlarla beraber son bir yıl içinde yüze yakın tırla kuru gıda, yağ, un ve mutfak eşyasını göndermiş olacağız." diye konuştu.

Daha sonra söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki, Diyanet'in, en güvenilir kurumlarınızın arasında olduğunu ifade ederek, yapılacak yardımlarında Diyanetin kuruluşlarına yapılmasının daha doğru olacağına inandığını belirterek; "Daha önceki güvendiğimiz, malımızı, mülkümüzü hatta çocuğumuzu, eşlerimizi teslim ettiğimiz 'bunlar iyi eğitirler, bunlar iyi yardım yapıyorlar, bunlar güzel faaliyetler yapıyorlar' diye güvendiğimiz dağlara karların yağdığını gördük. Sadece kar yağsa iyi. Arkasından dolular, tipiler ve sonra da kalleşlikler ve ahlaksızlıklarını, din kisvesi altında 'himmet ehliyiz' diye yaptıkları kötülükleri hep birlikte yaşadık. O yüzden en güvenilir kaynakların başında gelen Diyanetimiz ve onun kuruluşlarına yardım yapılması doğru olur diye düşünüyorum. Anadolu toprakları tüm mazlumların sığınma yeri oldu. Burada yaşayan insanlar aynı kaderi paylaştığı için etnik ayrım yapmadan etle-tırnak oldu. Burası bir anlamda dünyanın vicdanı oldu. Başına iş gelen milletlerin, komşularımızın sığınma yerine dönüştü. Batıdaki, koca koca ülkeler, sığınmacılar konusunda, bunları nasıl alırız diye uykularını yitirdi. Allah bizim yardımseverlerimizi, bu duyarlılığımızı elimizden almasın." dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İl Müftümüz Sayın Güven tarafından yapılan dua sonrası protokol üyeleri konvoyu el sallayarak 38 TIR dolusu yardım, Suriye sınırına gönderildi.

Bu yardımlarla birlikte İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubesi olarak bölgeye toplam 88 tır yardım gönderilmiş olundu.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.