Kayseri Müftülüğü'nden haberler
2016 YILI YAZ KUR’AN KURSLARI HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ YAPILDI

Okulların tatile girmesiyle 20 Haziran 2016’da başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları’nda görev alacak görevlilere yönelik Melikgazi ve Kocasinan ilçe müftülüklerince Yaz Kur’an Kursu Eğitim Seminerleri düzenlendi.

Melikgazi İlçe Müftülüğünce Melikgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda, Kocasinan İlçe Müftülüğünce Müftülük Konferans Salonu’nda seminerler düzenlendi.

Düzenlenen seminerlere İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Melikgazi İlçe Müftüsü Musa Dolar, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya ve Yaz Kur’an Kursları’nda görev alacak personel katıldı.

Hizmet İçi Eğitim Seminerlerinde, Yaz Kur’an Kurslarında görev alacak personele yönelik, Diyanet İşleri Başkanlığımızca hazırlanan Yaz Kur’an Kursu Eğitim Semineri Ders Videoları’ndan da faydalanılarak Yaz Kur’an Kursları’nda yapılması gerekenler detaylı bir şekilde işlendi.

Açılış konuşmaları sonrası konuşan İl Müftüsü Güven, “Sizler Yaz Kur’an Kursları’nda yavrularımıza, evlatlarımıza hizmet edeceksiniz. Sizlerin burada iki kazancı olacağını düşünüyorum. Hem tecrübe sahibi olacaksınız, hem bildiğiniz Kur’an-ı Kerim-i başkasına öğretebilme yeteneğinizi geliştireceksiniz. Hem de bu Yaz Kur’an Kursları’nda devam eden gençlerimize bir şeyler öğreteceksiniz. Her şeyden önce sizlerin ahlak, tavır ve davranışlarınız eğitiminizin önünde gelir. Bunu bilmenizi isterim. Sizin yaptığınız her şey, konuştuğunuz her söz, tavır ve davranışlarınız muhatabda makes bulacaktır. Öyleyse sizlerden Kur’an Kursu Öğreticileri olarak istediğimiz şey, yaşantınızla, sözlerinizle ve tavırlarınızla örnek olabilmenizdir. O evlatlarımıza eğer biz hal hareket ve tavırlarımızla örnek olabilirsek ve zihin dünyalarında bir yer edinebilirsek işte o zaman en büyük başarıyı elde etmiş oluruz.”dedi.

İl Müftüsü Güven’in konuşmaları sonrası Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından hazırlanan Yaz Kur’an Kursları Eğitim Semineri Ders Videoları’nın gösterimi sonrası seminer sona erdi.

***
İL MÜFTÜLÜĞÜ'DEN YETİMLERE İFTAR YEMEĞİ VERİL

Kayseri İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kayseri Şubemizce Kuşçulu Sosyal Tesisleri’nde Kayserili, Doğu Türkistanlı ve Suriyeli yetimlerle ailelerine iftar yemeği verildi.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı iftar yemeğine Vali Yardımcıları Zülkarnin Öztürk, Mustafa Arı, D.İ.B. İç Kontrol Daire Başkanı Mahmut Türk, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ahmet Kaldırımcı, İl Müftü Yardımcıları Atıf Akşit,  Galip Koçer, Tandoğan Topçu, Salih Sezik, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Tatlı, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Kahraman, Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Mısırlı Karı Şeyh Mahmut El Tuhi, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yetimlerle aileleri katıldı.
 
İftar yemeği öncesi Mısırlı Karı Şeyh Mahmut El Tuhi tarafından Kur’an-ı Kerim ziyafeti sunuldu. İftar yemeği sonrası İl Müftü Yardımcısı Galip Koçer tarafından yemek duası yapıldı.

Dua sonra konuşan İl Müftüsü Güven, “Bizler Ramazan ayına girmeden il müftülüğü olarak planlamalar yaparken dedik ki toplumumuzun dezavantajlı grupları olarak nitelendirilen kesimlerine ulaşmaya çalışalım. Onlarla sofralarımızı paylaşalım. Onlarla hem hal olalım, onlar için de iftarlarda huzurun ve mutluluğun olmasını bir şekilde sağlamaya çalışalım istedik. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Oruçlu olan kişinin iki sevinçli anı vardır.” buyuruyor. Bunlardan birincisi iftar vaktidir. Tam iftar sofrasına oturduğu vakit o sevinç anını bizler birlikte yaşayalım, birlikte o sevinç anını paylaşalım istedik. İkincisi ise bu tuttuğumuz oruçların karşılığını alacağımız Rabbimize kavuştuğumuz an. Yüce Mevla o mutluluğu bizlere ihsan ve lütuf etsin inşallah.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı İç Kontrol Daire Başkanı Mahmut Türk, “Burada bu güzel programda yetimlerle ilgilenme faaliyetlerinde sizin sofranızı paylaşmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim.”dedi.

Program çıkışında İl Müftülüğünce Diyanet İşleri Başkanlığı çocuk yayınlarından oluşan kitap seti hediye edildi.

***
04-06 YAŞ GRUBU KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ EĞİTİM SEMİNERİ PROJESİ

Kayseri İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun gerçekleştirdiği 06.06.2016 tarihinde başlamış olup, 17.06.2016 tarihinde sona eren “04-06 Yaş Grubu Kur’an Kursu Öğreticileri Eğitimi Semineri” projesi “Katılım Belgesi” töreni KCETAŞ konferans salonunda yapıldı.
 
Seminere İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esat Altıntaş, ADRB Vaizi Murat Aykaç ve Kur’an Kursu Öğreticileri katıldı.
 
Tören Melikgazi İlçe Müftülüğü Cıncıklı Camii İmam Hatibi İlyas Koç’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Konferansın açılış konuşmasını İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven yaptı.
 
İl Müftüsü Güven, “Bu seminerden her biriniz bir şeyler aldınız. Bunları inşallah çocuklarımıza, yavrularımıza yansıtacaksınız. En zor iş eğitim işidir. Eğitimde de en zor  işlerden birisi çocuk eğitimidir. Yani yetişkin eğitiminde her şeyle ilgilenmezsiniz girer dersi verir çıkarsınız. Ama çocuk eğitiminde siz sadece bilgi aktarımında bulunmuyorsunuz. Hayatın tamamında etkili oluyorsunuz. Bu sebeple yaptığınız işin çok önemli olduğuna inanıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yürüttüğü eğitim çalışmalarının geleceğinin 04-06 yaş grubu Kur’an Kursu eğitiminde olduğuna inanıyorum. Bu eğitim seminerimizin hazırlanmasında emeği geçen Aile ve Dini Rehberlik Bürosu personeline teşekkür ediyorum. Programı oluşturma aşamasında katkılarından dolayı Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi bölümü hocalarımıza da burada teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müftüsü Güven’in konuşmaları sonrası kursiyerlere katılım belgeleri takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

 
Anahtar Kelimeler:
Kayseri Müftülüğü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.