Kayseri Müftülüğü'nden kısa kısa
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER-   KAYSERİ TALASEMİ VE LÖSEMİ DERNEĞİ’NDEN KAYSERİ İL MÜFTÜLÜĞÜNE ZİYARET

8-15 Mayıs Dünya Talasemi ve Lösemi Haftası münasebetiyle Kayseri Talasemi ve Lösemi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Başdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven’i makamında ziyarette bulunarak dernek faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

İl Müftüsü Güven de, ''Dünya Talasemi ve Lösemi Haftası’nı kutlayarak ziyarete gelen Kayseri Talasemi ve Lösemi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Başdemir  ve Yönetim Kurulu Üyelerine bu nazik ziyaretlerinden dolayı çok memnun olduklarını, Kayseri'de Müftülüğümüzün tüm kurumlarla uyum içerisinde hizmet verdiğini, hazırlanan programlarla da tespit ettikleri hedef kitlelere ulaşmaya çalıştıklarını'' söyledi.

Ziyaret anısına Kayseri Talasemi ve Lösemi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Başdemir tarafından İl Müftüsü Güven’e içinde kaligrafi sanatı ile İl Müftüsünün isminin yazılı olduğu bir tabak hediye edildi.

***
“SURİYE ÖZELİNDE ORTADOĞU’DAKİ SON GELİŞMELER”

Ortadoğu Uzmanı, Gazeteci, Yazar, Anadolu Ajansı ve TRT Arapça Genel Yayın Koordinatörü Turan Kışlakçı 12.05.2016 Perşembe günü saat 11.30’da, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde, 14.30’da Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 19.00’da TDV Kemal İmamtorunu Yükseköğretim Kız Yurdu’nda, Cumartesi günü saat 10.00’da Talas İlçe Müftülüğü personeline ve 20.30’da da İlim Yayma Cemiyeti Kayseri Şubesi’nde “Suriye Özelinde Ortadoğu’daki Son Gelişmeler” konulu konferanslar verdi.

14.05.2016 Cumartesi günü saat 10.00’da Tekden Koleji Konferans salonunda “Suriye Özelinde Ortadoğu’daki Son Gelişmeler” konulu konferansa İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Talas İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Aydoğan, imam hatipler, kur’an kursu öğreticileri, aday öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı’nın taptığı konferansın açılış konuşmasını İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven yaptı.

Sayın Kışlakçı, “ Bolca kitap okumamız gerek, bizlere empoze edilen uydurma tarihi değil, esas tarihimizi ana kaynaklarından öğrenmemiz gerek. Türkiye'de kitap okuma oranı % 3 bu rakam bize yakışmayan bir rakam. Hocalarım, sizlere büyük iş düşüyor. Öğrenip insanlara da doğru tarihi anlatmamız gerekiyor. Ortadoğu ülkeleri üzerinde birçok oyun dönüyor. Suriye bu ülkelerin sonuncusu. Suriye’nin stratejik olarak mühim bir ülke. Suriye kiminse, Kayseri onundur. Anadolu da onundur. Suriye'ye sahip çıkmamız gerek” dedi.

****

“EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM PROTOKOLÜ”


Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün talimatı kapsamında hazırlanan ve evlenecek çiftlere yönelik eğitim verilmesini amaçlayan “Evlilik Öncesi Eğitimi” protokolü 10 ayrı kurum yöneticileri ile birlikte imzalandı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Konferans Salonunda 15-21 Mayıs Aile Haftası kapsamında düzenlenen programa Vali Sayın Düzgün ve eşi Sayın Gül Düzgün’ün yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ahmet Kaldırımcı, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Öztürk ve Kayseri Baro Başkanlığı ve İl Halk sağlığı Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Vali Düzgün, burada yaptığı konuşmada, ailenin toplumda her şeyin temelini oluşturan unsur olarak görüldüğünü ifade ederek, sağlıklı ve huzurlu bir ailede büyüyen bir çocuğun hayatta başarılı olacağına inandığını belirtti.
 
Geleneksel aile yapısını korumanın ve sağlıklı bir şekilde devam ettirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Sayın Düzgün, teknolojik gelişmelerin avantajları kadar dezavantajları bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:
 
“Özellikle son yıllarda boşanma sayılarında önemli artışlar olduğunu görüyor ve üzülüyoruz. Ailelerin birlik ve beraberliğinin devam ettirebilmesi için nikâh öncesi ve nikâh sonrasında da evliliklerinin ilk yıllarında ailenin mutlu ve huzurlu bir şekilde devamı için eşlerin desteklenmesi gerektiğine özellikle inanıyorum. Bugün günlük yaşantımızda pek çok becerimizi geliştirebilmek için kurslar alıyoruz. Bir aracı kullanabilmek için sürücü kursuna devam ediliyor ve sonunda ehliyet alınıyor. Yemek yapımı için kurs alınıyor. Düğme dikimi için bile kurs veriliyor. Ama insanın hayatında, çocuklarının yetiştirilmesinde çok önemli olan aile müessesesinin devamı için kurs almak, gençleri yetiştirmek belki hepsinden önemli. Çünkü ailenin bireylerini, eşleri ailenin mutlu ve huzurlu devamı için biz ne kadar iyi besleyebilirsek mutlu ailenin oluşmasına da çok önemli katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Çünkü farklı aile ortamlarında, farklı yapılarda ve mekânlarda yetişmiş olan gençlerin özellikle evlendikten sonra evlilik hayatının ilk yıllarında bazı sıkıntı ve zorluklarla karşılaşmaları bu sıkıntılara nasıl karşı koyacaklarını bilememeleri acaba bu evlilik yürümeyecek mi gibi bir takım şüphelere yol açıyor.”
 
Gençlerin farklı düşüncelerde olmalarının normal olduğunu ifade eden Vali Düzgün, huzur içerisinde evliliğin yürütülebilmesi için gençlere evliliğin karşılıklı fedakârlık ve iş birliği olduğunun anlatılması gerektiğini belirtti.
 
Konuşmaların ardından, Kayseri Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kayseri İl Müftülüğü, Kayseri Barosu, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Kocasinan, Melikgazi, Develi, İncesu, Hacılar ve Talas belediyeleri arasında "Evlilik Öncesi Eğitim Projesi İşbirliği Protokolü" imzalandı.
 
Programda, Vali Düzgün ve eşi Sayın Gül Düzgün tarafından 50 yıl ve üzerinde evliliklerini sürdüren Şerife ve Yaşar Önal ile Aysu ve Hacı Ali Özkan çiftine uyku seti hediye edildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol