Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Üç aylar ve Regaip Kandili Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Üç aylar ve Regaip Kandili Mesajı.

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Üç aylar ve Regaip Kandili Mesajı

Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Üç aylar ve Regaip Kandili Mesajı.

30 Nisan 2014 Çarşamba 20:37
Kırıkhan Müftüsü Mekki Solmaz’ın Üç aylar ve Regaip Kandili Mesajı
banner283

Dinî hayatımızda "Üç Aylar'' olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir kez daha girmek üzereyiz. Üç Aylar diye adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları Yüce Allah'ın ruhumuza ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimidir. Yapılan dileklerin dalga dalga Allah'a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller geçididir. Özellikle bu ay ve gecelerde geçmişteki hata ve günahlarımızdan pişman bir şekilde "Af ve Merhamet" sahibi Rabbimize gönülden yalvararak "tövbe ve istiğfar"da bulunmalıyız.

Melekî olduğu kadar, şeytanî özelliklere de sahip, günah işlemeye müsait olan insanların günahlarından temizlenmesi için Üç Aylar bir fırsattır. Bu aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir. Ramazandan önce oruçla buluşanlar, ibadetlerini çoğaltanlar, tövbe ile Allah'a yaklaşanlar gibi manevî kazanç elde edenlerin çokça görüldüğü mevsimdir.

30.04.2014 Çarşamba günü Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü, bu ayın ilk Cuma gecesi 01.05.2014 Perşembe günü de kandiller geçidinin ilki olan "Regaip Kandili'' dir. Recep ayı, gerek İslam'dan önce gerekse İslam'dan sonra mukaddes bilinen bir aydır. Bu ay Regaip ve Miraç gibi mübarek geceler ve ilâhî tecellilerle şereflendirildi. Ülkemizde de, asırlardır bir "Üç Aylar" geleneği oluşmuş; "Ramazana hazırlık" Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki,

Yüce Allah'ın rahmet ve mağfireti, bu gecelerde mü'minler üzerine yağmur gibi yağar.
Regaip Kandili, Allah Teâlâ'nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok sevap verdiği bir rağbet gecesidir. Regaip gecesi duaların kabul edileceği ve isteyen kullarına Cenabı Hakk'ın ihsan ve ikramını bol bol vereceği bir gecedir. Bunun içindir ki pişman olmadan önce, bu aylar vesilesiyle öncelikle iman ve salih amel yönünden durumumuzu kontrol etmeliyiz. Hayatımızda adeta oto kontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek Üç Aylar ve kandiller, dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz;

Yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi de güçlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır.
İşte idrak edeceğimiz mübarek Üç Aylar, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize, gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Aramızdaki çekişmeleri, tefrika ve ihtilafları, şahsî menfaat hesaplarını, basit düşünce farklılıklarını bertaraf etmeli; her zamandan daha çok muhtaç olduğumuz ve Yüce Dinimizin bizden ısrarla istediği, barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlakî meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere bütün İslam âleminin üç aylarını ve Regaip kandilini tebrik ediyor; ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara, barış ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan diliyor, İslam âleminde dökülen kanların son bulmasını, Müslümanlar üzerinden oynanan oyunların bitmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.