Kırıkkale İl Müftülüğü'nün Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi

Kırıkkale İl Müftülüğü büyük bir başarıya imza attı.

Kırıkkale İl Müftülüğü'nün Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi

Kırıkkale İl Müftülüğü büyük bir başarıya imza attı.

05 Kasım 2015 Perşembe 16:22
Kırıkkale İl Müftülüğü'nün Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi
İL MÜFTÜLÜĞÜ’NÜN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ KABUL EDİLDİ
 
 
Kırıkkale İl Müftülüğü ve Kırıkkale Valiliği Proje Destek Ofisi'nce hazırlanan, 
Kırıkkale İl Müftülüğü adına 2015 Yılı Erasmus + (Plus) Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında başvurusu yapılan 2015-1-TR01-KA104-020427 referans numaralı “Dezavantajlı Gruplarla İlgili Kurumlarda Manevi Bakım ve Psiko-Sosyal Bakım Uygulamalarının İncelenmesi” projesi, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı)'nca desteklenmeye değer bulunmuştur. Projemiz, başvurusu yapılan 492 proje arasından seçilen 10 proje içinde yer alma başarısını göstermiştir. Projenin toplam maliyeti 59.390 Avro’dur. Böylelikle il müftülüğü 59390 Avroyu sözkonusu proje için hibe olarak almaya hak kazanmış oldu.
 
Proje ile; Dezavantajlı  gruplara yönelik iyi uygulamaların AB ülkelerinde manevi, sosyal ve psikolojik bakım uygulamalarının katılımcılar tarafından yerinde görülerek incelenmesi, mesleki formasyon ve yeterliliklerinin artırılmasına, iyi uygulama modellerinin ve öğrenilen deneyimlerin basılı, görsel, sosyal medya ve internet vasıtası ile ülkemizde yaygınlaştırılmasına, konsorsiyum üyelerinin bağlı oldukları birimlerin/bakanlıkların dezavantajlı gruplara dair sosyal politikalarını belirlemesine, ilgili kurumlar arası işbirliği ağının geliştirilmesine, Onuncu  Kalkınma Planı’nda dezavantajlı grupların entagrasyonu ve fırsat eşitliğine dair belirlenen stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
 
Proje, madde bağımlıları, çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar, engelliler, mülteciler, eski hükümlüler, yoksullar gibi dezavantajlı grupların entegrasyonu ve fırsat eşitliğine yönelik manevi ve psiko-sosyal bakım uygulamalarının yerinde görülerek dezavantajlı gruplar ile ilgili kurumlarımızın yetişkin eğitimi personelinin yeterliliklerinin geliştirilmesi ve proje konusuna dair yurt dışında gelişim fırsatları kazandırılmasını içermektedir.
 
Proje katılımcılarının edindiği deneyimlerin bölgedeki paydaşlara aktararak manevi ve psiko-sosyal bakım uygulamaları konusunda ilgili kurumlarımızın hizmetlerin iyileştirilmesi, etkinleştirilmesi, ve kapasitesinin artırılması projenin beklenen sonucudur.
 
Projenin katılımcıları, Kırıkkale, Ankara ve Kırklareli'nde dezavantajlı gruplar ile çalışan yetişkin eğitimi ile ilgili kurumlardan oluşan konsorsiyum üyesi kamu kurumları, üniversite, STK' ların çalışan yetişkin eğitimi personelinden oluşan 30 kişiden oluşmaktadır. Personel hareketliliği, 2016 yılında dezavantajlı gruplara yönelik manevi ve psiko-sosyal bakım konusunda iyi uygulamaların yapıldığı ülkelerden olan Almanya, İspanya ve Macaristan'da ikişer haftalık iş başı eğitimi ve izleme faaliyetlerini kapsamaktadır.
 
Avrupa Birliği ülkelerinde proje konusu ile ilgili uygulamaların yerinde görülmesi, incelenmesi, iyi uygulamaların yaygınlaştırılması ve projenin raporlanması faaliyetleri ile projenin amacına ulaşması ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlayacak ortak çalışmanın projenin konsorsiyum üyelerinin kapasitesinin artmasına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
 
Projemiz, dezavantajlı gruplara farklı yaklaşım ve hizmet sunan çok geniş konsorsiyum üye profiline sahiptir. Projemizin konsorsiyum üyeleri aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan oluşmaktadır;
 
1.        Kırıkkale İl Müftülüğü
2.        Kırıkkale Valililiği
3.        Kırıkkale Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi
4.        Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
5.        Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü
6.        Kırıkkale Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
7.        Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürlüğü
8.        Kırklareli Halk Eğitim Merkezi
9.        Kırıkkale SYDV
10.    Kırıkkale Görme Engelliler Derneği
11.    Sistem ve Jenerasyon Derneği -Ankara
12.    Kırklareli Kadın Girişimci Derneği
 
Proje konusunda Kırıkkale, Ankara ve Kırklareli'ndeki mevcut durum ile AB ülkelerindeki durumu kıyaslayarak, iyi örneklerin uygulanması için gerekli çalışmaların ve tekliflerin yapılmasına, bölgemizde ve ülkemizde yaygınlaşmasına katkı sağlaması beklenmektedir. 


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ümit 2015-11-06 10:54:37

Tebrik eder,Allahtan muvaffakiyetler ve hayırlı başarılar dilerim.