Kırıkkale Müftülüğü Aile içi iletişim konferansı

Kırıkkale il Müftülüğü aile ve dini rehberlik bürosu tarafından Aile içi iletişim konulu bir konferansı düzenlendi.

Kırıkkale Müftülüğü Aile içi iletişim konferansı

Kırıkkale il Müftülüğü aile ve dini rehberlik bürosu tarafından Aile içi iletişim konulu bir konferansı düzenlendi.

05 Aralık 2015 Cumartesi 20:20
Kırıkkale Müftülüğü Aile içi iletişim konferansı
Grup Sayfamız için

Kırıkkale İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, İl Kültür Merkezinde sabah din görevlileri ve eşlerine, akşam da Kur’an Kursu öğreticileri ve eşlerine yönelik Aile İçi İletişim konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansa Vali Yardımcısı Mehmet YILDIZ,  İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Müftüsü Bekir GEREK, Din Görevlileri ve Eşleri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve öğrencileri eşleriyle katıldılar

Programdan önce ilahiler seslendirildi. Nur Camii Müezzin Kayyımı Murathan ÖNDER’in Kur’an tilavetinin ardından İl Müftüsü Bekir GEREK, konuşmasında Ailenin toplumun temel taşı olduğunu, özellikle son zamanlarda aile içi iletişime önem verildiğini; biz de Kırıkkale İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu olarak Kur’an Kursu Öğrencileri ve eşlerinin katılacağı, Din Görevlileri ve eşlerinin katılacağı bir konferansı düzenlemeyi uzun zamandır düşündüklerini, bugüne nasip olduğunu ifade etti. Konuşmasının sonunda ailelerin huzur ve mutluluğu için sohbet birliği, sofra birliği, seyahat birliği ve seccade birliği olmak üzere dört bir bliktelik tavsiye etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Manisa Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi Hüseyin ÖRESİN, konuşmasının başında, konferansı kendimiz, başkaları için değil, kendimiz için dinlediğimiz takdirde istifade edebileceğimizi söyleyerek dinleyicilere önemli bir hatırlatmada bulundu. Hüseyin ÖRESİN konferansında özetle şu bilgileri dinleyicilere aktardı:
Aile insana ait bir müessesedir. Hayvanlar için “şu hayvan, şuradakinin, gelini; bu diğerinin amcasıdır” gibi ifadeleri hiçbir zaman kullanmayız.

Ayette “Eşler birbirinin elbisesidir”  ifade edilmektedir. Elbise ise üç şey içindir: Örtünmek, korunmak, güzelleşmek…
Kur’an’da bildirilen ifk hadisesi bize ailesel bir krizi nasıl çözeceğimizi ders vermektedir. Peygamber a.s.m iftiaraya uğrayan Hz. Aişe validemize karşı nasıl bir tutum ve davranış sergilemişse onları örnek almalıyız.

Klasik anlayışta anne ve babalar çocuklarının sadece yeme-içme ve maddi ihtiyaçlarını karşılayarak görevlerini yaptıklarını zannederler. Halbuki çocuğun sadece bunlara ihtiyacı yoktur. Ailenin kullanacağı dil, çocuklara sadece dil değil, din de kazandırır. Mutlu bir aile için altı dili etkili kullanmamız gerekir.

Gönül dili: Samimi ve şeffaf olmak, sadece duygularla değil, aklı ve mantığı da kullanmak,  müspet eleştirilere açık olmak.
Değer dili: Her insan değerlidir ya da değer verilecek yönü vardır. Başkasına değer verildiğinin anlaşılmasının en önemli yolu dinlemektir. Bir psikiyatristin hiçbir sözü değil, gece vakti kendisini dinleyecek kadar zaman ayırılması bir insanı intihardan vazgeçirmiştir. Çocuklarınız kendilerine değer verdiğinizi görsünler.

Teşekkür dili: Her zaman olumsuzluklara yönelen insan başkalarının iyiliklerini göremez. Bazan olur ki kişi altmışta elli sekizi göremez, ikisi için muhatabının üzülmesine sebep olur.

Dua dili: Çocuklarımız arkalarından edilen hayırlı duaları duymalı ve kendilerinde ondan kaynaklanan bir kuvvet hissetmelidirler. 

Özür dili: Her insan hata yapabilir. Hatasını gördüğü zaman hemen savunma pozisyonu almamalı ve  özür dilemesini bilmelidir.

Sükut dili: Beş dili kullanamıyorsak, ya da özellikle öfkeli olduğumuz zamanlarda kullanmamız gereken bir dildir. Zira aksi, daha büyük sorunlara sebep olmaktadır.

Programın sonunda salona girenlere verilen numaraları hadis levhaları için çekiliş yapıldı ve çekilişte kazananlara kitaplar hediye edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.