Kırıkkale Müftülüğü'nden kadın konulu konferans

DİYANET HABER- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Nur Camii ve Külliyesi konferans salonunda Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından bu alanda kadın konulu konferans gerçekleştirildi. İlginin yoğun olduğu Konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Diyanet İşleri Uzmanı Dr. Fatma Bayraktar Karahan konuşmacı olarak katıldı.

Kırıkkale Müftülüğü'nden kadın konulu konferans

DİYANET HABER- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Nur Camii ve Külliyesi konferans salonunda Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından bu alanda kadın konulu konferans gerçekleştirildi. İlginin yoğun olduğu Konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Diyanet İşleri Uzmanı Dr. Fatma Bayraktar Karahan konuşmacı olarak katıldı.

10 Mart 2016 Perşembe 16:50
Kırıkkale Müftülüğü'nden kadın konulu konferans
Grup Sayfamız için

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dolayısıyla Nur Camii ve Külliyesi konferans salonunda Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından bu alanda kadın  konulu konferans gerçekleştirildi. İlginin yoğun olduğu Konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Diyanet İşleri Uzmanı Dr. Fatma Bayraktar Karahan konuşmacı olarak katıldı.

Konferans programı ilahiler ve Kur’an tilavetiyle başladı. Açılış konuşması yapan İl Müftüsü Bekir Gerek kadının insanlık ailesinin temel unsuru ve bir bütünün tamamlayıcısı olduğunu vurgulayarak kadının bir anne bir eş bir evlat ve büyük insanlar yetiştiren en büyük Mürebbiye olduğunu vurguladı kadının eğitiminin toplum için çok önemli olduğunu kadınların ne kadar eğitimli olursa ailede ve toplumda huzurun ve bilincin daha yüksek olacağını belirtti. Müftü Gerek İslam'ın kadının İslam'la hakkına kavuştuğunu ve hak ettiği saygıyı bulduğunu belirterek İslam'ı tam anlayan ve yaşayan toplumlarda kadınlarla ilgili herhangi bir sorunun olmayacağını belirtti. Savaşlardan terörden ve afatlardan en çok kadınların etkilendiğini belirterek bunun yakın tarihteki canlı örneği Bosna'da, Suriye'de ve Irak'ta yaşandığını hatırlatarak  mağdur olan kadınlarla ilgilenmenin ve onlara yardımcı olmanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Kadınların gününü tebrik etti.

Diyanet İşleri uzmanı Dr Fatma Bayraktar Karahan Konferansı'nda özetle şu konulara değindi:

Kur’an’da bahsi geçen kadın sahabe Havle bin Salebe, Cahiliye döneminde eşini boşaması anlamında bir söz söylemiş ve bu sözün İslamiyet’te de boşanmayı gerektirip gerektirmediğini araştırarak özellikle soruyu doğru merciye sormak gibi yöntemler konusunda doğru bilginin mücadelesini vermiştir. Peygamberimizin huzuruna ilk geldiğinde cevap alamamış ve ikinci defa da gitmiştir. Sonrasında konu ile ilgili ayet nazil oluyor ve Havle bin Salebe’nin sorusu Alemlerin Rabbi tarafından Mücadele suresinde cevaplandırılıyor.

Doğru bilgiye ulaşmak için Havle bin Salebe’yi örnek almalıyız. Doğru bilgiye ulaşmak bizi daha güçlü kılacaktır.

Şimdi sizlere örnek başka bir kadından söz edeceğim. Asırlardır Müslüman erkek ve kadın onun yürüdüğü yolda yürürler. Onun yürüdüğü yollara basmadan hac ifa edilmez. Tüm Müslüman erkek ve kadınlar onun sünnetini yerine getirirler. İşte o kadın Hz. Hacer’dir. Evladımız için koşuştururken Alemlerin Rabbi olan Allah’a teslim olma, O’na güvenmek, Hz Hacer gibi olmaktır. Allah hepimize Hz. Hacer olmayı nasip eylesin

 

Eşlerimizle üstünlük yarışı ile huzuru elde edemeyiz. Nefsimize karşı bir mücadele olmalıdır. Takvayı esas almamız her zaman bizim ve ailemizin huzuruna sebeptir. Eşlerimiz, evlatlarımızla sınandığımızda bahsettiğimiz hanımlar aklımıza gelmelidir. Bu sınavlarda en büyük gücümüz iman gücüdür. Bütün kâinat olmasını istese bile Allah istemezse o iş olmaz. Bütün kâinat olmasını istemese de Allah isterse o iş olur. Allah’a tevekkül etmeli.

 

Evlatlarınızdan vazgeçmeyiniz. Yakup a.s’ın Yusuf a.s’dan vazgeçmediği gibi vazgeçmeyiniz.

 

Ola ki sizlerin yetiştirdiği çocuklar çok nitelikli kimseler olabilir. Rabbim hepimizin çocuklarını hayırlı eylesin, hepimizi ümitsizliklerden, mutsuzluklardan, tuzaklardan, tefrikalardan El-Hafız ismiyle muhafaza eylesin

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.