Kırıkkale Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Programları

Kırıkkale İl Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Programları.

Kırıkkale Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Programları

Kırıkkale İl Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Programları.

25 Nisan 2016 Pazartesi 17:40
Kırıkkale Müftülüğü'nden Kutlu Doğum Programları
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER-  

KIRIKKALE ÜNİVERİSTESİNDE PANEL

Kutlu doğum haftası 2016 etkinliklerince Kırıkkale Müftülüğü ve Kırıkkale Üniversitesi İslami ilimler Fakültesi işbirliği ile Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salonda panel düzenlendi.

Panelden önce konuşma yapan Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ, Diyanet İşleri Başkanlığınca Kutlu Doğum haftalarında belirlenen temaların çok uygun seçildiğini, halkın ihtiyacı olan konuların belirlediğini belirterek bu sene de Kutlu Doğum Haftası Panel etkinliğine ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını belirti.

Saat 14.00’de başlayan paneli İslami ilimler fakültesi dekanı Prof. Dr. Eyüp Baş yönetti. Panelistlerden İl Müftüsü Bekir GEREK Kur’an ve Hadisler Bağlamında Birlik ve Kardeşlik konusunu, İslami İlimler Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Fatıma Zeynep BELEN Manevi Psiko-Sosyal açıdan birlik ve kardeşlik konusunu ve yine İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlhami DOĞRUYOL ise Hz. Peygamberin Tevhid Çağrısı konusunu dinleyicilere aktardı.

Panelin ardından Araştırma görevlisi Ömer Selimoğlu ve ekibinin tassavvuf musikisi konseri verildi.

Programın sonunda ise Üniversite öğrencileri arasında yapılan makale yazma yarışmasında dereceye girenlere ödül, protokole gül, panelistlere plaket takdim edildi. Katılımcılara da Kur’an Meali, hadis levhası hediye edildi.

***
KUTLU DOĞUM HAFTASI HALKA AÇIK KONFERANS

Peygamberimiz s.a.v'in Miladi doğumunun 1445. yıl dönümü Kırıkkale İl Müftülüğü Nur Camii Konferans Salonunda halka açık konferans gerçekleştirdi.

Vali Yardımcısı Mehmet YILDIZ, İl Protokolü ve eşleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda davetlilerin katıldığı program Din Görevlilerinin salâ, ilahi ve kasideleriyle ve Nokta Camii Müezzin-Kayyımı Yakup ÖNEY’in Kur’an tilavetiyle başladı.

İl Müftü Yardımcısı Şinasi ÖZTÜRK, dinleyicileri kutlu doğum haftaları hakkında bilgilendirdi. Her sene bir tema belirlenerek o tema çerçevesinde programlar düzenlendiğini ifade etti. Bu sene ise Kutlu Doğum Haftası Ana temasının “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdetolduğunu belirtti. Konferans Programı için Ankara’dan gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Halil ALTUNTAŞ’a teşekkür etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Halil ALTUNTAŞ konuşmasında bütün peygamberlerin davalarının esasının tevhid olduğunu ve Peygamberimizin, “Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en üstün söz ‘La ilahe illallahuvahdehu la şerike leh. Lehul mülkü ve lehulhamdu Ve hüve ala külli şey’in kadir’ tevhidi cümlesidir dediğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

Bir aileyi, bir kitabın sahifelerini bir toplumu bir arada tutan vasıtalar vardır. Farklı unsurları bir arada tutan öz noktalar vardır. İnsanların insanca yaşayabilmesi için inançta birliğin sağlanması gerektiğini yaratıcımız peygamberlere indirdiği kitaplar vasıtasıyla bildirmiş.

Bir annenin çocuğuna aşırı şefkati de baskıcı davranması da doğru değildir ki bunun ortası emredilen sırat-ı müstakimdir.

Program Kutlu Doğum Haftasında yapılan bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve okullarına ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

***
KUTLU DOĞUM HAFTASI MÜNASEBETİYLE LAL SARAN ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ NUR CAMİİNİ ZİYARET ETTİ

MEB Lal Saran Anaokulu öğrencileriNur Caminin minik misafirleri oldular. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrencilere camiyi tanıtmak isteyen okul yönetimi, öğretmenleri anaokulu öğrencilerinin Nur Camini tanıması amacıyla minikleri camimizi ziyarete getirdi.

Sabah ve öğle olmak üzere Nur Camini ziyarete gelen anaokulu öğrencilerine Vaiz Zeynep Yüksel ve cami görevlileri eşlik etti. Caminin minber, mihrap ve kürsü gibi kısımları tanıtıldıktan sonra imama uyarak cemaatle namazın nasıl kılınacağını uygulamalı olarak gördüler. Ardından Lal Saran Anaokulu öğrencileri Nur Cami Kur’an Kursunu ziyaret etti.

Lal Saran Anaokulu öğrencilerine ziyaretleri sebebiyle balonlar dağıtıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.