Kırıkkale'de taç giyme töreni

Kırıkkale’de ilk kez hafızlık cemiyeti ve taç giyme merasimi gerçekleştirildi.

Kırıkkale'de taç giyme töreni

Kırıkkale’de ilk kez hafızlık cemiyeti ve taç giyme merasimi gerçekleştirildi.

19 Aralık 2014 Cuma 21:14
Kırıkkale'de taç giyme töreni
banner283
17 Aralık 2014 Çarşamba günü Hacı Abdullah İpekçi Yatılı Kız Kur’an Kursunda hafızlıklarını başarıyla tamamlayan öğrenciler için Hafızlık Taç Giyme Merasimi düzenlendi

Kırıkkale’de ilk kez düzenlenen Hafızlık Cemiyeti ve Taç Giyme Merasimine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İlimiz protokolünün eşlerinin yanı sıra 1.500 dolayında hanım kardeşimizin katıldığı program Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Kurs Yöneticisi Sultan KOÇ Hafizelerin eğitim süreciyle ilgili bilgi verdikten sonra, İl Müftüsü Bekir GEREK bir konuşma yaptı. İl Müftüsü GEREK konuşmasında şöyle dedi: “Kur’an’ı Kerim’i baştan sona ezberleyen 11 Hafize öğrencimizi, onları yetiştiren Kur’an Kursu Hocalarımızı ve Velilerimizi kutluyorum, tebrik ediyorum.
Kırıkkale’de Kur’an Kursları Hizmetleri
2011 yılı Mayıs ayında Kırıkkale’de göreve başladığımda Kur’an Kurslarının sayısının 39 olduğunu ve hafızlık Kur’an Kurslarının ise hiç olmadığı gördüm. Bu durum Kırıkkale’miz için yetersiz ve üzücü idi.  Bunun üzerine hayır sahiplerine, görevlilerimize çağrı da bulunarak bu konuda birlikte çalışmaya davet ettim. Bu çağrımıza çok olumlu cevaplar aldım. Yapılan çalışmalar sonunda;
 
2014 yılında Cami ve Kur’an Kurslarında toplam 21.973 Kişi Kur’an-ı Kerim Öğrendi.
 
Kadınların eğitim ve öğretim gördüğü 39 olan Kur’an Kursu sayısı 2014 yılı sonu itibari ile 81’i  (A) ve (B) grubu, 30 adedi (D) grubu olmak üzere 111’ e çıkarıldı. Yani 72 adet yeni Kur’an Kursu açıldı.  1375 olan kadın öğrenci sayısı ise 5322’ye yükselmiştir. % 400 artış sağlandı.  Yaz Kur’an Kursları daha aktif hale getirildi ve 3600 olan öğrenci sayısı 2014 yılında 14781’e yükselmiştir. Öğrenci sayısında % 400 artış sağlanmıştır.  Yetişkinlere yönelik camilerde 90 adet Kur’an Kursu açılarak 1870 erkek kardeşimize Kur’an öğretilmeye çalışılmaktadır. Böylece 2014 yılında camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda toplam; 21.973 kişi Kur’an eğitimi almıştır. Bu Kırıkkale’miz, İl ve ilçe Müftülüklerimiz açısından son derece başarılı ve verimli bir çalışmadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor,  Din Görevlilerimizi ve Kur’an Kursu Öğreticilerimizi de kutluyorum.
 
Hafızlık Kur’an Kursları
 
Kız Öğrencilerine yönelik Hafızlık Kur’an Kursunu 2011 yılında Hacı Abdullah İpekci Kur’an Kursunda 60 öğrenci kapasite ile başlattık, Büyük bir başarı göstererek 3 yıl içerisinde 11 öğrencimiz hafız oldular. Bu gün öğrencilerimizin bu başarısını hep birlikte kutluyoruz. Kırıkkale’de bir ilk gerçekleştiriyoruz.  Bu hizmette başta Sayın Valimiz olmak üzere herkesin emeği ve katkısı var. Ben bir defa daha öğrencilerimizi kutluyor, desteğini ve emeğini esirgemeyen herkese şükranlarımı arz ediyorum.
 
180 Öğrenci Kapasiteli Yeni Erkek Hafızlık Kur’an Kursu Yapılacak
 
Erkek öğrencilere yönelik hafızlık Kur’an Kursunu da 60 öğrenci kapasiteli Geylani Kur’an Kursu adı altında 05 Aralık 2014 tarihinde açtık ve hizmet vermeye başladık. Yine Osman Gazi Mah. Erkek Kur’an Kursu yapılmak üzere bir grup iş adamımız tarafından 5 dönüm arsa bağışlanmıştır. 180 öğrenci kapasiteli projemiz tamamlanmak üzere. İlkbaharda temelini atmayı hedeflemekteyiz inşallah. Kız öğrenciler için de yeni bir hafızlık Kur’an Kursu daha açmak istiyoruz.  
 
Hafızlar Yürüyen Canlı Kur’an’lardır
 
Ben Kur’an öğrenen kadınları, erkekleri,  gençleri, hafızlık yapan çocuklarımızı ve onların ailelerini canı gönülden tebrik ediyorum. Hafızlar toplumda dolaşan canlı Kur’an’lardır. Hafızlık büyük bir nimettir ve aynı zaman da farzı kifayedir.  Bu Kız Hafızlık Kur’an Kursu ile birlikte adeta Kırıkkale şehrimiz topyekûn manevi bir sorumluluktan kurtulmuştur. Bu hepimiz için çok anlamlı ve önemlidir.
Diğer taraftan Kuran-ı Kerim’i okumak kadar onu hayatımıza tatbik etmek de çok önemlidir.  Kur’an ahlakına layık gençler yetiştirmeliyiz. Hz. Peygamber (s.a.v) kıyamette hafızları Ehlullah ve şefaatçi olarak tarif ediyor. “Ümmetimin en şereflileri Kur’an-ı hafızasında taşıyan hafızlardır”, “hafızların anne ve babasına kıyamet günü güneşin aydınlığından daha güzel taç giydirilir”  buyuruyor. Biz Kur’an Nuru ile nurlanan, hafızlığını tamamlayan kızlarımıza bu gün taç takacağız. Cenab- ı Allah’tan onlara ve hepimize, evlatlarımıza ahirette de Kur’an tacı giymeyi nasip eylesin”
dedi.
 
Kırıkkale Valisinin Eşi  İlksen KOLAT günün anlam ve önemi üzerinde bir konuşma yaparak şöyle dedi: “Bu güzel etkinliğe katıldığım için çok mutluyum. Çünkü böyle güzel merasimler her zaman olmuyor. İslam toplumlarında hafızlara her zaman çok değer verilmiştir. Onlar Kur’an’ın mesajlarını bizlere taşıyorlar. Kırıkkale’mizde hafızlık Kur’an Kursu açılmasında emeği geçen Sayın İl Müftümüze ve Kurs binasını bağışlayan Abdullah İPEKÇİ Beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Hafize öğrencilerimizi ve hocalarını da tebrik ediyorum.”

Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Belgin KONARLI ise konuşmasına Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” ayeti ile başladı. Cenab-ı Allah tüm müminlerin kitabına sımsıkı sarılmasını istiyor. Ayet-i Kerimede de ifade edildiği gibi Kur’an-ı Kerim sağlam bir kulptur. En doğru yola ileten bir kitaptır, zikirdir, furkandır, şifadır ve kalbimizi ferahlatan bir öğüttür. Kur’an’dan kopmadığımız sürece her türlü sıkıntıyı aşarız. Hadis-i şerifte de belirtildiği üzere her peygambere bir mucize verilmiştir. Peygamber Efendimize ise en büyük mucize olarak Kur’an verilmiştir. Günümüze ulaşan hiçbir peygamberin mucizesi yoktur. Ancak Peygamber efendimizin mucizesi olan Kur’an-ı Kerim tekbir harfi bile değişmeden elimizin altındadır. Hamdolsun o mucizeyle iştigal ediyoruz. Öğrencilerimiz Kur’an’la meşgul oluyor ve ezberliyorlar. Sahabeden beri devam eden Kur’an’ı ezberleme geleneğinin Kırıkkale’mizde de başarıyla uygulanmasından dolayı Allah’a hamd ediyor, öğrenci kardeşlerimi ve hocalarını tebrik ediyorum.

Konuşmaların ardından Taç Giyme Merasimine geçildi. Tekbir ve Salavatlar eşliğinde aşağıda isimleri yazılı 11 Hafize’ye hocaları tarafından taçları giydirildi.


1.      Tuğba KILIÇER             
2.      Tuğba GÜVEN
3.      Zehra KESKİN
4.       Büşra VESKE
5.      Fatma ÖKSÜZ
6.      Gizem DOĞAN
7.      Esra KAPLAN
8.      Esra TETİK
9.    Fatma GÜNEŞ
10.  Seda CELEN
11.  Emine BOZAR


 
Programın sonunda hafizelere çeşitli hediyeler ve onur belgeleri takdim edildi. Program ilahi ve şiirlerin okunmasından sonra öğrencilerden Büşra VESKE ile Tuğba KILIÇER’in yaptıkları dua ile sona erdi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.