Kırşehir Müftülüğü'nden faaliyetler

Kırşehir İl Müftülüğü bir dizi faaliyetlerde bulundu.

Kırşehir Müftülüğü'nden faaliyetler

Kırşehir İl Müftülüğü bir dizi faaliyetlerde bulundu.

19 Mart 2015 Perşembe 06:26
Kırşehir Müftülüğü'nden faaliyetler
Grup Sayfamız için

2015 yılı Kırşehir İl Müftülüğü Hizmet İçi Eğitim Kursları devam ediyor. Kur’an Kursu ve Cami hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde sunulması amacıyla ilimizde görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların mesleki yeterliliklerinin, hizmette etkinlik ve verimliliklerinin artırabilmesi için 16 Mart 2015 Pazartesi günü "Ezanı Güzel Okuma Kursu" başladı.
   
09 Nisan 2015 Perşembe günü sona erecek olan Ezanı Güzel Okuma kursunu Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin ile Cacabey Camii Müezzin-Kayyımı Kadir Aktaş veriyor. 19 kursiyerin katıldığı kursta katılımcılara İmamlık ve Müezzinlik becerisi, Makamlar, Ezan ve Sela uygulamaları konularında dersler veriliyor.    

**


Kırşehir İl Müftülüğü'nde “Çanakkale Şehitleri” Konulu Konferans Düzenlendi

İl Müftülüğü tarafından İlimiz Merkez ve köylerinde görev yapan Din görevlilerine yönelik olarak “Çanakkale Şehitleri” konulu bir konferans düzenlendi.
       
16.03.2015 Pazartesi günü saat:10.00'da İl Müftülüğü Konferans salonunda Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Gürsel Akyel tarafından verilen konferansa İl Müftüsü Mehmet Şahin, İl Müftü Yardımcısı Şevket Karaca ve Şube Müdürlerimiz İsmail Koç, Bahtiyar Şahin ve Din görevlileri katıldı.
       
Konferansta söz alan Öğretim görevlisi Gürsel Akyel, Çanakkale bir ruhtur, bir manadır, bir idealdir. Canı Allah için feda edebilme ruhudur. Vatandan yola çıkıp Muhammedi ahlaka gelmek demektir Çanakkale. Vatanın İslam karakterinin korunması demektir.
   
Müstevliler gelip vatanın Müslüman karakterini bozmasın demektir. Anaların duasıdır Çanakkale. Rabbin emanetine verilmiş, “Ya şehid ol ya gazi” diye uğurlanmış, evlatların boyunlarına takılmış hamaylıdır.
       
Eşlerin hasretidir, yavukluların elini yüreğine basmasıdır, evlatların yetimliğidir. Ve bütün bunlara vatan için, bayrak için, Kur’an için, İslam için ila-yı kelimetullah için katlanılmasıdır. Bir Hilal uğrunadır. Çanakkale ümmettir. Bir yandan çalınan ümmettir, bir yandan çalınamayanı ile İslam vatanı için canını ortaya koyan ümmettir. Çanakkale Yemen’dir, Trablusgarp’tır, Kahire’dir, Bağdat’tır, İstanbul’dur, Bosna’dır, Kırcaali’dir, Kayseri’dir, Diyarbakır’dır ” Dedi.
       
Konferansın sonunda İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından konferansı sunan Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Gürsel Akyel’e Başkanlığımız yayınlarından Kur’an-ı Kerim hediye edildi.   

**

İl Müftülüğü'nde “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy” Konulu Konferans Düzenlendi.

İl Müftülüğü tarafından Kırşehir Merkez ve köylerinde görev yapan Din görevlilerine yönelik olarak İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu bir konferans düzenlendi.

16.03.2015 Pazartesi günü İl Müftülüğü Konferans salonunda Ahi Evran Üniversitesi, Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim görevlilerinden Yrd. Doç Dr. Maksut Yiğitbaş tarafından verilen konferansa İl Müftüsü Mehmet Şahin, İl Müftü Yardımcısı Şevket Karaca ve Şube Müdürlerimiz İsmail Koç, Bahtiyar Şahin ve Din görevlileri katıldı.
   
Konferansta söz alan Yrd. Doç. Dr. Maksut Yiğitbaş, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatarak Milli Mücadele’deki önemi ve manevi görevi üzerinde durdu. Çanakkale Destanı’nı Mehmet Akif’in tanınması açısından önemli bir eser olarak tanımlayan Yiğitbaş, Mehmet Akif’in çıkardığı dergi ve gazetelerden bahsetti.
   
Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini yazarken ilham aldığı noktalara değindi ve Akif’in şiirlerinin imanın sevgisinden gelen nağmeler olduğunu belirtti. Konferansın sonunda İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından konferansı sunan Yrd. Doç. Dr. Maksut Yiğitbaş’a Başkanlık yayınlarından Kur’an-ı Kerim hediye edildi.    


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.