Kırşehir'de İmamlar Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü

Kırşehir İl Müftülüğü'nde görevli Din Görevlileri Sağlıklı Yaşam Yürüyüşünde buluştu....

Kırşehir'de İmamlar Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü

Kırşehir İl Müftülüğü'nde görevli Din Görevlileri Sağlıklı Yaşam Yürüyüşünde buluştu....

04 Ağustos 2014 Pazartesi 00:15
Kırşehir'de İmamlar Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdü
banner283
İsrafil Akbulut / Kırşehir / Dinihaberler.com

Sağlık Bakanlığı, "Din Adamları "le Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" teması "le yapılan yürüyüş Kırşehir Kent Park yürüyüş parkurunda yapıldı. 03 Ağustos 2014 Pazar günü saat:18.00’de yapılan programa İl Müftüsü Mehmet Şahin, Şube Müdürü Bahtiyar Şahin, Halk Sağlığı yetkilileri, Din görevlieri ve eşleri "le cami cemaati katıldı.

 
Sağlık Bakanlığı’nın obeziteyle mücadele kapsamında 2014 yılını "Hareketli Yaşam Yılı" ilan etmesiyle birlikte yıl boyunca çeşitli zamanlarda yürüyüşler düzenlendi. Bakanlık, son olarak Ramazan Bayramı’ndanont-nan kalorileri yakmak için Kent park yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü organize etti. "Din Adamları "le Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" teması "le yapılan yürüyüşe katılım oldukça yoğundu.
 
Din görevlileri "le birlikte yürüyüşte bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını d"le getiren İl Müftüsü Mehmet Şahin; “Peygamber Efendimizin hadis-i şerifinde de belirttiği gibi "nsanoğlu iki nimettzenhaberdar değil. Bunlardan biri sağlık, d"ğeri "se boş zamandır. Sağlığınız olmadığı zaman dünyanıenhiçbir anlamı olmuyor. Sağlık önemlidir. Halk sağlığı İslam’ıenve "nsanıenzenönemli unsurudur. İslam dini tüm ibadetlerde ve hayatıenher döneminde sağlığanönem vermiştir. Sağlığınız olmayınca ibadetlerinizi gerçek anlamda yapma imkanıea kavuşamıyorsunuz. Din görevlilerimiz ve cemaatimizle birlikte yürüyüşe katılarak bu etkinliğe destek vermek istedik.” diye konuştu. 


Her yıl 3,2 milyon "nsan hayatıeı kaybediyor
 
 Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin zen önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezitenienzenönemli nedenleri olarak kabul edilmektedir. Çağımızıenzenbüyük sağlık problemlerinden biri olan obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasıea zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin %71.9’unun düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında obeziteniende önünde dördüncü sıradadır. Dünyada her yıl 2,8 milyon "nsan, kilolu ve obezite (şişmanlık) nedeniyle hayatıeı kaybederken, hareketsizlik yüzünden her yıl 3,2 milyon "nsan hayatıeı kaybetmektedir. DSÖ Avrupa Bölgesindeki tüm yetişkinlerin yarısı ve çocukların "se beşte biri kiloludur. Bu çocuklarında üçte biri obez olup, rakamlar hızla artmaktadır. Kiloluluk ve obezite bulaşıcı olmayan hastalık oranlarının artmasıea, yaşan süresinin kısalması olgusuna katkıda bulunmakta, yaşan kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Oysaki, haftanıen5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, d"yabet, koloenve meme kanseri riskini azaltmak için yeterlidir.
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalae Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye "letilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaretnve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderzenÜye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammedemin03@hotmail.com 2014-08-04 10:22:55

Filistin İcin Patani="cin Kesmir İcin Suriye İcin İrak "cin ne zaman yuruyecekler