Kolukısaoğlu: "Yeryüzüne İyilik Egemen Olacaktır"

Türkiye Diyanet Vakfı kuruluşundan bu güne geçen 41 yıllık iyilik serüvenini bütün illerde anlatarak tanıtıyor.

Kolukısaoğlu: "Yeryüzüne İyilik Egemen Olacaktır"

Türkiye Diyanet Vakfı kuruluşundan bu güne geçen 41 yıllık iyilik serüvenini bütün illerde anlatarak tanıtıyor.

04 Kasım 2016 Cuma 14:07
Kolukısaoğlu: "Yeryüzüne İyilik Egemen Olacaktır"
banner283
Diyanet Vakfı genel merkezi kuruluşundan bu güne kadar yurt içi ve yurt dışında eğitim, kültür, yardım, kurban, hac, zekât, cami ve kuran kursu hizmetleri gibi geniş bir yelpazede yürüttüğü faaliyetlerini diyanet personeline tanıtıyor. Diyanet Vakfı genel merkezinin İllerde düzenlenen tanıtım toplantılarından biride orduda gerçekleştirildi.  

Ordu kültür ve sanat merkezinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına İl müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, il müftü yardımcıları, 19 ilçe müftüsü, vaizler, şube müdürleri ve din görevlilerinin yanı sıra Türkiye diyanet vakfı şube yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

Kur'an-ı kerim tilaveti ile başlayan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını il müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu yaptı. Diyanet Vakfının 41 yıllık iyilik hareketi olduğunun altını çizen müftü kolukısaoğlu “Diyanet Vakfı 41 yıllık iyilik hareketidir. Kuruluşunda hayal dahi edilemeyecek kadar büyük ve hayırlı hizmetlere imza atmış bir kuruluştur. Yurt dışında Afrika’dan, Asya ya, Avrupa’ya,  Ortadoğu’dan balkanlara kadar nerede bir mazlum, mağdur ve muhtaç varsa tamamına el uzatmaya gayret eden bu hareket milletimizin hamiyetperverliğinin ve hayırseverliğinin adeta can bulmuş şeklidir. Diyanet vakfı illerde ve ilçelerde bulunan şubeleri aracılığı ile yurt içinde de cami ve kuran kursu yapımı gibi birçok faaliyetin yanında kimsesiz ve muhtaçlara el uzatmaya, onlara sahip çıkmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda Diyanet vakfı ordu şubesi olarak ilimizde açtığımız 24 öğrenci konuk evinde 155 Üniversite öğrencimizi barındırıyoruz. Bütün bu hizmetlerimiz milletimizin destekleriyle yapılmaktadır. Vakfımızın sloganı yeryüzüne iyilik egemen olacaktır. Bizlerde yeryüzüne iyilik egemen oluncaya kadar milleimiz ile el ele vererek çalışmaya devam edeceğiz. Vakfımız hizmetlerine desteklerini esirgemeyen hayırsever milletimize şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. Toplantıda Diyanet Vakfı genel merkezi şube hizmetleri müdürü Yavuz Kocamış bir sunum yaparak vakfın yürüttüğü hizmetleri anlattı. Türkiye Diyanet Vakfının 3 mart 1975 tarihinde kurulduğunun altını çizen Kocamış, diyanet Vakfının yeryüzünde iyiliğin egemen olması için insanlara ve bu yolda çaba sarf eden kurumlara maddi ve manevi destek olmayı kendine misyon edindiğini kaydederek vizyon olarak ise ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olmayı hedeflediğini belirtti. Diyanet vakfının yeni bir yapılanmaya gittiğini ifade eden kocamış, toplantıya katılanlara vakfın idari yapısını tanıttı. Vakfın bir çok alanda hayri hizmetlerin yanısıra sosyal ve kültürel faaliyetleri ile eğitim faaliyetleri de yürüttüğünü belirten Kocamış  konuşmasında şunları kaydetti;

“Diyanet Vakfının Eğitim Faaliyetleri…


Vakfın eğitim faaliyetlerine çok önem verdiğini belirten şube hizmetleri müdürü yavuz Kocamış “40 yıllık tecrübesiyle eğitime yeni bir anlayış getiren vakfımız; köklü medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, alanında uzman nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Uluslararası ilahiyat programı (UİP) ve Uluslararası imam-hatip lisesi programları ile yurt dışı eğitim faaliyetleri sürmektedir. Ayrıca Eğitim koordinatörlükleri, uluslararası öğrenci sempozyumları gibi bu alanda bir çok proje vakfımızca yürütülmektedir. 

“Farkındayım Yanı Başındayım”
eğitim projesiyle Suriyeli Mülteci çocuklara da örgün eğitim vermekteyiz. Bunun yanında eğitim yardımlarımız öğrenci burslarımız ve eğitime destek katkılarımız artarak devam etmektedir.

Diyanet Vakfı'nın Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları…

11 ilde 14 adet yüksek öğrenim öğrenci yurdumuz vardır. Toplam kapasitesi 5.354'dür. Yurtlarımızın olmadığı illerde müftülüklerimiz nezaretinde öğrenci konukevleri açmaktayız. Vakfımız yurt içi ve yurt dışında birçok eğitim kurumunu da bünyesinde barındırmaktadır.

Diyanet Vakfının Hayri Ve Sosyal Faaliyetleri…

Dini, dili, milleti ne olursa olsun, savaş, kriz ve afet mağdurlarının yaralarını sararken, uzun vadeli projelerle sürdürülebilir bir kalkınma hedefliyoruz. 
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ramazan ayında uygulanan “Zekat-Fitre Kardeşlerimize Ulaşıyor - Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman ” kampanyası çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında Ramazan faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

Yurt içinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımızdan, kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla 1993 yılından beri, Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Vakfımız Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı düzenlemektedir.

Pakistan, Afganistan, Somali, Gana, Haiti, Arakan, Mali, Suriye gibi bir çok ülkede Açlık, Doğal Afet ve Savaş Mağdurlarına diyanet vakfımız yardım eli uzatmıştır. 


Dünyanın çeşitli yerlerinde yıkılan camileri onarıyor, yeni camiler inşa ediyoruz.  Bunlar ve benzeri daha bir çok hayri ve sosyal faaliyetleri yurt içinde ve yurt dışında vakfımız sürdürmektedir. 

Diyanet Vakfının Kültürel Faaliyetler…

Zengin kültür mirasımızın anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için sistematik çalışmalar yaparak kapsamlı eserler hazırlıyoruz. 
Vakfımız bünyesinde İslâm Araştırmaları Merkezini (İSAM) barındırmaktadır.  1983 yılında kurulan İSAM’da; Nitelikli araştırmacı ve ilim adamları yetiştirdik, Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezini hizmete sunduk, Panel, Konferans ve Sempozyumlar düzenledik, İslami alanda araştırmalar yaptık, Dini ve kültürel muhtevalı yayınları toplumumuza kazandırdık.

Vakfımız tarafından 25 yıllık bir emekle 44 ciltlik kaynak bir eser olarak hazırlanan ve dijital ortama aktarılan İslam Ansiklopedisi, 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görülmüştür.

Dünyanın farklı coğrafyalarından yükselen sese gönülden cevap vererek, yeryüzünde iyiliğin egemen olması Yolunda Vakfımıza destek veren kurum, kuruluş, gönüllü ve hayırseverlerimize şükranlarımızı sunarız.”  

 

 
Son Güncelleme: 04.11.2016 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.