Konya Müftülüğü ADRB 'Mahremiyet Eğitimi” Projesi Kitap Seti Çıktı

Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu “Mahremiyet Eğitimi Projesi” kapsamında, eğitim seminerlerine katkıda bulunması amacıyla hazırlanmış olan ve altı kitaptan oluşan Mahremiyet Eğitim seti çıktı.

Konya Müftülüğü ADRB 'Mahremiyet Eğitimi” Projesi Kitap Seti Çıktı

Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu “Mahremiyet Eğitimi Projesi” kapsamında, eğitim seminerlerine katkıda bulunması amacıyla hazırlanmış olan ve altı kitaptan oluşan Mahremiyet Eğitim seti çıktı.

25 Kasım 2016 Cuma 20:50
Konya Müftülüğü ADRB 'Mahremiyet Eğitimi” Projesi Kitap Seti Çıktı
Konya İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) “Mahremiyet Eğitimi Projesikapsamında, eğitim seminerlerine katkıda bulunması amacıyla hazırlanmış olan ve altı kitaptan oluşan Mahremiyet Eğitim seti çıktı.

ADRB sorumlu Müftü Yardımcısı Saliha Bilgiç proje ve kitaplar hakkında şunları söyledi: “Bugün mahremiyetin,  yani kişinin özeline saygının çokça ihlal edildiğine şahidiz. Gerek aile büromuza gelen soru ve sorunlar gerekse güncelde toplumumuzda gözlemlediklerimiz mahremiyet ihlalinin hızla artışını doğruluyor.  Tabi bunun pek çok sebebi var. Dinimizin bu konuda işaret ettiği bireysel ve toplumsal eğitimi çok önemsiyoruz. Müftülük olarak bu konuda okullara, kurslarımıza, Üniversite yurtlarında öğrencilerimize, ana okullarına, gençlere..eğitim seminerlerimizle ulaşmaya çalışıyoruz. Fakat gerek eğiricilerimize, gerekse katılımcılarımıza rehberlik edecek mahremiyeti geniş anlamda irdeleyecek, kitaplara da ihtiyacımız vardı. Çünkü kitapla daha fazla ve daha kalıcı bir eğitimin olacağına inanıyorduk.  Yoğun bir gayretle hocalarımızın desteğiyle onu da kazandık elhamdülillah…  

“Aşkın Mahremiyetine Dair” ismiyle çıkan set, mahremiyet eğitiminin kişi ve toplumda oluşturulmadığı takdirde, nice anlamlı değerlerin feda edileceğine işaret eder.

Aşk ve mahremiyet;  yirmi birinci asrın kavram yozlaşmasından etkilenen güzide anlamlarını kaybetmiş, laçkalaştırılarak basite indirgenmiş, kısacası içi boşaltılmış pek çok kavramdan sadece iki tanesi. Mahremiyet denilince sınırlardan özellikle korunması mutlak ve zorunlu olan sınırlardan bahsedilir.
Peki, bu sınırlar nelerdir? Sınırları belirleyen etkenler nelerdir?

Aşk ve mahremiyet konusunda zihinlerin irdelemesi gereken asıl değerler nelerdir? Bu ve buna benzer sorulara cevap teşkil edecek konular alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan,  hacim olarak küçük fakat içerik olarak büyük bu eserle büyük oranda amacına ulaşması ümit edilir.

“Aşkın mahremiyetine dair” adlı eser 6 kitapçıktan oluşmuş set şeklinde bir eserdir. Her kitapçık farklı başlıkla ele alınmış olup aşk ve mahremiyet kavramlarına değişik açılardan yaklaşılmıştır.  Ufuk açan kısa ve öz doyurucu açık anlaşılır bilgilerle bir çalışma ortaya konmuştur. Hazırlanan eserdeki ilk kitapçık “İnsana yakışan erdem: iffet” başlığı altında Prof. Dr. Ali Akpınar tarafından yazılmış olup,  Müslüman gencin kimliği nasıl olmalı, Müslüman başkalarını taklit edip topluma ayak uyduran değil, uyulan, izlenen, örnek alınan kişidir cümleleriyle açık bir şekilde ifade edilmiştir. Kur’an-da işlenen gençler, hadislerde peygamber aleyhisselamın gençlik tanımlarına yer verilmiştir. Gencin önemine binaen İslam davasının gençlerle başladığı okuyanın dikkatine sunulmuştur. Günümüz gençliğinin kimlik sorunu ve çözüm önerileri başlığı altında maddelenerek işlenmiştir. İffet kavramı Kur’an ve hadisler çerçevesinde işlenmiş olup ahlaki ölçüler anlaşılır şekilde anlatılmıştır.

Eserin ikinci kitabı “Tesettür” başlığı altında Prof. Dr. Orhan Çeker tarafından kaleme alınmış olup; yazar tesettürün sınırları konusunu işledikten sonra kadının konuşması, makyajı, kaş alma vs. fıkhi konulara değinmiş, kadının mahremleri kimlerdir, kadının yolculuğu gibi konular hakkında soru cevap havasında, cevapları da cümleler arasında vererek pek çok konuyu aydınlatmıştır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.