Kur'an ayında Kur'an’la buluşalım

Yaz Kur'an Kurslarının 20 Haziran 2016'da açılacak olması sebebiyle Kırıkkale İl Müftüsü Bekir GEREK açıklama yaptı.

Kur'an ayında Kur'an’la buluşalım

Yaz Kur'an Kurslarının 20 Haziran 2016'da açılacak olması sebebiyle Kırıkkale İl Müftüsü Bekir GEREK açıklama yaptı.

14 Haziran 2016 Salı 18:20
Kur'an ayında Kur'an’la buluşalım
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER Ülkemizde geçmişten bugüne okulların tatil olduğu dönemde camilerimizde ve Kur’an Kurslarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatları doğrultusunda, valilik makamının onayı ile Müftülüğümüzün rehberlik, denetim ve gözetiminde yaz Kur’an Kursları açılmaktadır.
 
Bu vesile ile camiler çocuk sesleri ile çınlamakta, diller ve gönüller Kur’an ile buluşmakta, cami ve cemaati tanımakta, dini bilgilerini, ibadetlerini, inançlarını öğrenmekte ve geliştirmekte, ibadet yapma alışkanlıklarını elde etmektedirler. Bu bakımdan Yaz Kur’an Kursları geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz için çok önemlidir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Yaz Kur’an Kursu çağrısının başlığını; “Gel Bu Yaz Kur’an’ı Gönlüne Yaz”olarak belirlemiştir. Bizde gönlümüze Kur’an’ı yazmak için “Haydi Çocuklar, Haydi Gençler! Kur’an ayında Kur’an’la buluşalım” diyoruz.
 
Kırıkkale İl Müftülüğü olarak bu çağrıyı yeniliyoruz ve 7’den 70’e herkesi Yaz Kur’an Kurslarına bekliyoruz. Hatta 4-6 yaş grubu çocukları da annelerinin nezaretinde camilere bekliyoruz. 4-6 yaş grubu çocuklar için camilerde özel sınıflar oluşturulmaya çalışılacaktır. Bu 4-6 yaş grubu çocuklara öğreticilik yapacak olanların dini eğitiminin yanında çocuk gelişimi ve eğitimi alan öğreticiler görevlendirilecektir.
 
Sayın Basın Mensupları;
Diyanet İşleri Başkanlığının 2016 Yılı Yaz Kur’an Kursları Talimatına Göre:
 
1.    Camilerde ve Kur’an kurslarında yaz Kur’an kurslarımız için kayıtlar 13 Haziran Pazartesi günü başlamıştır.
2.    Eğitim-öğretim 20 Haziran-26 Ağustos 2016 tarihleri arası yapılacaktır.
3.    Yaz Kur’an kurslarımızda eğitim-öğretim:
 
I.Dönem          :20 Haziran 2016-15 Temmuz 2016
II.Dönem         :18 Temmuz 2016-5 Ağustos2016
III.Dönem        :08 Ağustos 2016-26 Ağustos 2016 tarihleri arasında
üç dönem halinde gerçekleştirilecektir.
 
4.    Dersler sabah 09.30-13.00 saatleri arası
öğleden sonra saat 13.30-16.30 arası yapılacaktır.
 
5.   Kurslarda Elif-Ba cüzü ve “Dinimizi Öğreniyoruz 1-2-3” öğrenci kitapları ve öğrenci etkinlik kitapları ücretsiz olarak dağıtılacaktır.
 
6.   Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Yaz Kur’an kursuna kayıt yaptıran ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü spor etkinliklerinden yararlanmak isteyen öğrencilere din görevlileri tarafından gerekli ilgi gösterilecek ve rehberlik yapılacaktır. 05-18 yaş arası gençlere yönelik
 


Atıcılık Ve Avcılık
Atletizm
Badminton
Basketbol
Bedensel Engelliler
Beyzbol-Softbol
Bocce, Dart
Boks
Cimnastik
Eskirm
Futbol
Fitness
Görme Engelliler
Güreş
Halk Oyunları
Halter
Hentbol
Hokey
İşitme Engelliler
Judo
Karete
Kick Boks
Masa Tenisi
Okçuluk
Özel Sporcular
Satranç
Taekwando
Tenis
Voleybol
Yüzme
(Aylık 55 TL)


 
dallarında sportif faaliyetler yapılacaktır.
 
Sayın Basın Mensupları;
Ayrıca Kırıkkale İl Müftülüğünün 2016 Eylem Planı gereği yaz Kur’an Kurslarında;
1.    “Yaz Kur’an kursu öğrencileri iftar programında buluşuyor programı gereği cami ve Kur’an kurslarında din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından müşterek ve müstakil olarak “öğrencilere yönelik imkânlar ölçüsünde” iftar programları yapacaklardır.
2.    Yaz Kur’an Kursu öğrencileri dini bilgilerde yarışıyor” programı gereği din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından öğrenciler arasında okudukları kurlara göre bilgi yarışmaları yapacaklardır. Daha sonra İl Müftülüğü tarafından finali yapılacak ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecektir.
3.    “Yaz Kur’an kursu öğrencilerine cami saflarında yer açılıyor” programı gereği din görevlileri tarafından çocukları namaz kılamaya teşvik etmek amacıyla arzu eden öğrenciler beş vakit namazı camide cemaatle kılmaları teşvik edilecektir. Her bir namaza katılan öğrenciye puan vermek suretiyle namaz ağacı oluşturulacaktır. En çok puan alanlar cami görevlileri ve Müftülük tarafından ödüllendirilecektir.
4.     “Yaz Kur’an kursu ilahi koroları oluşturuyor” programı gereği din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından yaz Kur’an kursu öğrencilerine her hafta bir ilahi  öğreterek çocukların dini musikiye olan kabiliyetlerinin de gelişmesi sağlanacaktır.
5.     “Yaz Kur’an kursu öğrencileri kahvaltıda buluşuyor” programı gereği din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından cami ve Kur’an kursunu sevdirmek ve devamlarını teşvik etmek amacıyla Ramazan ayının dışında dersten önce kahvaltı programları tertip edilecektir.
6.     “Yaz Kur’an kursu öğrencileri aileleri ile birlikte Cuma namazı kılıyor” programı gereği din görevlileri ve Kur’an kursu öğreticileri tarafından öğrencilerin aileleri birlikte Cuma namazı kılmaları teşvik edilecektir.
 
Yaz Kur’an kursları öncesi il müftülüğünce iki gün süreyle il ve ilçelerde görev yapan bütün görevlilere yönelik pedagojik formasyon eğitim seminerleri yapılmaktadır.
 
Yaş sınırının aranmadığı yaz Kur’an kurslarımıza ilgi ve alakanın her yıl artarak devam ettiği, bu yıl da halkımızın gerekli hassasiyeti göstereceğini ümit ediyor, Yaz Kur’an Kurslarımızın çocuklarımıza, gençlerimize, vatanımıza, milletimize, dinimize hayırlı olmasını diliyorum.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.