Kütahya'da cami dersleri başlıyor

Kütahya İl Müftülüğü ile Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı arasında gerçekleştirilen proje çerçevesinde, camilerde halka haftada 2 gün fıkıh ve hadis bilgileri sunulacak.

Kütahya'da cami dersleri başlıyor

Kütahya İl Müftülüğü ile Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı arasında gerçekleştirilen proje çerçevesinde, camilerde halka haftada 2 gün fıkıh ve hadis bilgileri sunulacak.

18 Kasım 2014 Salı 14:36
Kütahya'da cami dersleri başlıyor
’Cami Dersleri-Bilgilerimizi Paylaşıyoruz’ isimli projenin tanıtımı sebebiyle Müftülükte düzenlenen törene, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, DPÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Selim Arık, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kelebek, Müftü Yardımcısı Ahmet Akyıl katıldı.

Salı ve Perşembe günleri yatsı namazından sonra Ali Paşa Camii’nde gerçekleştirilecek olan cami derslerine tüm Kütahyalılar’ı davet eden İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, "Milli birlik ve bereberliğimizin güçlenmesinde, toplumuzun dini bilgi sahibi kılınmasında, camilerde sunulan irşat hizmetleri önemlidir. Toplumumun dini konularda aydınlatılmasına yönelik yürütülen bu çalışmalarda müftülüklerin rolü büyüktür. Bu kapsamda İlahiyat Fakültemizin bilgi birikiminden istifade edilmesi ayrı bir önem taşımaktadır.İlahiyat Fakültesi Dekanlğı ile il Müftülüğümüz arasında ’bilgilerimizi paylaşıyoruz’ projesi hazırlanmıştır. Bu projeye ile halkımız İlahiyat Fakültesi’nin öğretim üyelerinin bilgi birikimlerinden daha fazla istifade etmiş olacaktır.Tüm Kütahyalılar’ı cami derslerine davet ediyorum" diye konuştu.DPÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli de, "İslam ilim ve kültür tarihinde cami derslerinin Hz. Peygambere (SAV) kadar uzanan köklü ve temelli bir geleneği ve geçmişi vardır. Peygamber efendimizin Suffa’daki dersleri yanında Neescid-i Nebevi’deki ashabı bilgilendirme faaliyetleri esas alınarak tarih boyu camilerimizde, hutbe e \aaz hizmetlerinin yanında belli ilimlerin tedris edildiği ilim halkaları ve belli kitapların baştan sona okutulduğu ders halkaları hep olagelmiştir. Kur’an tefsiri, Buhari, Şifa-yı Şerif, Riyazu-s-Salihin, Mişkatü’l-Mesabih, Mevlid ve Mesnevi okumaları çok meşhur olanlarındandır. Tarihimiz ömrünü camilerde yürüttüğü derslerle geçirmiş olan nice muhterem hoca efendilerle doludur. Camilere kurulan bu ilim meclislerine meraklı olan özel talebelerin yanında cemaatten isteyen kimselerin de dinleyici olarak katılmaları sağlanmıştır. Böylece köklü, bereketli ve sağlıklı bir halk eğitimi hizmeti sürdürülmüştür. Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı da belli kitapların cemaate okunması yolunda görevlilerine telkin ve tekliflerde bulunmuştur. Cami derslerinin veriliş şekli hususunda; genelde Diyanet İşleri Başkanlığı, yerelde Kütahya İl Müftülüğünün ’bir arayış’ içinde olması sevindirici bir durumdur. Yürütülen cami dersleri kapsamında İl Müftümüzün Fakültemizden talep ettikleri destek dolayısıyla ’Bilgilerimizi Paylaşıyoruz Projesi’ni geliştirdik. Proje kapsamında Fakültemizin Hadis ve Fıkıh Bilim dallarındaki çok değerli 2 öğretim üyesi, uzmanı bulundukları alanlardaki bilgilerini (geleneğimizde olduğu gibi) belirli kitapları baştan paylaşacaklardır. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Belirli kitapları baştan sona okuyarak Kütahyalılar ile paylaşacaklardır" ifadelerini kullandı.

Dekan Kemikli, Ali Paşa Camii’ndeki hadis okumalarını Yrd. Doç. Dr. Mehmet Selim Arık, fıkıh okumalarının da Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kelebek’in tarafından sunulacağını kaydetti.(EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.