Literatürümüzde "jet imam" tabiri yok!

Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar'a ithafen!

Literatürümüzde "jet imam" tabiri yok!

Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar'a ithafen!

02 Temmuz 2014 Çarşamba 21:01
Literatürümüzde "jet imam" tabiri yok!
Yiğidi öldür, hakkını yeme

Erzurum il müftülüğüne atandığı günden bu tarafa ilde dini hayat adına bir canlılık yaşanmaya başladı. Müftü Hasan Çınar, Erzurum'a bir canlılık getirdi ve din hizmetleri tavan yaptı. Dini Haberler olarak müftü beyin çalışmalarını takdir ederek yakından takip ediyoruz.

Dik duruşu, personelle arasında güzel diyalogu, dinlemeden hüküm vermemesi, dedikoduların önünü kesmesi v.b gibi işlerde de takdir edilen biri olması son derece güzel gelişmelerdir. Kısaca Erzurum'da harika şeyler oluyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Müftü Bey dün basının önüne çıktı ve şöyle bir açıklama yaptı.

"Müftü Çınar'dan jet imam uyarısı

Erzurum Müftüsü Hasan Çınar, teravih namazının hızlı kıldırılmasıyla halk arasında 'Jet imam' olarak ün salan din görevlilerine uyarıda bulundu.

Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar, "Şunu ifade etmek istiyorum. Erzurum'da jet imam olmaz, teravih namazını hızlı kıldıran hocamız olursa burada en önemli görev cemaatimize düşüyor. Namazı Tadil-i erkâna uygun güzel kıldırılması gerekiyor. Kelimeler yeri yerinde belli olmaz ise o zaman namaz olmaz" dedi. Müftü Hasan Çınar, Teravih namazın bir edebi olduğunu, hocaların özen göstermesi gerektiğini belirterek, "Hocalarımız, Teravih namazını iki rekâtta bir selam vererek kıldıracaklar. Jet imamlar zaten medyalık oluyor. Jet imam diyip de namazı iptal etmemek lazım, namazı fesata götürmemek lazım" diye konuştu.

"KELİMELER YERİ YERİNDE BELLİ OLMAZ İSE O ZAMAN NAMAZ OLMAZ"

Teravih namazının hızlı kıldırılmasının din adamına yakışmayacak davranış olduğunu ifade eden Müftü Çınar," Kelimeler yeri yerinde belli olmazsa o zaman namaz olmaz. Teravih namazı 20-25 dakikada bitirilir, teravih 10-15 dakikada olmaz. Ama onun altına inerse 10-15 dakikaya inmiş olursa namaz olmaz. Ama, hızlı kıldıran hocalarımız olursa cemaat içerisinden uyarıda bulunarak 16 dakikada kıldırılan namazı 20-25 dakikaya çıkarılmasını sağlar. Rükûnun, secdenin gayet güzel yapılması gerekmektedir. Erzurumlu kardeşlerimizin Ramazan'ı şerifleri mübarek olsun" dedi.

Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar bey’in “jet imam” tabirini kullanarak bu açıklamaları yapması bizi son derece üzmüştür. Sayın müftümüze nacizane tavsiyemiz bu tür konuşmalarınızı basının önünde değil de personel toplantılarında dile getirmesinin daha şık olacağıdır.

"Erzurum'da jet imam olmaz"cümlesiyle literatürümüzde olmayan bir kelimeyi kullanarak siz ve bu kelimeyi kullanmaya devam eden müftülerimiz, din ve diyanet camiasına yeni bir ivme kazandırdığınızın idrakinde misiniz?

"Jet imam" tabiri ile imam ve müezzinlerimize silah olarak kullanılabileceğinin farkında mısınız?

Yıllardır yanlış bir din adamı algısı oluşturulmaya çalışıldı ve bu malesef başarıldı. Çekilen bazı filmlerde, oynanan tiyatrolarda, yazılan romanlarda ve çizilen karikatürlerde en çirkin ve itici karakter olarak gösterilen, imamlar malesef bu sefer de jet imam tabiri ile işine önem vermeyen savsaklayan kişiler olarak algılanmaya başlamıştır.

Kamuoyu olarak Sayın Başkan Mehmet Görmez'in bu tarz şık olmayan kelimeler kullandığına şahit olmadık. Mehmet Görmez bey’in Din gönüllülerine yönelik ifadeler kullanırkan daima şık ve gönle dokunan hitapları bizim gibi sizin de dikkatinizi çekti mi?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bey'in "Jet imam" tabirini kullanması durumunda nasıl bir faciaya sebeb olacağını, "Jet imam" tabirinin meşrulaşacağının ve bunun da vebalinin kimlere mal olacağını biliyor musunuz?

Not: 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Bey, "Jet imam" tabirini hiç kullanmadığını, kullanması durumunda literatürümüze geçerek meşrulaşmış olacağını hatırlatma ihtiyacı hissettik.

Lütfen o tabiri kullanmayalım ve kullananları uyaralım...
 

Son Güncelleme: 22.05.2016 19:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2014-07-02 22:09:55

Tespit tam yerli yerinde olmuş. Kullanılmasını istemiyorsak bizler de bu tabiri artık kullanmayalım.

Avatar
Dadaş Ahmet hoca 2014-07-02 23:32:02

Müftümüz Hasan bey beyefendi bir kişiliğe sahip ve otoriter bir kişiliği vardır. Din görevlilerine gereken değeri verir sevilir ve sayılır. Keşke o kelimeyi kullanmasaydı. İnşallah bundan sonraki dönemlerde kullanmaz

Avatar
i.h 2014-07-03 00:47:57

kullanmaması elbet güzel ve doğru da.lakin unutamadığımız bir açıklaması var basına: kablolarını keseceğim...

Avatar
Cemaat 2014-07-03 11:23:07

Bu tür söylemler personelle yapılan aylık toplantılarda dile getirilir. En küçük bir meseleyi dahi sorun haline getiren cemaati göreve davet ediyor. Böyle bir şey olabilir mi? Tadili erkan elbette önemli. Ama bu kadar uzun günlerde oruç tutup ağır işlerde çalışanlar teravih namazlarınıda kılmak isteyenlere zulüm etme hakkını kim veriyor? Uzattıkça uzatan görevliler var. Bunların kıldırma şekilleri çok mu doğru. Herkes kendisini Haremi Şerifte sanmasın. Hatimle kıldırılan yerler de var. İsteyen o tür camileri tercih edebilir. Hatta imsak vaktine kadar devam etmek isteyenler de olabilir. Ama sabah mesaisi olanlar var.Hastası olanlar var. Evine günlük ekmek götürmek için çalışanlar var. Herkesi kendiniz gibi rahat sanmayın. Ayrıca uzun süren teravih namazlarından dolayı binlerce teravihi terkedenler var.
3-5 yaşlı amcamızın gönlü hoş olsun diye gençler kaybedilmemeli. 15 dakika da bitsin diyen yok. Ama fazla uzatmaya da gerek yok. Ayrıca 2 rekatta bir selam zorunlu mu?

Avatar
misafir 2014-07-03 17:27:00

hoca nın söylediği yanlış oldugu kadar sizinde hasan hoca hakkında yazının başında yazdığınız övgülerin coguda yanlış ..

Avatar
ahmet hafız 2014-07-04 00:41:24

yettide bitti bu jet imam meselesi kabak tadı ver di ya adamın dili düzgündür hızlı okuyabilir bu yaz gününde milletin işi var gücü var tadili erkan tamamsa mesele yok.insanları camidemi yatıracaksınız korkarım seneye her rekettan sonra selam verdireceksiniz dört kılınanlar kabul olmuyormu.

Avatar
Dİn Görevlisi 2014-07-06 16:19:46

Aynen Misafir kardeşime katılıyorum Hasan Hoca Erzuruma geldiğinde büyük bir beklenti vardı. Personel artık derdini anlatacağı bir müftüsü geliyor zannetti. Taki makamından insanları kovana dek azarlayıp yerin dibine sokana dek... Bundan kimlermi nasibini aldı Müftü Yard. Şube Müd. imamlar vs. Hasan ÇINAR Erzurum için bir hayal kırıklığıdır Hakkını hella etmeyen çok....

Avatar
Daire personeli 2014-07-08 15:46:05

Din görevlisi kardeşim öncelikle seni izan sahibi olmaya davet ediyorum.Bu Ramazan günü niye günah kazanıyorsunuz Hasan Çınar kimi makamında koymuş? Geldiği ilk günde Sekreterine talimat veren Müftü yardımcılarımız imamlar mız bu kapıda bekkemeyecek demiştir. Odasından konulan muftunun çıksın desin ki beni kovdu.Yapmayin etmeyin birde ahiret var....Hasan hocam Erzurum için bir kazançtir. Birilerinin hoşuna gitmesede. ..