Lüleburgaz Emirali Köyü'nde yağmur duası
Ercan CESUR'un Haberi / LÜLEBURGAZ

Vatandaşlara konuşma yapan Lüleburgaz Müftüsü İsmail GÜNAY konuşmasında: Şu anda, şu meydanda toplanan bizler, Cenab-ı Allah\'ın rahmetini, merhametini umarak buraya geldik. Bize can veren Allah, bize rızık veren Allah, bizi burada konuşturan Allah. Onun için Allah\'a hamdediyor, onun sevgili peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (SAV)\'e de salat ve selam ediyorum.
Biz niye yağmur duası yapmak için toplandık? Peygamber Efendimiz yaptığı için bizler de onun ümmeti olarak yağmur duası yapıyoruz.

Konuşmasının devamında Müftü GÜNAY; İçecek ve kullanacak suyu olmayan; hayvanları, bahçe ve tarlaları sulayacak kuyu ve nehir suları bulunmayan veya suları ihtiyacı karşılamaya yeterli olmayan bir yerdeki halkın, yağmur vermesi için Allah\'a yalvarması, dua etmesi caizdir. Yağmur duası Peygamber Efendimiz ve onun halifeleri tarafından da yapılmıştır.
Hazreti Aişe (R.A.)\'den nakledilmiştir:
Bazı kişiler, yağmur yağmadığı için kuraklıktan sıkıntıya düştüklerini Peygamber Efendimize söylemişler, bunun üzerine Peygamber Efendimiz:
- "Yağmursuzluktan şikayet ediyorsunuz; halbuki Allah Teala; kendisine dua etmenizi emretmiş ve duanızı kabul edeceğini de bildirmiştir." (Ebu Davud, Salât, 260) dedikten sonra Allah\'ın izni ile yağmur yağmıştır'
' dedi.

Yağmur duası vatandaşa sunulan ikram ile son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol