Malatya Müftülüğü Huzurevi Sakinlerini ve Yetimleri İftarda Buluşturdu

 Malatya İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı'nca  düzenlenen “İyilik Sofrası” nda Sevgi evlerinde bulunan çocuklar, huzurevi sakinleri, otistik çocuklar ve aileleriyle bir araya gelerek onlarla birlikte iftar sevincini paylaştı.

Malatya Müftülüğü Huzurevi Sakinlerini ve Yetimleri İftarda Buluşturdu

 Malatya İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı'nca  düzenlenen “İyilik Sofrası” nda Sevgi evlerinde bulunan çocuklar, huzurevi sakinleri, otistik çocuklar ve aileleriyle bir araya gelerek onlarla birlikte iftar sevincini paylaştı.

15 Haziran 2017 Perşembe 20:32
Malatya Müftülüğü Huzurevi Sakinlerini ve Yetimleri İftarda Buluşturdu
banner283

Malatya Müftülüğü nezih bir ortamda Malatya Valisi sayın Toprak'ın da himayeleri ile yaklaşık 700 kişiye iftar yemeği verdi. Hiç kuşkusuz bu geniş katılımlı iftar sofrasının en renkli misafirleri Sevgi Ev'lerinden katılan masum yavrulardı. 
 
İyilik Sofrası İftarına; Baro Başkanı Enver Han, Vali Yardımcısı Miktat Alan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Hacı Bektaş-i Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Cem Vakfı Şube Başkanı Eşref Doğan, bazı daire müdürleri de katılırken ve çok sayıda vatandaş da iftar sofrasını yetimlerle birlikte paylaştı.
 

Malatya Müftülüğü  Yetimleri ve Huzurevi Sakinlerini İftarda Buluşturdu
İl Müftü Yardımcısı Emin Yılmaz'ın  Kur’an tilaveti ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım videosunun gösterimi sonrası da iftara katılanlar oruçlarını açtılar.
 
İftar sonrası da Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen,   selamlama konuşmasının ardından iftara katılanlara şöyle hitap etti:" Ömrümüzün her ikliminde misafir olur bize Ramazan. Bazen böyle hararetli günlerde gelir iradelerimizin hakkını vermeyi hatırlatır bize. İnanç ve ahlak çizgimizdeki kararlı ve içten duruşumuzu sergileme fırsatı tanır bize Ramazan. Yıl boyunca aşınan ve kaybolan değerlerimizi yeniden kazandığımız ve Dini-sosyal faaliyetlerle Müslümanların yaşadığı her yerin farklı bir iklime dönüştüğü bir aydır Ramazan...
Malatya Müftülüğü  Yetimleri ve Huzurevi Sakinlerini İftarda Buluşturdu
Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl ki Ramazan ayı temasını “Üzerinde her canın hakkı var, bu Ramazan ve her zaman” olarak belirlemiştir

Unutmayalım ki haklar bizlere cenneti hakettirecektir. İnsan sorumlulukları olan varlıktır. Rabbine kendisine ailesine diğer insanlara yakın ve uzak çevresine ve tabiata karşı olan görev ve sorumlulukları hak kavramı ile ilişkilidir. Mü'min vasıflı insandır. Esasen Mü'min olmak ötekinin en az bizim kadar önemli ve değerli olduğuna inanmaktır.

Türkiye Diyanet Vakfı hamiyetperver milletimizin maddi teveccühlerini her zaman usulüne uygun yerine ulaştırmış ve milletimizin güvenini kazanmıştır. Milletimizin bu konudaki hassasiyetleri son dönemde yaşanan acı tecrubelerden sonra büyük önem arz etmektedir. 


Türkiye Diyanet Vakfı da bir iyilik  hareketidir. Biraz önce faaliyet ve tanıtım filmlerini seyrettiğimiz vakfımız, Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olmak gibi bir vizyona sahiptir. Türkiye Diyanet Vakfı kuruluşu olan 1975 yılından bu güne 42 yıllık zaman içerisinde Milletimizin ve tarihimizin yüz akı olmuştur. Bununla birlikte Milletimizin ve Ülkemizin menfaatine hiç bir zaman halel getirmeden hizmet üretmiş ve vatan coğrafyamızın gönül coğrafyamıza da uzanan eli olmuştur. Muhteşem kültür ve medeniyetimizin ihyası için aziz vatanımızda ve Balkanlardan Kafkasya'ya, Orta Asya'dan Orta Doğu'ya can suyu olmuştur. Bu tür Hayri hizmetlerde ve Milletimizin, Ülkemizin huzuru, barışı, birlik ve bütünlüğünde emeği olanları bu mağfiret ayında rahmetle anıyoruz.

Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin "Bir olalım, iri olalım, diri olalım." dualarıyla teşriflerinizden ötürü başta Saygıdeğer Valimize şükranlarımı arz ediyor, tüm davetlilerimize ve soframızı şenlendiren ve bereketlendiren yavrularımıza teşekkür ediyor, hayırlı Ramazanlar diliyorum" dedi. Malatya Valisi Mustafa Toprak ise toplumun her kesminden farklı insanları aynı sofrada buluşturma fırsatı sunan Malatya Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkür ederek şöyle bir konuşma yaptı: ”  ‘Üzerinde kardeşinin hakkı var. Bu Ramazan ve her zaman’ teması çerçevesinde idrak ettiğimiz mübarek Ramazan Ayı’nın bu güzel akşamında, bu güzel iftar sofrasında bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.
 
Özellikle şu an milletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü ve aydınlık yarınları olan çocuklarımızla bir arada bulunmak ayrı bir mutluluktur. Çünkü onlar sevginin, barışın, kardeşliğin, paylaşmanın ifadesidir.


 
Onlara sahip çıkmamız ve onları değerlerine sadık olarak yetiştirmemiz aynı zamanda ilimizin, ülkemizin ve tüm dünyanın geleceğine olumlu katkılar sunmak demektir.
 
Hayata çocukların gözleriyle masumca ve sevgiyle baktığımızda, oyun oynayan çocuklar gibi hayatı dostça ve kardeşçe yaşadığımızda akan kanların, süzülen gözyaşlarının dindiğini hayretle göreceğiz. Çocukların sinesinde kocaman bir yürek bulunduğunu ve o yürekte bütün insanlığa yer olduğunu ibretle müşahade edeceğiz.
 
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar: “Müslümanlar birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple hastalığa tutulurlar.”

Bu hadis-i şerifte inananların sevgi, merhamet ve kardeşini esirgeyip koruma gibi son dereceüstün nitelikli işlerde birbirlerine yardımcı olmaları gerektiği anlaşılmaktadır.
 
Buna göre birbirimizi sevmeli, birbirimize merhamet etmeli, şefkat göstermeli ve ihtiyaç hissedildiğinde birbirimize yardımcı olmalıyız. Çünkü biz Müslümanlar, sadece kendi din kardeşlerimize değil, başka din mensuplarına ya da herhangi bir dine mensup olmayanlara karşı da tam bir insani yaklaşım sergilemekle emrolunmuşuzdur.
 
Dolayısıyla mensubu olduğumuz Aziz Türk Milleti’nin de kadim geleneklerinden olan büyüğe saygı ve küçüğe sevgiyi daima ilke edinerek bize ihtiyaç duyan herkesin yardımına imkânlar dâhilinde koşabilmeli, insanlara önemli olduklarını hissettirebilmeli ve onları asla yalnız olmadıklarına inandırabilmeliyiz. İşte tüm bunları yapabildiğimizde Peygamber Efendimizin hadis-i şerifine riayet etmiş olacağımızı unutmamalıyız.
 


Sonuç olarak şunu bilmeliyiz ki; her insan bizlerden bir parçadır ve bizim herkese karşı ihmale gelmez sorumluluklarımız vardır. Bu sorumluluklar her insan için dini, hukuki, sosyal ve ahlaki bir mahiyet taşımaktadır. Bu bilinçte olan insanların çoğalması, dünyada kin, nefret, düşmanlık gibi kötü duyguların azalması, hatta yok olması anlamını taşımaktadır. Bu vesileyle şu mübarek saatler hürmetine bütün insanlığa huzur, barış ve esenlikler diliyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle bu iftar sofrasında bizleri buluşturan Malatya İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkür ediyor, oruçlarınızın ve ibadetlerinizin makbul olmasını dua ve niyaza ediyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
 
İftar sonrası masaları dolaşarak çocuklarla sohbet eden ve onlara sevgi gösteren Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen ve Vali Mustafa Toprak’ın bu sevgisinin de karşılıksız kalmadığı, çocukların ve katılımcıların da kendisine yakın ilgi gösterdiği gözlendi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 15.06.2017 20:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.