Malatya'da 'Bir Yetime Aile Olabilmek' Paneli

Malatya İl Müftülüğün düzenlediği ve Malatya Valisi Süleyman Kamçı'nın eşi Ayşe Kamçı hanımefendinin himayesinde gerçekleştirilen panel aile haftası kapsamında "Bir Yetime Aile Olabilmek" konusunu ele aldı.

Malatya'da 'Bir Yetime Aile Olabilmek' Paneli

Malatya İl Müftülüğün düzenlediği ve Malatya Valisi Süleyman Kamçı'nın eşi Ayşe Kamçı hanımefendinin himayesinde gerçekleştirilen panel aile haftası kapsamında "Bir Yetime Aile Olabilmek" konusunu ele aldı.

15 Mayıs 2015 Cuma 19:14
Malatya'da 'Bir Yetime Aile Olabilmek' Paneli
DiNiHABERLER.COM / öZELiÇERiK

 
Malatya İl Müftülüğün düzenlediği ve Malatya Valisi Süleyman Kamçı'nın eşi Ayşe Kamçı hanımefendinin himayesinde gerçekleştirilen panel aile haftası kapsamında "Bir Yetime Aile Olabilmek" konusunu ele aldı. Malatya il Müftüsü Ümit Çimen'in oturum başkanlığında gerçekleştirilen panelin özel konuşmacısı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H.İbrahim Acar'dı. Ayrıca programa panalist olarak: Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'nde görevli psikolog Kübra Eroğlu ve Derya Deniz , konukları bilgilendirdi. Bir de örnek koruyucu ailenin katıldığı proğramda duygulu anlar yaşandı.

Malatya'da Bir Yetime Aile Olabilmek Paneli

Malatya Valisi Süleyman Kamçı'nın eşi Ayşe Kamçı, hamiliğinde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasında Sayın Kamçı: 


Malatya İl Müftülüğü’nün düzenlediği 'Bir yetime aile olmak' konulu panele katılan Vali Süleyman Kamçı’nın eşi Bayan Ayşe Kamçı burada bir konuşma yaptı.


 
Bayan Kamçı burada yaptığı konuşmada “ Hayatın bütün zorlukları karşısında yalnız başına olmak nasıldır acaba? Anılarınız arasında yurtta yaşadıklarınız dışında bir şey bulunmaması; küçük bir çocukken sığınacağınız, elinden tutup gezeceğiniz babanızın olmaması kim bilir ne zordur değil mi? Hele çocuk yaşta gelecek kaygısıyla yüzleşmek ne zor bir yükümlülüktür!
 
Maalesef doğal afetler, savaşlar, trafik kazaları nedeniyle binlerce çocuk yetim ve öksüz kalmaktadır. Ayrıca yıkılan yuvalardan geriye kalıp kimsenin sahiplenmediği, tek başına bırakılan, sokağa terk edilen çocuklar da yetim kabul edilebilirler.
 
Yetimleri himaye etmek, en yakından en uzağa doğru öncelikle akrabalara, sonra toplumun üzerine vazifedir. Bu, insan için dini, hukuki, sosyal ve ahlaki bir sorumluluktur. Yetimler, Allah’ın birer emanetidir. Onlara karşı ilgisiz davranmak, onları sevgisizliğin, güçsüzlüğün ve yalnızlığın kaderine terk etmek bir nevi toplumsal faciadır.
 
Sonuç olarak şunu bilmeliyiz ki; yetim, öksüz, yoksul ve bakıma muhtaç bütün çocuklar bizlerden bir parçadır. Bu yavrularımıza karşı ihmale gelmez sorumluluklarımız vardır. Onları kendi öz evlatlarımız gibi bağrımıza basmamız gerektiğine olan inancımla, bütün çocuklarımıza sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyor, burada bulunduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.   
Panelin oturum başkanlığını yapan Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, programa ev sahipliği yapan Malatya valisinin eşi Ayşe Kamçı hanımefendiye ailenin önemi konusunda gösterdiği ilgisinden ve programı himayesinden dolayı teşekkürlerini iletti. Ve sözlerine şöyle devam etti : " Dinimizde aileye çok önem verilmektedir. Aile toplumun çekirdeği, sosyal bünyenin çekirdeği; sağlam aile, saglam toplum, sağlam toplum, sağlam millet, saglam ülke, sağlam devlet... Herşeyin başında temelinde aile vardır. O yüzden yüce dinimiz İslam, öncelikle ailenin meşru bir biçimde oluşturulmasına, kurulmasına, oluşturulan ailenin mutlaka hukuki prensiplere bağlanmasına, son olarak da insani ve ahlaki erdemlerle sürdürülmesine, güçlendirilmesine çok büyük önem vermektedir. Sağlam aile, saglam bireylerin yetiştirilmesini sağlar. Ailede problem toplumda problemdir. Bu yüzden saymış olduğum bu maddeler çok büyük önem arzetmektedir. Kur'an- Kerim'de Nisa süresi 21. Ayette Allah Teala, aile için bir araya gelmeye, aile teşkili için yapılan anlaşmaya, sorumluluğu en ağır sözleşme olarak ifade eder. O yüzden bizim en önemli kurumumuz insan kültürünün, en kadim ve en evrensel kurumu hiç şüphesiz ailedir. Ailesi sağlam olan milletler her zaman güçlü olurlar." Şeklinde konuştu. Daha sonra sözü psikoloklara bıraktı. Psikolog Derya Deniz ve Kübra Eroğlu, koruyucu aile hakkında açıklamalarda bulundular.
 
Toplumun geleceği çocukların geleceği ile kaimdir...
 
Paneli yöneten Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, sözü H.İbrahim Acar'a bıraktı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H.İbrahim Acar, Kur’an ve sünnet ışığında ailenin önemine dair yaptığı konuşmanda: " Allah-u Teala, Yeryüzünde herşeyi bir nizam ve intizam içerisinde yaratmıştır. İnsanların üzerinde bir görev vardır. Hayvanlar üzerinde, bitkiler üzerinde bir görev vardır. Eğer bu canlı varlıklar hayvan olsun bitki olsun, vazifesini gerektiği gibi yerine getirmezse düzen bozulur. Biz insanların da üzerine düşen görevler vardır. Öncelikle Allah'a kul olacağız, Allah'a ibadet edip Allah'a teslim olacağız. Müslüman, Allah ne derse herseyi kabul edendir. Kur'an, Peygamber bizler için bir rehberdir. Aile konusunda Yetim konusunda, Kur’an- ı Kerim'de bir çok ayet vardır. Toplumun geleceği konusunda bizler de elimizi vicdanımıza koyup gerekli desteği göstermeliyiz. Çünkü toplumun geleceği çocukların geleceği ile kaimdir. Eğer iyi bir nesil yetiştirirsek, bu toplum payidar olacaktır. Ancak koruyucu aileye verilen çocukların, aile seçiminde hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Ahlaki güzel olan aileler tespit edilmelidir.Bu konuda Rabbimin, herkesin merhamet duygularını geliştirmesini diliyorum." Şeklinde konuştu.

 
Bizi biz yapan değerleri kaybettik...
 
Bu duygu dolu programı Ümit Çimen, Necip Fazıl'ın bir dizesiyle renklendirdi: " Bir şey koptu bizden birşey... Herşeyi tutan birşey..." işte o ailedir. Bu gün dünden daha çok paramız var dünden daha çok lüksümüz var, imkanlarımız var. Bu gün daha çok teknoloji var... Herşeyimiz var ama aile huzursuzluğumuz dünden daha çok... Neyi kazandık, neyi kaybettik... Parayı, bilgiyi kazandık belki ama bizi biz yapan değerleri, kıymetlerimizi kaybettik. Aile yuvasını sıcak eden o sıcaklığı kaybettik. Sevgiyi, saygıyı, şükrü, kanaati kaybettik, paylaşmayı, diğergamlığı kaybettik... ve kaybedince de üstadın dediği gibi; Birşey koptu bizden birşey... Herşeyi tutan birşey... dediği aileyi kaybettik. " diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Ayrıca Ümit Çimen, programı himaye eden Ayşe Kamçı hanımefendiye bir hediye takdiminde bulundu. Malatya İl Müftülüğünce hazırlanan, Koruyucu Aile hakkında çok faydalı olan panele halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.