Malatyalı Hafizelerin Mutlu Günü

Malatya İl Müftülüğü tarafından bayanlar için hafızlık icazet merasimi düzenlendi. 77 Kursiyerin taç giydiği Hafızlık merasiminde Konuşan Bakan Tüfenkci, Allah Resulünün teşvik etmek amacıyla söylediği “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğreneniz ve öğretenizdir” hadis-i şerifi çok değerlidir.

Malatyalı Hafizelerin Mutlu Günü

Malatya İl Müftülüğü tarafından bayanlar için hafızlık icazet merasimi düzenlendi. 77 Kursiyerin taç giydiği Hafızlık merasiminde Konuşan Bakan Tüfenkci, Allah Resulünün teşvik etmek amacıyla söylediği “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğreneniz ve öğretenizdir” hadis-i şerifi çok değerlidir.

20 Kasım 2017 Pazartesi 02:29
Malatyalı Hafizelerin Mutlu Günü
banner283

Malatya İl Müftülüğü tarafından bayanlar için hafızlık icazet merasimi düzenlendi. Havuzbaşı Malatya Sarayında Düzenlen törene Malatya Valisi Ali Kaban Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili şefik Şengül, İl Müftüsü Ümit Çimen, Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Bölge ve İl Müdürlüleri, Oda Başkanları, İlçe Müftüleri, Müftü Yardımcıları, Kuran Kursu Öğreticileri, Kursiyerler ve aileler katıldı. İl Müftülüğü tarafından Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe Müftülükleri bünyesinde yer alan Ahmediye, Ayşehan, Eyüpsultan, Fahri Kığılı, Hacı Ahmet Kaya, Rabia’tül Adevviye, Seyit Battalgazi ve Talat Sayın Kız Kuran kurslarında hafızlık tahsili gören 77 kursiyer için taç giyme merasimi yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal marşının ardından Kur’an’ı Kerim okunmasıyla başlayan program sonunda Hafize olan 77 öğrenciler Bakan Tüfenkci tarafından 1’er altın, Vali Ali Kaban tarafından Türk Bayrağı ve Siyer Seti, İl Müftülüğü ve çeşitli korumlar tarafından hediyeler verildi.
 Mutlu Günü
“EN BÜYÜK ÖRNEK HZ. HATİCE ANNEMİZDİR”
Hafızlık tahsili gören 77 kursiyer için taç giyme merasimine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “bu dünyada insanın sahip olabileceği en güzel, en kıymetli bilgiye sahipsiniz. Rabbim sizi bu mertebeye layık ettiğine göre her biriniz çok özelsiniz. Aynı zamanda her biriniz kendi akranlarınız içerisinde en zeki ve en seçilmiş kullarsınız. Ne mutlu sizleri yetiştiren ailelerinize, Sizlerle ne kadar iftihar etsek o kadar azdır. Rabbim bizlere de Kur’an’ın ilmine vakıf olmayı ve ilimle amel etmeyi nasip etsin. İlim öğrenmek kadın erkek her Müslüman’a farzdır diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Ne mutlu ki bu çağın muhatapları olarak genç kızlarımı dünyevi ve uhrevi bir geleceğe hazırlıyoruz. İnanıyorum ki onların burada edindiği bilgi ve tecrübe ile hem kendi hayatlarına hem de toplumun hayatına önem katkılar sağlayacaklardır. Toplumu irşad etme noktasında sorumluluk alacaklardır. Hafızlık ve dini eğitimi tamamlayan genç kızlarımız için en büyük örnek Hz. Hatice annemizdir. İnşallah bugün hafız olan evlatlarımızda tıpkı Hz. Hatice gibi, Hz. Ümmü Seleme gibi Kur’an’ı yaşayan ilmi ile etrafını aydınlatan kullar olacaktır. Bugün Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığını bir hanım efendi kardeşimize tahsis ettik. Ve pazartesiden itibaren görevine başlayacak. Bu şunu gösteriyor. Özellikle diyanet içerisinde kadınlarımızın artık hem konu itibari ile hem görev itibari ile topluma ulaşmaları ve tolumla hem hal olmalarını sağlayacak yeni bir sistemin de başlangıcı olacaktır” diye konuştu.
77 KURSİYER HAFIZLIK TACI GİYDİ
“MANASINI KALBİNİZE NAKŞEDİN”

Sizlerin en hayırlısı Kur’an’ı kerimi ezberleyen değil, onun manasını kalbine ve ruhuna nakş edendir, diyen Bakan Tüfenkci yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Hafız Allah’ın kelamına layık insan demektir. Sadece okumak ve ezberlemek değil, onu anlayıp hayatımızın her noktasında kendimize rehber etmemiz gereken Allah kelamını kendi hafızalarına almaları gerçekten her türlü takdirin üzerinde. Yaşıtlarınız bu dünyanın meta ve heveslerine ömür harcarken, sizler Kur’an’ı okuyarak hıfzettiniz. Buradan Annelerimize, Babalarımıza teşekkürlerimizi bir kez daha sunmak istiyorum. Öğrencilerimizin bu uzun süreçte yılmadan usanmadan eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıysa bu da ailelerinin kendilerine göstermiş olduğu anlayış ve desteğiyle olmuştur. Ve aynı zamanda öğretmenlerinin sabrı da bunlara büyük bir etkendir. İlk hafız bildiğiniz gibi Hz. Peygamberdir. Hafızlık Peygamberimize vahyin ilk gelişinden itibaren günümüze kadar ulaşmış ilk öğreticisi Cebrail olan kutsal bir eğitimdir. Bu kutsal yolla başlayan hafızlık Hz. Peygamber’in uygulamaları, teşvik ve öğretileri ile insanlık arasında çok saygın bir yere sahip olmuştur. Allah Resulünün teşvik etmek amacıyla söylediği “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğreneniz ve öğretenizdir” hadis-i şerifi çok değerlidir. Bu ne güzel şereftir ki Hz. Peygamberin sünnetini yerine getirmiş bulunuyorsunuz. Sizlerin en hayırlısı Kur’an’ı kerimi ezberleyen değil, onun manasını kalbine ve ruhuna nakş edendir. Sayın cumhurbaşkanımızın ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’an Hafızlığına verdiği önem çok önemlidir. Bu konuda yasal zeminler ve imkânlar sağlanmış, iyileştirmeler yapılmıştır.”

4 KUTSAL KİTAPTAN ÖRNEK VERDİ

77 KURSİYER HAFIZLIK TACI GİYDİ

Kur’an’ı Kerim’in neden Hıfzedildiğine diğer kutsal kitaplardan örneklerle anlatan Vali Ali Kaban, “rabbimiz gönderdiği muhtelif, adına suhuf denilen çok sayıda sahih metinlerin olduğu kutsal metinlerin dışında herkes tarafından kabul edilen 4 büyük kitabı da indirmiştir. Bunlardan ikisi ve özellikle Tevrat ve Zebur’un bir tarihçinin deyimiyle Hristiyanlık yani İncil öncesi dönemin tek bir kavme gelmiş metinleridir. Yine aynı tarihçinin deyişiyle evrenselleşme tek dinin evrenselleşmesi İsevilikle olmuştur. Bunun arkasından Hz. Kuran ve Hz. Peygamberle birlikte kutsal mesajın nihayete erdiğini görüyoruz. Buradan bakacak olursak, Hz. İsa’ya indirilen kitap aslında Vaazlardan oluşan ve Hz. İsa’nın sözlerinden oluşan bir metinler külliyatıdır. O anlamda Tevrat, içinde fıkıh barındıran niteliği ile kendisinin takipçisi olan Musevilerin ezberleme ihtiyacı duydukları bir metin olarak tarihte yerini almıştır. Hz. İsa’ya indirilen bir metin olarak İncil’in içerisinde hüküm taşımadığı için ezberlenme ihtiyacı olmamıştır. Ama son kitap olarak Kur’an içinde hem hüküm hem fıkıh taşıdığı için tıpkı Tevrat gibi ezberlenme ihtiyacı duymuştur. Bu yolla aynı zamanda metnin bozulmaması, bir sonraki nesillere terimi itibari ile tevatüren aktarılması için hıfzedilmiştir. Ama zaman ilerlemiş, iletişimin gelişmesiyle birlikte kayıt alma cihazlarının varlığıyla birlikte bu anlamda belki hıfz etmenin görüntüde bir anlamı kalmamıştır. Oysa gerçekten hıfz bizim bu anlamda düşündüğümüz, sadece bir sonraki nesle aktarma işleminden değil, o metnin yaşama aktarılması içindir. Yaşanabilmesi için önem taşıyan bir nitelik arz eder. Bu anlamda da ilk dönemi itibari ile Peygamberin arkadaşları tarafından hıfz edilmesi hem parça parça geldiği içindir, hem de yaşanmak içindir. Bugün en tartışma konularından birisi bu hıfz olayının sadece görüntüde bir olay olduğu ileri sürülen tartışmalardır. Buradaki 77 hafız kızlarımızın şahsında bu hıfz olayının aynı zamanda taşıdığı tehlikeyi de hatırlatmak içindir. Ben kendilerinin şahsında bu hıfzettikleri manayı yaşamalarını diliyorum. Allah onlara yaşamayı nasip etsin ve bu manayı kaybetmememiz gerektiğini düşünüyoruz. Ama bu yaptığımı iş o kadar kutsal bir iş ki dünyada Kutsal kitap olarak bu derece ezberlenen Kur’an’dan başka bir kitapta yoktur. Biz bu ezberi de kaybedersek muhtemelen başka sıkıntılarda çıkacaktır” ifadesini kullandı.

“90 YILLARIN ŞARTLAR DAHA ZORDU”
77 KURSİYER HAFIZLIK TACI GİYDİ
Kur’an Kursunu için 90 yıllarında bu imkânları bulamadıklarını belirten Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin şunu ifade etti, “Toplumun en şereflisi ve en hayırlısı olarak hafızlık makamına erişen kızlarımızı kutluyorum. Siyasiler olarak birçok programa katılıyoruz ama o programların içerisinde inanın hiç haz almadığımız giderken, giderken belki zorla gittiğimiz programlar oluyor. Ama böyle bir programda 77 tane hafız kızımızın bu programı katılmamız için davet geldiğinde koşa koşa geldik. Ne kadar haz duyduğumuzu ifade etmek imkân dâhilinde değil. Mümin olan her anne-baba ebetteki evlatlarının böyle Allah'ın kitabını okuyan okuduğunu anlayan ve onları insanlara aktara bilenler onlar içerisinde hayırlı evlat olması için bilinmeyen çırpınmaya hiçbir anne-baba gösteremezsiniz. 90 yılların da evlatlarımızı Kur'an kurslarına gönderiyorduk. O günün şartlarına yüzde 99'u Müslüman olan Mümin olduğunu iddia eden bir topluluğun içerisinde devletin başında olan kişiler camilerde bile 12 yaşından öncekilerin Kur'an öğrenmesini yasaklanmışlardı.  Ama Nereden nereye geldik. Rabbime hamd ediyorum şükrediyorum. Rabbim bu günleri aratmasın. Bizler o günün şartlarında 28 Şubat oldu 12 Eylül oldu vesaire oldu. Bütün Bunlar Hafız yetiştiren kurumların temellerine kezzap dökmek için uğraşan bir topluluktan başkası değildi.

77 KURSİYER HAFIZLIK TACI GİYDİ

“YOL HARİTASI KUR’AN”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ümit Çimen, “Tarihe iz bırakmış insanlara İslam'ın mütebessim çehresi olmuş bir tarihin bir kültürün bir medeniyetin bir coğrafyanın çocuklarıyız. Allah bizi bu hasretlerimizden ayırmasın. Bugün Malatya’mızın hakikaten mutlu bir günü, Her bir ferdinin velilerimiz ile birlikte, eşrafımızdan memurumuza, işçimize hepsinin ayrı ayrı emekleri var. Başlat zatıâliniz ve kıymetli valimiz olmak üzere bu kalabalıkta, bu kadar öğrencimizin birlikte ağırlamamızda saygıdeğer valimizin emeği çok büyük. Hafızlık ve imam hatip konusundaki hassasiyeti Kur'an kurslarımız konusundaki hassasiyeti bize bu programı yapmaya sevk etti. Yüce kitabımız Kur'an Allah'ın insanlara son elçisi vasıtasıyla son hitabıdır. Hazreti Kur'an sevgili peygamberimizin Hazreti Muhammed Mustafa'nın en büyük mucizesidir. En kıymetli mirasıdır. Hazreti Kuran hazır Peygamberimizin bize bıraktığı en önemli emanetidir. İnsanın kutlu yolculuğunda bir rehber, bir kılavuz bir yol haritasıdır. Bugün hafızlarımızı burada görüyoruz. Hafızlık önemli bir kıymet sevgili peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde ümmetimin en şereflileri ona hıfz edenler taşıyanlar hafızlardır buyuruyor. Allah o şerefe Nail olmayı bu yavrularımıza nasip etti” dedi.

 

Ajanslar

Son Güncelleme: 20.11.2017 02:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
K K öğreticisi 2017-11-20 15:32:56

muhteşem sevi̇yeli̇ profesyonel hazirlanmiş bi̇r proğramdi.
tebri̇kler di̇yanet tebri̇kler malatya müftülüğü