Manavgat’ta ‘İslamda Ailenin önemi' Konulu Konferans

Manavgat Müftülüğü'nden “İslamda Ailenin Önemi “ konulu konferans düzenlendi. İmam-Hatip Lisesi Konferans Salonunda, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ÖğretimÜyesiYrd.Doç.Dr.Sema Eryücel’in katıldığı konferansa ilgi yoğundu.

Manavgat’ta ‘İslamda Ailenin önemi' Konulu Konferans

Manavgat Müftülüğü'nden “İslamda Ailenin Önemi “ konulu konferans düzenlendi. İmam-Hatip Lisesi Konferans Salonunda, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ÖğretimÜyesiYrd.Doç.Dr.Sema Eryücel’in katıldığı konferansa ilgi yoğundu.

09 Mart 2015 Pazartesi 23:59
Manavgat’ta ‘İslamda Ailenin önemi' Konulu Konferans
Grup sayfamız için  

Program Kur’anı kerim tilavetinin ardından, açılış konuşmasını Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar yaptı.

Yaşar Konuşmasında “Keşke sevdiklerimizi, yakınlarımızı senede bir gün değil de senenin her günü hiç hatırımızdan çıkarmasak. Bizim dinimizde yakınlarımızla akrabalarımızla, sevdiklerimizle her gün ilgilenmemizi istemektedir.  

Ayeti kerimede canabı hak şöyle buyuruyor “İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve rahmet var etmesi, O'nun varlığının belgelerindendir. Bunda düşünenler için dersler vardır.” Buyuruyor.

Aslında bu ayeti kerime çok anlam yüklüdür. Ailenin eşlerin ne kadar önemli olduğunu birbirilerini tamamlayan bir unsur olduğunu açıklıyor. İslâm; toplumun ve gelecek neslin yetişmesinin sağlam olabilmesi için, işi tam başından, ailenin kurulmasından sağlam tutmaktadır.

Sağlam aileye ulaşabilmek için ailenin esasını teşkil edecek olan karı- kocanın iyi meziyetlerle bezenmiş olmasını tavsiye etmektedir. Bunları tercih sebebi göstermektedir. Nasıl ki bir binanın sağlam olması, temelinin sağlam olmasına bağlı ise milletleri teşkil eden ve cemiyetlerin temeli olan ailelerin de öylece sağlam ve mazbut olması lazımdır. Ailenin mazbut ve sağlıklı olması ise aile teşkilatını kuran erkek ve kadının İslâm ahlakı ve fazileti ile yetiştirilmesi lâzımdır. Erkek kadına Kadın erkeğe muhtaçtır. Bir Elmanın iki Yarısı gibi.” dedi.

Yrd. Doç.Dr. Sema Eryücel’in’da konferansta yaptığı konuşmada,” Aile cennet ten getirdiğimiz tek kurumdur, Hz. Adem ve Havva beraber geldiler ve iki şey getirdiler birincisi İman İkinciside eşimiz.

Bizde entemel kurum Aile dir. Ailesi güçlü olan toplumlar engüçlü toplumlardır. Ailesi güçlü olan toplumların devletleride güçlüdür. Hepimizin aradığı şey huzurdur. Huzurun kaynağıda ailedir. Ailede huzur varsa işte, ilişkilerde, sosyal hayatta huzur vardır. İnanan insan için en büyük destek Allahtandır daha sonra eşten alınan destektir. 

İnsan öğrenimi bıraktığı zaman fesat çıkarmaya başlar. Zan, dedi kodu, iftira, şiddet, kan dökme terör olayları artar. Öğrenen eğiten ebeveynler sağlam aileleri huzurlu yuvaları kurar. Aile olmak bize güç ve imkân sağlar, kriz anında en önemli, destekçidir, geleceğe güvenle bakma ve gelişim sağlar.

Evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle; Evlenmeden önce eşlerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, Evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, Karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özellikleri kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendikleri, Sevginin her türlü problemi halletmekte yeterli olduğuna inandıkları görülmektedir.

Evlilikteki başarı; uygun insanı bulmaya olduğu kadar, uygun insan olmaya da bağlıdır. Evlenirken denklik, ilişkilerde denge çok önemlidir. Kişinin evlenmeye karar vermesi ve eşini seçmesi, hayatında aldığı en önemli kararlardan birisidir. Eş seçimi rastgele bir süreç değildir. Evlenmek için verilen karar; kişinin bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, Kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, Çocuklarının annesinin/babasının kim olacağını, ailenin bir bütün olarak nasıl bir hayatı olacağını belirler. Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız kız çocuklarını iyi yetiştirin.

Nitekim bu konuda Peygamberimiz “Kim iki kız çocuğunu besleyip büyütüp terbiye eder, yetiştirirse ben ve o, şu ikisi gibi cennete gireceğiz” buyurur ve iki parmağını birleştirerek gösterir. "Kim üç kız veya üç kız kardeş veya iki kız kardeş veya iki kız yetiştirir, terbiye ve eğitimlerini eksik etmez, onlara iyi davranır ve evlendirirse cenneti hak etmiştir." Buyuruyor.

Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk almayı öğretin. Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde her şeyden sorumlu olduğunu öğretin. Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin çıkılmasa da olur bir yer olduğunu öğretin. İlla birini örnek alsın diyorsanız peygamberimizi öğretin.

Kızlarınızı iyi yetiştirin. Kendi kendilerine yetmeyi öğretin. Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin. Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin.

İnsanın ahlakının öncelikle kendi beyninde olduğunu öğretin. Kıskanılmanın sevilmeyle aynı olmadığını öğretin. Kıskanılmanın güzel, saygısızlığın kötü olduğunu öğretin. Eşlerini aldatan erkeklerin yanındaki ikinci kadın olmamayı öğretin. Erkeklerle sadece arkadaş olunabileceğini çünkü onlarında sadece insan olduklarını öğretin. Oğullarınızı iyi yetiştirin. Karşı cinse saygı duymayı öğretin. Sevmenin değer verme olduğunu öğretin.

Sahip çıkmayla, sahibi olmanın farklı olduğunu öğretin. Bütün gençliğini birileriyle beraber olmaya çalışarak geçirdikten sonra kimseyle beraber olmamış birini bulup evlenmeye çalışmanın ikiyüzlülük olduğunu öğretin.

Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; hiç kimseyi küçük görmemeyi öğretin. AMA ÖNCEKENDİ İÇİNİZDEKİ ÇOCUĞA ÖĞRETİN” dedi.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.