Mardin Müftülüğü'nden kadınlara konferans

Mardin Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Mardinli bayanlara yönelik konferans ve tiyatro düzenledi.

Mardin Müftülüğü'nden kadınlara konferans

Mardin Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Mardinli bayanlara yönelik konferans ve tiyatro düzenledi.

31 Mart 2015 Salı 09:01
Mardin Müftülüğü'nden kadınlara konferans
Grup Sayfamız için

Mardin Müftülüğü konferans salonunda yapılan program Kur’an Kursu Öğreticisi Elif Bağdaş’ın Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra Müftülük İlahi grubu katılımcılara ilahi dinletisi sundu.
               
Programda Aile ve Dini Rehberlik Bürosu vaizelerinden Saliha Ünal “Eşlerin Efendimize karşı tutum ve davranışları” konulu bir konuşma yaptı.

Saliha Ünal konuşmasında şunları söyledi:  “Peygamber Efendimizin eşlerinden bahsederken onun eşleri arasında Hz. Hatice ve Hz. Ayşe ön plana çıkar. Zaten diğer evlilikleri çeşitli sebeplere binaen yapılmıştı. Hz. Hatice olgun, basiret sahibi, ferasetli bir eşti. Efendimize ve akrabalarına her zaman saygı ve sevgi ile muamele etmişti. Allah Resulüne vahiy geldiğinde ona ilk inanan, destekleyen, maddi manevi her zaman yanında olan o idi. Hz. Aişe zeki, araştıran, sorgulayan bir hanımdı. Efendimizle geçirdiği süre zarfında İslam’ı, Kur’an-ı Kerim’i hadisleri en iyi şekilde öğrenme gayretinde olmuştu. Nitekim o en fazla hadis rivayet edilen sahabeler içindedir. Hukukçudur. Birçok hüküm kendisinden öğrenilmiş, talebeler yetişirmiştir. Allah Resulünün eşleri, dünyanın süsü ve ziyneti yerine Allah ve Resulünü seçmiş örnek şahsiyetlerdir. Onlar peygamber eşi olmaları nedeniyle zaten böyle olmaları gerekeceği akla gelebilir. Ancak; Hz. Nuh, ve Hz. Lut’un hanımları onlara uymamış, eşlerinin yanında olmamışlardır. Bu bizler için ibret alınacak bir durumdur.”

Daha sonra söz alan Kur’an Kursu Öğretmeni Esin Aktepe “Hz. Peygamberin eşlerine karşı tutumu” konulu konuşmasına başladı.

Aktepe hayatın her alanında Müslümanlara örnek olan Allah Resulü eşlerine karşı tutumuyla da örnek olduğunu söyledi.

Aktepe ayrıca şunları söyledi: “ O bizler için usve-i Hasene’dir. (güzel örnektir) onun bizler için örnek olduğu konulardan biri de ailede eşler arasındaki ilişkilerdir. O, her zaman eşlerine karşı hoşgörülü ve şefkatli davranmış, ilgi ve sevgisini hiçbir zaman onlardan esirgememiştir. Bir kadının her şeyden çok ihtiyacı olan sevgiyi hanımlarına açıkça göstermekten çekinmemiş, bunu da hafiflik olarak görmemiştir. Hanımlarından birine duyduğu derin sevgiyi, diğerine karşı adaletsiz davranması sonucunu doğurmamış, hepsinin gönlünü hoş etmeyi başarmıştır. Hz. Peygamber (sav) “sizin en hayırlınız, ailesine hayırlı olandır. Ben de ailesine en hayırlı olanım” buyurarak hayırlı olmanın birinci ölçüsünün aile içinde olduğunu vurgulamıştır. O evde hanımlarına yük olmayı sevmez, kendi işini kendisi yapıyordu. Koyunlarını kendisi sağıyor, ayakkabılarını kendisi tamir ediyor, devesini de kendi yemliyordu. Sonuç olarak; Allah’ın Resulü bizim önümüzde ideal bir rehberdir. Bu rehbere uyduğumuz ve davranışlarını hayatımıza geçirdiğimiz sürece sevgi dolu sımsıcak bir aile yuvasının temin edileceğine inanıyorum.”

Konuşmaların ardından Ayhan Yücesoy Kız Kur’an Kursu öğrencileri kendi yazdıkları Dünya kadınlarının İslam Öncesi ve sonrasını anlatan tiyatro oyununu katılımcılara sundular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.